Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwie z 10 szprych kolejowych prowadzących do Warszawy i Centralnego Portu Komunikacyjnego będą przebiegać przez Świętokrzyskie (WIDEO)

Paweł Więcek
Paweł Więcek
Członek Zarządu Województwa Mariusz Gosek mówił, że budowa szprych będzie miała wpływ na rozwój gospodaczy regionu.
Członek Zarządu Województwa Mariusz Gosek mówił, że budowa szprych będzie miała wpływ na rozwój gospodaczy regionu.
W ciągu najbliższych 20 lat powstanie 10 tak zwanych szprych, czyli linii kolejowych dużych prędkości, które połączą największe miasta z Warszawą oraz Centralnym Portem Komunikacyjnym. Dwie z nich będą przebiegać przez województwo świętokrzyskie.

We wtorek w Kielcach odbyło się spotkanie w ramach Regionalnych Konsultacji Strategicznych prowadzonych przez spółkę Centralny Port Komunikacyjny, która odpowiada za budowę nowego największego portu lotniczego w Polsce. Częścią tego strategicznego projektu jest komponent kolejowy, czyli olbrzymie inwestycje w budowę i modernizację infrastruktury kolejowej. Chodzi o tak zwane szprychy - 10 linii, które zapewnią mieszkańcom największych miast szybki dojazd pociągiem do Warszawy oraz Centralnego Portu Komunikacyjnego w czasie nie dłuższym niż 2,5 godziny.

I właśnie o kwestiach dotyczących inwestycji na żelaznych drogach rozmawiano we wtorek w Kielcach.

Jak poinformowano podczas spotkania, Centralny Port Komunikacyjny będzie węzłem przesiadkowym między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. Niecałe 40 kilometrów na zachód od Warszawy, na terenie trzech tysięcy hektarów powstanie Port Lotniczy Solidarność. Hub początkowo obsługiwał będzie 45 milionów pasażerów rocznie, a docelowo - około 100 milionów.

W związku z realizacją Centralnego Portu Komunikacyjnego (otwarcie planowane na 2027 rok) spółka celowa oraz Polskie Koleje Państwowe przeprowadzą szereg inwestycji w obszarze infrastruktury kolejowej. Według przedstawionych koncepcji w ciągu 20 lat powstanie 1600 kilometrów nowych linii kolejowych, w tym 670 dużych prędkości, po których pociągi będą sunąć 250 kilometrów na godzinę. W pierwszej kolejności - do roku 2027 - planowane jest wybudowanie 140 kilometrów nowych linii na trasie Warszawa - Centralny Port Komunikacyjny - Łódź.

Jak informuje członek Zarządu Województwa Mariusz Gosek, świętokrzyski odcinek kolejowych tras dużych prędkości zakłada poprowadzenie przez region dwóch „szprych”, których łączna długość wyniesie 281 kilometrów. Obejmą one zarówno linie nowo wybudowane przez spółkę Centralny Port Komunikacyjny (73 kilometry), jak i istniejące, zmodernizowane przez Polskie Koleje Państwowe PLK (208 kilometrów).

- Pierwsza „szprycha” przebiegać będzie przez Grójec, Radom, Skarżysko-Kamienną, Starachowice, Ostrowiec Świętokrzyski, Sandomierz, Stalową Wolę i dalej w stronę Podkarpacia. Druga - poprowadzi od Centralnego Portu Komunikacyjnego do Opoczna, gdzie podzieli się na dwie linie - jedną z nich pojedziemy przez Kielce, Busko-Zdrój do Nowego Sącza a druga w Opocznie obierze kierunek na Włoszczowę, a stamtąd w stronę Krakowa i Katowic - mówił Mariusz Gosek.

Podczas konsultacji omawiano takie kwestie jak wpływ proponowanych rozwiązań na kierunki rozwoju regionalnego, minimalizacja oddziaływania projektowanych linii kolejowych na środowisko, propozycje przebiegu linii kolejowych oraz częstotliwości ich obsługi w wojewódzkich przewozach pasażerskich.

Jak mówił Rafał Garpiel, pełnomocnik do spraw relacji z otoczeniem Centralnego Portu Komunikacyjnego, konsultacje będą toczyć się przez kilka lat na różnych szczeblach.

- Zaczynamy od bardzo ogólnego poziomu, czyli wojewódzkiego, a z czasem będziemy schodzić do konsultacji z mniejszymi ośrodkami miejskimi i mieszkańcami. Proces konsultacyjny, podobnie jak inwestycyjny jest wieloletni, dlatego dziś trudno mówić o konkretnych datach - podkreślał przedstawiciel zarządu Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Jak dodał, przed władzami spółki kluczowe działania dotyczące ustalenia sposobów finansowania inwestycji czy ustalenia przebiegów tras.

- Budowa szprych kolejowych będzie miała istotny wpływ na rozwój gospodarczy regionu i wzrost atrakcyjności inwestycyjnej naszego województwa - powiedział Mariusz Gosek.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Największy aquapark w regionie już na finiszu


Czy mógłbyś zostać handlowcem? Test

Ruszyła budowa wielkiej tężni solankowej w Busku


Najbardziej absurdalne i najśmieszniejsze podatki


Ile zarabiają Polacy? Sprawdź, czy wiesz!


od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie