Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dworzec kolejowy w Skarżysku - Kamiennej oficjalnie oddany do użytku. Jak wygląda? [DUŻO ZDJĘĆ, WIDEO]

Mateusz Bolechowski
Mateusz Bolechowski
W poniedziałek, 16 sierpnia oficjalnie oddano do użytku dworzec kolejowy w Skarżysku - Kamiennej. Remont trwał dwa lata i kosztował ponad 32 miliony złotych. Jeszcze nie wszystko jest gotowe, ale obiekt robi imponujące wrażenie.

W poniedziałek 16 sierpnia uroczyście oddano do użytku wyremontowany dworzec kolejowy w Skarżysku - Kamiennej. Przebudowa zabytkowego, XIX wiecznego budynku rozpoczęła się w połowie 2019 roku. Zakończyła z opóźnieniem teraz, choć nie wszystko jest już gotowe.

Inwestycja kosztowała ponad 32 miliony złotych, z czego 12 milionów pochodziło z unijnych funduszy. Przebudowa skarżyskiego dworca jest częścią Ogólnopolskiego Programu Inwestycji Dworcowych, obejmującego około 200 dworców kolejowych w całej Polsce.

Na otwarciu dworca nie było przedstawicieli gminy Skarżysko - Kamienna ani powiatu. Licznie pojawili się politycy Prawa i Sprawiedliwości; wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel, wiceminister funduszy i polityki regionalnej, Anna Krupka, wicemiinster kultury i sportu, wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk, senatorzy Jarosław Rusiecki i Krzysztof Słoń, posłowie Agata Wojtyszek, Andrzej Kryj i Mariusz Gosek, wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz i marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski. Mówili o znaczeniu dworca dla regionu, dla których jest "oknem na kraj", dziękowali osobom zaangażowanym w inwestycje, podkreślali, że obiekt jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

- Przebudowa zabytkowego dworca była nie lada wyzwaniem, wymagała połączenia historycznej tkanki budynku z nowoczesnymi rozwiązaniami. Szczególnie, że to obiekt nie tylko wiekowy, ale i okazały. Jego powierzchnia użytkowa wynosi ponad 4 tysiące metrów kwadratowych. Zadbaliśmy o ekologię. Odzyskujemy deszczówkę, która gromadzona jest w zbiorniki o pojemności 25 metrów sześciennych. Wykorzystywana jest do spłukiwania toalet. Na terenie wokół dworca i przy parkingu na 120 miejsc, ze stanowiskami do ładowania aut elektrycznych zasadziliśmy 3 tysiące krzewów i wiele drzew - podkreślał Ireneusz Maślany, członek zarządu Polskich Kolei Państwowych S.A.

Po trwających ponad 40 minut przemówieniach wszyscy chętni, wśród których było wielu mieszkańców Skarżyska, mogli zwiedzić dworzec. Wygląda imponująco. Odnowiono elewację, z odtworzeniem kamiennych cokołów, oczyszczono okładzinę z piaskowca. Zachowano między innymi zabytkowe poręcze schodów i inne historyczne elementy. Posadzka wykonana jest z granitu. Obiekt wyposażono w energooszczędne oświetlenie i monitoring.

Dworzec przystosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych i rodzin z małymi dziećmi. Jest specjalna, przestronna sala do pielęgnacji, łazienki dla niepełnosprawnych, oraz ścieżka dla osób niewidomych.

W środku i przy peronie pierwszym są elektroniczne tablice z rozkładami jazdy, wewnątrz znalazł się oznaczony przycisk alarmowy i defibrylator.

Po drugiej stronie torów powstał duży parking na 120 miejsc.

Nie wszystko jest jeszcze gotowe. Na zamontowanie czekają biletomat, szafki do przechowywania bagaży, wyznaczone lokale handlowe i usługowe czekają na najemców. W poniedziałek nie były jeszcze czynne kasy. Bilety podróżni kupowali na tymczasowym dworcu. Gotowa nie jest też Izba Tradycji, która ma się mieścić na pierwszym piętrze. Będą w niej eksponowane przedmioty, zgromadzone przez Jerzego Stopę.

Kustosz izby podczas otwarcia przypomniał historię skarżyskiego dworca.
Budowę linii kolejowej Iwangrodzko - Dąbrowskiej (z Dęblina do Dąbrowy Górniczej) carski rząd zatwierdził w 1881 roku. Juz dwa lata później, w 1883 roku, do Skarżyska wjechała pierwsza lokomotywa. W 1885 roku otwarto dworzec i rozpoczęły się regularne kursy pociągów, a rok później nazwę stacji z Bzin zmieniono na Skarżysko. W czasie I Wojny Światowej w trakcie walk budynek został spalony. W 1919 roku do Skarżyska sprowadzono pierwszą kupioną przez wolną Polskę lokomotywę. W czasie II Wojny Światowej dworzec był kilkukrotnie bombardowany. W 1969 roku linię kolejową zelektryfikowano. W 1988 roku do Skarżyska przyjechał ostatni skład międzynarodowego pociągu "Karpaty", ciągniętego przez lokomotywę PT-47, która dziś jako atrakcja turystyczna stoi przy dworcu.

Warto dodać, że trwają kolejne duże inwestycje kolejowe. Przebudowany zostanie peron 1, rozpoczęła się budowa podziemnego tunelu pieszo - rowerowego, który zastąpi kładkę nad torami (częściowo już rozebraną). Prace mają się zakończyć w przyszłym roku. Do podziemnego przejścia można będzie wejść z budynku dworca.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skarzyskokamienna.naszemiasto.pl Nasze Miasto