Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Dwujęzyczne Świętokrzyskie", czyli o kulturze, językach i mediach po angielsku [ZDJĘCIA]

Anna Michalska
Już nie konferencja, a językowe show! W ramach projektu marszałka Adama Jarubasa "Dwujęzyczne Świętokrzyskie" odbyło się kolejne spotkanie, podczas którego młodzież miała szansę poszerzyć swoje kompetencje językowe słuchając charyzmatycznych prelegentów, ale i zabierając głos, oczywiście w języku angielskim. Współorganizatorem było I Liceum Ogólnokształcące imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach, a w Filharmonii Świętokrzyskiej gościło mnóstwo delegacji ze szkół z całego regionu.

Jako pierwsza na scenie pojawiła się uczennica I Liceum w Kielcach, pochodząca z Zimbabwe Olivia Masoja, która opowiedziała o swoich doświadczeniach związanych z życiem na granicy kultur i o wpływie, jaki znajomość języków wywarła na jej losy. Olivia poprowadziła też dyskusję, w której udział wzięli inni uczniowie "Żeroma". Kolejnymi prelegentami byli Myong Ki Lee oraz Laura Ki Lee, czyli rodzeństwo o polsko-koreańskich korzeniach. Pozwolili oni pozostałym uczestnikom spotkania odkryć kilka tajemnic dotyczących kultury Korei Południowej, mówili też o złożoności języka koreańskiego, którym biegle się posługują. O korpomowie, przenikających do języka polskiego angielskich zwrotach oraz "ponglishu", czyli mieszance obu języków, której daleko do poprawności, opowiedziały Karolina Rębak i Natalia Wojciechowska z I Liceum Ogólnokształcącego imienia Tadeusza Kościuszki w Busku-Zdroju.

O wrażenia muzyczne zadbały uczennice Liceum Ogólnokształcącego imienia Stanisława Kostki w Kielcach - Dominika Parkita i Julia Kamińska oraz Paweł Sikorski z I Liceum Ogólnokształcącego we Włoszczowie.

Po przerwie głos zabrali pochodzący z Wielkiej Brytanii ekspert kulinarny i nauczyciel języka angielskiego Sange Sood, Australijczyk i lektor języka angielskiego, a także właściciel Sydney Conversation Centre Robert Cassettari oraz dziennikarka Echa Dnia, a zarazem absolwentka amerykanistyki i tłumaczeń literackich, Ewa Łukomska. W kilku słowach o swoich doświadczeniach opowiedziały też dwujęzyczne uczennice szkół podstawowych: Malina Jamka-Galea z Kielc i Nikola Kasperek z Sobkowa.

ZOBACZ TAKŻE: KOD protestował przeciwko faszyzmowi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie