Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dyrektor Wielgus lubi ostrą kuchnię

Iwona ROJEK
Włodzimierz Wielgus, dyrektor szpitala dziecięcego  w Kielcach ma w swoim domu mnóstwo pikantnych przypraw.
Włodzimierz Wielgus, dyrektor szpitala dziecięcego w Kielcach ma w swoim domu mnóstwo pikantnych przypraw. Aleksander Piekarski
Zemstę spalonego psa, Czarną mambę, Krew Szatana czy Strzał do piekła, takie oryginalne przyprawy można spotkać na stole w kuchni u dyrektora szpitala Włodzimierza Wielgusa. Już niewielka kropelka pikantnej przyprawy może znakomicie doprawić potrawę.

Włodzimierz Wielgus, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Kielcach mimo, że jest człowiekiem bardzo zajętym, dba o dobro małych pacjentów, jest radnym, ponownie kandyduje do rady miasta z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego, chciałby zająć się sprawami zdrowia, to znajduje też czas na własne pasje.

A jego największymi pasjami jest gotowanie, ostre przyprawy i sport. - Od wielu lat interesuję się ostrymi przyprawami, kupuję je w Internecie, przywożę z różnych krajów, zdobywam od znajomych - wylicza. - Dodaję je do zup, mięs, sosów, ryżu, makaronów. Swoją pasją zaraziłem całą rodzinę, podobnie na ostro gotuje też młodsza córka Magda. Takie przyprawy, które w dużej mierze zawierają paprykę, chili, czosnek, kminek, nie tylko wyostrzają smak potraw, ale mają też wiele właściwości zdrowotnych odtruwają, oczyszczają organizm, powodują lepsze przekrwienie niektórych organów, przyspieszają przemianę materii i szybsze spalanie tłuszczu, a także powodują produkcję endorfin. A są to jak wiadomo hormony szczęścia, więc mnie humor zawsze dopisuje. Włodzimierz Wielgus śmieje się, że swoją żywotność, energię, chęć do działania zawdzięcza właśnie przyprawom i poleca ten prosty sposób na poprawienie nastroju i bycie optymistą innym ludziom .

Do tej pory zdobył już ogromną wiedzę na temat przypraw. - Ich pikanterię mierzy się w jednostkach Scoville)a , określenie to pochodzi od nazwiska austriackiego farmaceuty pracującego w firmie farmaceutycznej - wyjaśnia radny komisji zdrowia. - I tak niektóre przyprawy są tak ostre, zawierają substancję zwaną Capsaicyną, że dosłownie zatykają człowieka. Z papryk najbardziej ostre są Habanero i Naga Jolokia, pochodząca z Indii. W takim malutkim słoiczku jest wyciąg z 5 kilogramów ostrej papryki. Papryka Habanero ma 3000 000 jednostek ostrości. Dobrze jest też wiedzieć jak sobie poradzić, gdy zjemy bardzo pikantne danie, do którego nie jesteśmy przyzwyczajeni. Ludzie chwytają wtedy błyskawicznie za szklankę z zimną wodą, żeby ugasić palący żar, ale to niewiele da. Najlepiej sięgnąć szybko po oliwę z oliwek, olej lub tłuste mleko. One najszybciej przyniosą ulgę.

Spacery po domowej bieżni, gra w siatkówkę, jazda na nartach to kolejne sposoby dyrektora Włodzimierza Wielgusa na zachowanie zdrowia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie