500 osób z całego kraju przyjechało w czwartek do Targów Kielce na V Ogólnopolską Konferencję z cyklu „Weterynaria dla Pszczelarstwa”. Były wykłady o chorobach dotykających pszczoły, dyskusje z ekspertami oraz wymiana wiedzy i doświadczeń, a także wystawa urządzeń dla pszczelarzy.

- Konferencja zgromadziła i lekarzy weterynarii i pszczelarzy z całej Polski. Dzisiejsze spotkanie służyło wymianie wiedzy, ale także usprawnieniu przepływu informacji pomiędzy weterynarią a pszczelarzami oraz wypracowaniu skutecznych mechanizmów monitoringu chorób pszczół.

Mowa była o nowoczesnych metodach leczenia groźnych chorób. Chcemy popularyzować tę wiedzę i dbać o jakość i bezpieczeństwo produktów pochodzenia zwierzęcego - mówi Bogdan Konopka, Świętokrzyski Wojewódzki Lekarz Weterynarii, organizator wydarzenia. - Konferencja odbywa się z sukcesem już po raz piąty. Do Kielc przyjechali lekarze weterynarii, szefowie związków pszczelarskich oraz pszczelarze z całego kraju, w sumie około 500 osób.

W programie konferencji znalazły się wykłady dotyczące chorób, jak warroza, czy zgnilec amerykański i europejski. Była mowa o oddziaływaniu ksenobiotyków i środków ochrony roślin.

Krzysztof Krogulec

- Zagrożenia są te same od wielu lat. To zgnilec amerykański, którego kilka przypadków mieliśmy w Świętokrzyskiem, a w kraju było ich 180. Następnym problemem są choroby pasożytnicze, jak warroza, i zatrucia pszczół wynikające z niewłaściwego stosowania środków ochrony roślin. Podczas wykładów specjaliści wyjaśniali, jak diagnozować choroby, jak z nimi walczyć - relacjonował doktor Konopka. Przybyli pszczelarze zdecydowanie poszerzyli wiedzę. Korzystali nie tylko z wiedzy ekspertów, ale także zapoznawali się z ofertą wystawy urządzeń do pszczelarstwa i pozyskiwania miodu, która towarzyszyła konferencji.

Organizatorami wydarzenia byli Świętokrzyski Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Kielcach, Vet-Animal, Polskie Towarzystwo Nauk Weterynaryjnych Oddział Świętokrzyski, Świętokrzyska Izba Lekarsko - Weterynaryjna, Polski Związek Pszczelarski oraz Świętokrzyski Związek Pszczelarzy w Kielcach.

CZYTAJ TAKŻE O TARGACH AGROTECH 2019: Agrotech 2019 w Kielcach startuje w piątek i już bije rekordy. Pełen premier najnowszych ciągników

ZOBACZ TAKŻE


POLECAMY RÓWNIEŻ:


NOWE ZASADY PRZECHOWYWANIA NAWOZÓW I NAWOŻENIA


PLAN NAWOŻENIA AZOTEM – JAK SPORZĄDZIĆGdzie zarejestrować koło gospodyń wiejskich?Dopłaty do paliwa rolniczego 2019
Śmieszne nazwy miejscowości w Polsce. ZOBACZ galerię!NIE CHCIAŁ JEJ ROLNIK, KTÓRY SZUKA ŻONY. ZOBACZCIE ZDJĘCIA WYSPORTOWANEJ PAULINY