MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Działacze Prawa i Sprawiedliwości w Sandomierzu zapowiadają odbicie władzy w powiecie na pierwszej sesji. Kto zostanie starostą?

Klaudia Tajs
Klaudia Tajs
Wideo
od 16 lat
Działacze Prawa i Sprawiedliwości, którzy zdobyli mandat do Rady Powiatu Sandomierskiego zapowiadają odbicie władzy w powiecie na pierwszej sesji. Zapowiedź jest odpowiedzią na podpisanie umowy koalicyjnej przez przedstawicieli Polskiego Stronnictwa Ludowego, radnych z Komitetu Przyjazny Samorząd oraz radnego, który zdobył mandat z Komitetu Nasz Region.

Działacze Prawa i Sprawiedliwości w Sandomierzu zapowiadają odbicie władzy w powiecie

W piątek, 12 kwietnia w siedzibie Starostwa Powiatowego w Sandomierzu podpisano porozumienie koalicyjne, na mocy którego podzielono zakres obowiązków pomiędzy przedstawicieli Polskiego Stronnictwa Ludowego, radnych z Komitetu Przyjazny Samorząd oraz radnego, który zdobył mandat z Komitetu Nasz Region. Razem mają stworzyć większość w Radzie Powiatu, ale ostateczne potwierdzenie zapisów umowy zostanie potwierdzone w maju podczas pierwszej sesji Rady Powiatu.

Informowaliśmy o tym na bieżąco

Tymczasem chęć na przejęcie władzy w powiecie sandomierskim wykazują lokalni działacze Prawa i Sprawiedliwości, którzy zdobyli mandat do Rady. W ich gronie jest były już poseł Marek Kwitek, który mówi: - W tak trudnym czasie w powiecie odnieśliśmy sukces, gdyż na naszych kandydatów do Rady Powiatu oddało głos 11 154 wyborców, co przełożyło się na 8 mandatów co daje 42 procent – przypomina Marek Kwitek. - Zaistniała sytuacja będzie miała weryfikację na pierwszej sesji Rady Powiatu, bo ostatecznie radni podejmują decyzję, a nie liderzy z komitetów czy też list - dodaje.

Zdaniem Marka Kwitka na podstawie przedstawionych wyników wyborczych widać wyraźnie, że to Prawo i Sprawiedliwość wskazane zostało przez wyborców, aby wzięło odpowiedzialność za Powiat.

- Niestety liczba mandatów nie była wystarczająca do uzyskanie większości w Radzie Powiatu. Ostatecznie to część radnych z Komitetu Wyborczego Wyborców Przyjazny Samorząd MD 2024 i Komitetu Wyborczego Wyborców Nasz Region, za obiecane stanowiska wicestarosty i przewodniczącego Rady Powiatu bierze pełną odpowiedzialność za swoje decyzje i chce rozstrzygać, kto ma rządzić w Powiecie. Ta gra Polskiego Stronnictwa Ludowego, które uzyskało 7 mandatów, może pomóc im w utrzymaniu władzy. Ostatecznie jednak to radni na sesji zdecydują o wyborze władz Powiatu. Dlatego były prowadzone są rozmowy z dwoma osobami. Nie mówię czy była to Trzecia Droga, rozmawialiśmy z radnymi. Uważaliśmy, że wspólnie z nami mogą stworzyć większość – dodał Marek Kwitek.

Czy tak się stanie? Działacze Polskiego Stronnictwa Ludowego zapewniają, że są pewni swoich radnych. Wszystko wyjaśni się więc na pierwszej sesji.

Na pytanie czy po przejęciu władzy w powiecie Marek Kwitek pełnomocnik Prawa i Sprawiedliwości w powiecie sandomierskim objąłby stanowisko starosty czy też dyrektora Specjalistycznego Szpitala Ducha Świętego w Sandomierzu Marek Kwitek odpowiedział. - Ja na razie jestem radnym – odpowiedział. - Nigdzie się nie widzę, o tym będzie decydować Rada Powiatu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie