Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Działo się! Podsumowanie wydarzeń 2015 roku w powiecie skarżyskim

Mateusz Bolechowski
Styczeń. Mieszkańcy Skarżyska-Kamiennej protestowali przeciwko planom likwidacji miejskich szkół. Zablokowali  trasę numer 7.
Styczeń. Mieszkańcy Skarżyska-Kamiennej protestowali przeciwko planom likwidacji miejskich szkół. Zablokowali trasę numer 7.
Były protesty w obronie szkół, rekordowy finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, wybory prezydenckie i samorządowe, konwent miłośników fantasy, likwidacja Straży Miejskiej i plany budowy JuraParku.

Styczeń. Blokada „Siódemki”
W Skarżysku odbył się protest obrońców szkół, które zlikwidować zamierzały władze miasta. Wyposażeni w transparenty przez półtorej godziny blokowali przejazd drogą krajową nr7 w okolicach remizy strażackiej w dzielnicy Książęce. Protestujący spacerowali po przejściu dla pieszych, skandując różne hasła, między innymi „Obietnice Konrada to wielka żenada” - nawiązujące do przedwyborczych deklaracji prezydenta Konrada Kroniga. Co kilka minut ludzie schodzili na pobocze i samochody mogły przejeżdżać. Mimo to na krajowej „siódemce” tworzyły się korki. Demonstracja przebiegła bez incydentów.

Styczeń. Rekordowy finał Orkiestry

23 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w powiecie skarżyskim był bardzo udany. Pieniądze zbierano na leczenie onkologiczne dzieci, oraz zapewnienie godnej opieki medycznej ludziom starym. Odbyło się wiele koncertów, aukcji i innych wydarzeń. Łączna suma zbiórki w powiecie skarżyskim to aż 80 755 złotych i 72 grosze.

Luty. Zabawy chemika

Do skarżyskiego szpitala zgłosił się starszy mężczyzna, miał zabandażowane dłonie. Lekarzy zaciekawił charakter obrażeń - powiadomili policję. Do mieszkania poszkodowanego, nauczyciela chemii, wysłano służby mundoruwe. Ewakuowano mieszkańców kamienicy przy ulicy Legionów. Zamknięto ruchliwą ulicę. W mieszkaniu znaleziono biurko z wyrwanym fragmentem blatu, w pomieszczeniu była spora ilość starannie opisanych pojemników z substancjami chemicznymi. Nauczyciel prowadził doświadczenia. Coś poszło nie tak, nastapiła eksplozja.

Luty. Stiff - Człowiekiem Roku

Piotr „Stiff” Stefański został laureatem tytułu Człowiek Roku w Powiecie Skarżyskim w plebiscycie „Echa Dnia”. Muzyk jest twórcą Studium Instrumentów Etnicznych, wyjątkowej grupy, zdobywającej sławę w całej Polsce. Łączy muzykę współczesną z folkiem i etnicznymi brzmieniami. Dwukrotnie koncertował ze Studiem Instrumentów Etnicznych w Studio im. Agnieszki Osieckiej w radiowej Trójce.

Marzec. Pożar Meblodexu

Ogień rozprzestrzeniał się z minuty na minutę. Dym pożaru widoczny był z odległości kilku kilometrów. Wysiłki ratowników pozwoliły ocalić biura, ale hala spaliła się doszczętnie. Dwaj strażacy zostali poszkodowani - jeden z ochotników zsunął się z drabiny, łamiąc palec. Zawodowy strażak doznał poparzeń dłoni drugiego stopnia. Właściciel straty oszacował na półtora miliona złotych. Prawdopodobną przyczyną wybuchu pożaru według strażaków była wada jednej z maszyn. Fabrykę odbudowano.

Marzec. Prezydencka batalia

W Miejskim Centrum Kultury z mieszkańcami powiatu spotkali się kandydaci na prezydenta Rzeczypospolitej; Bronisław Komorowski, Andrzej Duda i Adam Jarubas. Wizyty polityków cieszyły się wielkim zainteresowaniem, choć dwaj najważniejsi rywale do Skarżyska przyjechali ze sporym opóźnieniem.

Kwiecień. Głowa w piecu

Rzeźbiarz Krzysztof Kołodziejski w suchedniowskim Marywilu wykonał półtonową, ogromną głowę z gliny. W czasie pracy był świadkiem upadku zakładu i grupowego zwolnienia pracowników. Rzeźba miała oddać ich tragedię - mówił. Trzy lata później wykupił od syndyka upadłej fabryki rzeźbę i ze studentami akademii Sztuk Pięknych próbował wypalić ją w specjalnie zbudowanym nad miejskim zalewem piecu. Zamierzał podarować dzieło miastu. Niestety, rzeźba rozpadła się na kawałki. Artysta obiecał, że z jej resztek wykona kolejną rzeźbę.

Kwiecień. Świecka szkoła

Do Skarżyska przywieziono symbole Światowych Dni Młodzieży - krzyż i ikonę. Odwiedzały one szkoły na terenie miasta. Zaplanowano też nabożeństwa, oraz wieczorny Apel Młodych na Placu Staffa. Organizatorzy planowali odwiedzić z symbolami siedem placówek oświatowych, których nazwy umieszczono nawet na plakatach. Krzyż i Ikona nie pojawiły się jednak w I Liceum w Skarżysku. Zgody na to nie wyraził dyrektor Piotr Lewandowski. - Uważam, że na ile to możliwe, szkoła powinna być świecka. Co prawda 95 procent naszych uczniów uczęszcza na lekcje religii, ale szkoła to nie miejsce na takie uroczystości. Ci, którzy chcą, mogą uczestniczyć w nich w kościele albo na Placu Staffa - wyjaśniał dyrektor “Erbla”.

Maj. Wybraliśmy prezydenta

W maju odbyły się wybory prezydenckie. W pierwszej turze w powiecie skarżyskim frekwencja wyniosła 31,07 procent. Najlepsze wyniki osiągnęli Andrzej Duda - 36,34 procent, Bronisław Komorowski - 28,57 procent i Paweł Kukiz - 20,06 procent. W II turze frekwencja wyniosła 51,96 procent. Duda 55,64 procent,
Komorowski - 44,36 procent.

Maj. Aktor w Suchedniowie

W Suchedniowie odsłonięto wmurowaną w miejscowym kościele tablicę pamiąkową, poświęconą zmarłemu ks. infułatowi Józefowi Wójcikowi. Na uroczystość przyjechało wielu przyjaciół kapłana, w tym dyrektor programowy TVP Sławomir Zieliński i znany aktor Artur Żmijewski - odtwórca roli Ojca Mateusza. Gwiazdor zagrał też księdza Wójcika w filmie „Złodziej w Sutannie”.

Czerwiec. Polak - Węgier

W Majkowie w gminie Skarżysko Kościelne odsłonięto pamiątkową tablicę „W hołdzie narodowi węgierskiemu”. Upamiętnione zostało przekazanie przez Węgrów wojsku polskiemu amunicji w czasie wojny 1920 roku. Gościem honorowym była konsul generalny republiki Węgier.

Czerwiec. Koniec Zakładu Gospodarki Komunalnej

Rada Miasta w Suchedniowie zdecydowała o likwidacji Zakładu Gospodarki Komunalnej i przekształceniu go w jednostkę budżetową gminy. Sprawa wywoława ostrą dyskusję.

Lipiec. Jagacon w Suchedniowie

W Suchedniowie odbyłsię ogólnopolski konwent miłośników fantasy „Jagacon”. Przyjechało ponad tysiąć osób z różnych stron kraju. Odbywały się turnieje gier, konkurs na najlepsze przebranie, wykłądy i panele dyskusyjne. Jagacon, organizowana przez stowarzyszenie Tygiel to największa tego typu impreza w regionie.

Lipiec. Remontowali tory

Ruszyła modernizacja linii kolejowej nr 8 na odcinku Skarżysko - Suchedniów. Inwestorem były PKP Polskie Linie Kolejowe . Wartość prac wyniosła ponad 23 miliony złotych. Inwestycja objęła wymianę 8,5 kilometra torów. Remonty najbardziej dokuczyły mieszkańcom Suchedniowa - przez długi czas zamknięty dla ruchu był przejazd kolejowy w tej miejscowości, objazd był uciążliwy.

Sierpień. Zabójcze upały

Przez wiele dni panowało wyjątkowe gorąco. Temperatury znacznie przekraczały 30 stopni celsjusza. W Skarżysku ustawiono nawet wodną kurtynę, dla ochłody mieszkańców. Gorąc w połączeniu z brakiem deszczu wywołały suszę.

Sierpień. Skażona woda w Klonowie

Mieszkańcy wsi Klonów w gminie Łączna przez kilka dni nie mogli korzystać z gminnego wodociągu. Badanie wykazało obecność w wodzie groźnych dla zdrowia bakterii coli. Wodę pitną dowożono beczkowozami. Kontrola posesji pozwoliła stwierdzić, że niektórzy mieszkańcy nieczystości odprowadzali do studni, a nie szczelnych szamb. To prawdopodobnie było przyczyną skażenia i dużych kłopotów.

Wrzesień. Feralna ulica Metalowców

W Skarżysku rok po otwarciu ulicy Metalowców inwerstycja wciąż budzi emocje- na niezbyt długiej ulicy jest zatrzęsienie znaków drogowych, co i śmieszy i denerwuje kierowców. Ciąg pieszo - rowerowy nie był jest oznaczony, nie wiadomo, kto ma korzystać z szarej, a kto z czerwonej, szerszej części wyłożonego kostką chodnika. Dochodziło do konfliktów pieszych z cyklistami. W dodatku wciąż nie działa oświetlenie ulicy, choć lampy zamontowano. Jak się okazuje, zarządca drogi, starostwo powiatowe, sądzi się z wykonawcą.

Wrzesień. Pożegnanie ze Strażą Miejską

W Skarżysku - Kamiennej po ponad 20 latach przestała istnieć Straż Miejska. Na wniosek prezydenta o jej
likwidacji zadecydowali miejscy radni. Wzamian za straż, utworzono biuro bezpieczeństwa, w którym znalazła pracę część”municypalnych”.

Październik. Jest budżet obywatelski

W 2016 roku po raz pierwszy w Skarżysku zrealizowany zostanie budżet obywatelski. Samorząd przeznaczył 400 tysięcy złotych na realizację ośmiu zaproponowanych przez mierszkańców inwestycji, po dwie w każdym z miejskich okręgów. Głosowanie odbywało się w Urzędzie Miasta, prawo wyborcze mieli mieszkańcy, którzy ukończyli 16 rok życia.

Październik. Zamieszanie w Miejskiej Komunikacji

Skarżyska Miejska Komunikacja Samochodowa obchodziła 60-lecie istnienia. Jubileusz popsuły informacje, upu-blicznione krótko przed uroczystościami. Sąd skazał (nieprawomocnie) prezesa Iskrę na grzywnę za łamanie praw pracowniczych. W dodatku MKS popadł w konflikt z ościennymi gminami, od których zażądał pieniędzy za kursowanie autobusów na ich terenie. Samorządowcy uznali to za formę szantażu i jednogłośnie odrzucili roszczenia przewoźnika. Obecnie autobusy MKS kursują jedynie do granic Skarżyska.

Listopad. Wybieraliśmy parlament

W powiecie skarżyskim wygrało Prawo i Sprawiedliwość przed Platformą Obywatelską i ruchem Kukiz 15. O miejsce w parlamencie ubiegało się aż 14 mieszkańców powiatu. Mandaty zdobyły jedynie Marzena Okła - Drewnowicz, szefowa Platformy w regionie. Zebrała ponad 13 tysięcy głosów. Maria Zuba, suchedniowianka z PiS otrzymała ich 6940.

Listopad. Tu na razie jest ściernisko...
W ciągu czterech lat w Skarżysku ma powstać obiekt na miarę Jura Parku! Gminie udało się oddać w
wieczystą dzierżawę (na 99 lat) działkę. 6,77 hektara gruntu, znajdującego się przy ulicy Paryskiej, nad zalewem Bernatka. W tym miejscu ma powstać kolejna turystyczna wizytówka regionu świętokrzyskiego. Ponoć innowacyjna na skalę nie tylko Polski, ale i Europy! Ma być gotowa najdalej za cztery lata. Inwestor - świętokrzyski przedsiębiorca, wygrał przetarg za 985 tysięcy, złotych. Prawdopodobnie w przyszłym roku zaczną się prace. Zakończą najpóźniej w 2019 roku. Co ciekawe, zgodnie z podpisaną umową, jeśli park nie powstanie w tym czasie, przedsiębiorca straci teren i wpłacone pieniądze, oraz zapłaci miastu 100 tysięcy złotych kary. Na Bernatce zostanie zbudowany potężny park edukacyjno - tematyczny. Jaki - to na razie tajemnica. Inwestor liczy, że rocznie do Skarżyska będzie przyjeżdżać około ćwierć miliona osób.

Grudzień. Wielkie serca skarżyszczan
W grudniu w powiecie skarżyskim odbyło się wiele imprez i akcji charytatywnych. W Semaforze na rzecz niepełnosprawnych dzieci koncerty dały Studium Instrumentów Etnicznych, oraz zespoły Old Marinners i Big Bang Band. W Miejskim Centrum Kultury dla Anety Białek, zbierającej pieniądze na operację ratującą życie, zagrały Lorein i Happysad. Na ten koncert przyszło blisko pół tysiąca osób, zebrano 19 400 złotych. Operacja powiodła się! Kolejny koncert zorganizowała fundacja Daj Szansę. Zagrał Ireneusz Boczek. Podczas imprezy Władysława Kuźnia, prezes fundacji po 15 latach przekazała kierowanie organizacją Joannie Wężyk.

Grudzień. Nasze talenty nagrodzone

W pierwszej edycji show Echa Dnia Talent Świętokrzyski sukces odnieśli reprezentanci powiatu skarżyskiego. II miejsce zajęła para taneczna Julia Kulińska/Kacper Kleczaj, zespół Doba Czadu otrzymał specjalną nagrodę ufundowaną przez „Echo Dnia”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie