Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzieci z gminy Skalbmierz oficjalnie powitały wiosnę! Ekologiczna marzanna spłonęła, a potem zatopił ja strażacki wąż. Zobaczcie zdjęcia

OPRAC.:
Krzysztof Wieczorek
Krzysztof Wieczorek
Przy głośnych okrzykach witających wiosnę – kukła ekologicznej marzanny w Skalbmierzu tradycyjnie spłonęła, a następnie symbolicznie została zatopiona wodą ze strażackiego węża.
Przy głośnych okrzykach witających wiosnę – kukła ekologicznej marzanny w Skalbmierzu tradycyjnie spłonęła, a następnie symbolicznie została zatopiona wodą ze strażackiego węża. Urząd Miasta i Gminy w Skalbmierzu
Żegnaj zimo! Dzieci z gminy Skalbmierz oficjalnie powitały wiosnę! I choć pogoda 21 marca okazała się troszkę kapryśna, nie przeszkodziło to w organizacji radosnego spotkania, które Urząd Miasta i Gminy przygotował dla najmłodszych mieszkańców w pierwszym dniu kalendarzowej wiosny.

- Wprawdzie wiosna przywitała nas dziś deszczem, stąd główną część spotkania przeniesiono do skalbmierskiej remizy, ale chmury wcale nie zepsuły nam radosnej i ciepłej atmosfery. Dzieci ochoczo wzięły udział we wspólnym przybieraniu ekologicznej kukły marzanny, która wcześniej, zgodnie z tradycją, została obniesiona – czytamy na profilu Urzędu Miasta i Gminy w Skalbmierzu.

Dzieci z gminy Skalbmierz przy wsparciu dorosłych piękne przybrał marzannę

Okazałą sukienkę przyozdobioną zasuszonymi ziołami i kwiatami przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej imienia Stanisława ze Skalbmierza oraz skalbmierskiego Przedszkola Miejskiego, natomiast kolorową pelerynę przygotowali, a następnie przybrali nią kukłę najmłodsi uczniowie ze Szkoły Podstawowej imienia Mikołaja Reja w Topoli. Wiosenny kapelusz na głowę założyły marzannie maluchy z Przedszkola Integracyjnego imienia Marii Montessori w Skalbmierzu. Przedszkolakom pomogli w przygotowaniu pięknego kapelusika uczniowie Centrum Edukacji Ustawicznej w Skalbmierzu. Ważnym elementem ubioru marzanny była „biżuteria”. Piękną bransoletkę przygotowały maluchy z Niepublicznego Przedszkola Sióstr Służebniczek NMP NP. imienia błogosławionego Edmunda Bojanowskiego w Skalbmierzu. Zwieńczeniem całości była kolejna ozdoba w postaci pięknych korali, które przygotowali z kolei niezastąpieni seniorzy z Klubu Senior+ w Skalbmierzu.

Zobacz zdjęcia

Wspólne przepędzanie zimy przez młodych mieszkańców gminy Skalbmierz

Po przybraniu marzanny uczniowie poprzez muzykę, śpiew, recytację, taniec i okrzyki radości pod czujnym okiem i uchem Sebastiana Gawła – nauczyciela muzyki i kapelmistrza Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej Skalbmierz przywitali wyczekiwaną przez wszystkich wiosnę. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku. W podziękowaniu za trud włożony w przepędzenie zimy słodyczami poczęstowali najmłodszych przewodniczący Leszek Śmiech oraz zastępca burmistrza Kamil Włosowicz. Smaczne cake popsy, czyli ciasteczka na patyczkach przygotowały i rozczęstowały nimi dzieci Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Skalbmierzu Skalbmierskie Babeczki.

Starania dzieci i ich radość przyniosły pozytywny efekt, bowiem udało się znad miasta przepędzić chmury i wrócić na Plac Marii Skłodowskiej-Curie, by tam ostatecznie rozprawić się z zimą. Przy głośnych okrzykach witających wiosnę – kukła ekologicznej marzanny tradycyjnie spłonęła, a następnie symbolicznie została zatopiona wodą ze strażackiego węża. Tym sposobem Zima odeszła, a na jej miejsce przyszła Pani Wiosna. Przedpołudniowe powitanie Pani Wiosny bardzo spodobało się najmłodszym mieszkańcom, którym w imieniu wszystkich dorosłych mieszkańców Gminy Skalbmierz serdecznie dziękujemy za przepędzenie zimy.

Podziękowania dla mieszkańców gminy Skalbmierz za pomoc w organizacje powitania wiosny

- Słowa podziękowania kierujemy jeszcze raz w stronę już wcześniej wymienionych instytucji na czele z dyrekcjami poszczególnych placówek, a także Pana Sebastiana Gawła i Koła Gospodyń Wiejskich Skalbmierskie Babeczki. Dziękujemy również Panu Dariuszowi Kądzieli za przygotowanie kukły marzanny, Panu Jerzemu Kaczmarczykowi, Pani Bożenie Mostek oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Skalbmierzu za pomoc w organizacji i gościnę, mimo niezapowiedzianej wizyty, w zawsze otwartej dla wszystkich skalbmierskiej remizie. Nasi dziadowie przygotowywali kukłę marzanny ze słomy i na przedwiośniu topili, żeby sobie poszła razem z zimą. Dla naszych przodków obyczaj ten związany był odwiecznym rytmem wegetacyjnym. Wyrażał radość z nadchodzącej wiosny, która oznaczała odrodzenie się świata, przyrody, zapowiadała przyszłe plony, a więc dostatek. Marzanna – symbol zimy – to słomiana kukła o kobiecej postaci, ubrana w białe płócienne szaty, przystrojona koralami i wstążkami. Począwszy od XIX wieku zwyczaj topienia marzanny zmienił się w zabawę, w której biorą udział dzieci i młodzież. Współcześnie łączymy go z początkiem kalendarzowej wiosny – czytamy na profilu facebookowym urzędu.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie