Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziecko czyta, nie błądzi. Najmłodsi czytelnicy po książki sięgają coraz częściej

Anna BILSKA [email protected]
3,5-letnia Maya i 5-letni Pawełek lubią spędzać wolny czas czytając książki w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach.
3,5-letnia Maya i 5-letni Pawełek lubią spędzać wolny czas czytając książki w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach. Łukasz Zarzycki
Coraz więcej dzieci sięga po książkę. Oferta rynku wydawniczego dynamicznie się rozwija - dzieci i ich rodzice mają w czym wybierać. Co jest w modzie i jakie publikacje wybierają najmłodsi czytelnicy?

Najpopularniejsze książki dla dzieci

Najpopularniejsze książki dla dzieci

10 najpopularniejszych książek dla dzieci w ostatnich dwóch tygodniach w salonach Empik:
1. Łezka - przerażona kotka, Holly Webb,
2. Pan Pierdziołka spadł ze stołka, opracowanie zbiorowe,
3. Pusia zagubiona kotka, Holly Webb,
4. Mapy. Obrazkowa podróż po lądach, morzach i kulturach świata, Daniel Mizieliński,
5. Tajemnica szpitala, Helena Willis
6. Monster High. Przyjaciółki na zabój, Gitty Daneshvari,
7. Zezia i Giler, Agnieszka Chylińska,
8. Wąsik - niechciany kotek, Holly Webb,
9. Karolcia, Maria Kruger,
10. Magiczne drzewo. Pojedynek, Andrzej Maleszka.

Uczy myślenia, bawi, rozwija słownictwo i wyobraźnię, pomaga w wychowaniu. Zalety czytania dzieciom można wymieniać bez końca. 2 kwietnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Tego dnia urodził się jeden z najwybitniejszych baśniopisarzy Hans Christian Andersen. Jego opowieści wciąż mają swoje miejsce w domowych biblioteczkach, jednak konkurencji nie brakuje. Po pióro sięgnęła nawet Agnieszka Chylińska, wokalistka rockowego zespołu O.N.A., jurorka show telewizji TVN "Mam talent". W ubiegłym roku jej książka Zezia i Giler okazała się bestsellerem w kategorii książek dla dzieci.

- Ta publikacja spodobała się rodzicom wychowanym na "Dzieciach z Bullerbyn" i dzieciakom obserwującym uważnie dziwny świat dorosłych zza tabletów i monitorów komputerów - uważa Monika Marianowicz, rzecznik prasowy Empiku i dodaje, że coraz chętniej sięgamy po takie lektury. - Notujemy stały wzrost zainteresowania odbiorców publikacjami kierowanymi do najmłodszych. W ubiegłym roku sprzedaż w tym segmencie urosła aż o 13 procent w porównaniu do 2011 roku.

DZIECI CZYTAJĄ WIĘCEJ

W Świętokrzyskiem też nie narzekamy na brak najmłodszych czytelników. - Z naszych obserwacji wynika, że czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży odwiedzających Mediatekę z roku na rok wzrasta - mówi Mirosława Prońko, kierownik Mediateki w Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach. - Miesięcznie gościmy średnio tysiąc czterysta dzieci, wypożyczamy około dwóch i pół tysiąca publikacji - wylicza.

Biblioteka robi, co tylko może by zachęcić dzieci do jej odwiedzania. Organizowane są w niej cykliczne spotkania autorskie, lekcje tematyczne, a także popularna akcja "Cała Polska czyta dzieciom". Czytają znani artyści, przedstawiciele władz miasta. - Jesteśmy bardzo wyczuleni na potrzeby naszych czytelników, chętnie bierzemy pod uwagę sugestie, co do zakupu nowych książek. Wszelkie hity wydawnicze są nabywane na bieżąco. Nie zdarza się, aby zamawiana przez czytelnika książka nie została kupiona - twierdzi Mirosława Prońko.

KSIĄŻKOWE HITY

W księgarniach modne są nie tylko nowości. - Sytuacja na rynku księgarskim nie jest najlepsza, ale wydawnictwa dla dzieci wciąż są rozchwytywane. Dużą popularnością cieszą się "Mikołajek", "Matylda" oraz "Ania i Krzyś, przyjaciele Martynki" - mówi Andrzej Nyka, właściciel księgarni Pod Zegarem w Kielcach.

Z kolei w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach dzieci w wieku do ośmiu lat najchętniej wypożyczają książki z serii o Kubusiu Puchatku, Muminkach, Franklinie, Bobie Budowniczym, Smurfach, czy bajki Disneya, Andersena, Perault, braci Grimm. Nieco starsze maluchy, w wieku 9 i 10 lat, sięgają po "Afrykę Kazika" Michała Wierzbickiego, serie o Koszmarnym Karolku, Mikołajku, Mateuszku, Magicznym domku na drzewie, Wampirku, Magicznych baletkach, a także serie o zwierzątkach autorstwa Holly Webb. Klasyka wciąż jest w modzie - książki Astrid Lindgren nadal mają wzięcie.

Wśród młodych ludzi w wieku do 14 lat preferowane pozycje to książki z gatunku fantasy, na przykład serie: "Zwiadowcy", "Niefortunnych zdarzeń", "Złodziej magii" Saraha Prineasa, "Magiczne drzewo" Andrzeja Maleszki czy "Opowieści z Narnii" C. S. Lewisa. 15 i 16-latkowie również najchętniej wypożyczają pozycje z gatunku fantasy, na przykład serie o Harrym Potterze, czy Eragonie. Publikacje obyczajowe i psychologiczne także znajdują swojego odbiorcę, szczególnie wśród dziewcząt.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie