Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziecko potrzebuje autorytetów

/IB/
Profesor Andrzej Bałandynowicz z Wyższej Szkoły Nauk Społecznych w Warszawie za największe zagrożenia wobec dziecka uznał brak autorytetów, zasad i odpowiedzialności.
Profesor Andrzej Bałandynowicz z Wyższej Szkoły Nauk Społecznych w Warszawie za największe zagrożenia wobec dziecka uznał brak autorytetów, zasad i odpowiedzialności. Łukasz Zarzycki
Pedagodzy, naukowcy z Polski, Niemiec i Czech zastanawiali się w Kielcach nad nadziejami i zagrożeniami dotyczącymi dziecka w rodzinie. Za największe zagrożenia uznano brak zasad, norm i autorytetów.

Konferencja odbywała się w Kielcach w ramach IX Świętokrzyskich Dni Profilaktyki. Pedagodzy, psychologowie, specjaliści od wychowania dyskutowali na temat zmieniającej się sytuacji rodziny i jej wpływu na funkcjonowanie dziecka, o problemach rodziny w społeczeństwie postmodernistycznym, o ubóstwie dzieci i eurosieroctwie, problemach dziecka adopcyjnego, uzależnionego, a także o komercjalizacji dzieciństwa i wpływie mediów na wychowanie dziecka w rodzinie. Profesor Andrzej Bałandynowicz z "Pedagogium" Wyższej Szkoły Nauk Społecznych w Warszawie powiedział, że człowiek uczy się tego, co dobre i złe od rodziców. - Jeżeli nie otrzyma tego fundamentu etyki na samym początku swojego życia, żadne kodeksy, poradniki i przewodniki nie doprowadzą do jego edukacji społecznej. Nawet jeśli będzie stosował się do prawa, będzie to tylko zewnętrzny pozór, fasada - powiedział profesor Bałandynowicz. - To rodzice, dziadkowie, opiekunowie prawni kształtują tożsamość osobową, uczą podmiotowości, poszanowania godności człowieka, odpowiedzialności. Współczesne społeczeństwo konsumpcyjne proponuje dziecku wirtualny świat kolorowych pism, gier, zastępowania rzeczywistości pseudomaniakalnymi sytuacjami. Trzy dni po zgładzeniu przywódcy terrorystów pojawiła się gra komputerowa, jak zabić bin Ladena, jakby zabijanie było tylko grą - opowiadał.

Profesor Norbert Weber z Uniwersytetu Technicznego w Berlinie mówił o rosnącej w Niemczech liczbie dzieci dotkniętych ubóstwem, które jedyny ciepły posiłek dostają w charytatywnej stołówce.

Organizatorami konferencji byli: Zakład Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Świętokrzyskie Centrum Edukacji i Profilaktyki, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Zespół ds. Rodziny i Przeciwdziałania Uzależnieniom przy wojewodzie świętokrzyskim, Wydział Edukacji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta w Kielcach. Patronat medialny nad IX Świętokrzyskim Dniami Profilaktyki objęło "Echo Dnia".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie