Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Bigosu 2021. Koło Gospodyń Wiejskich "Widełczanki" w Widełkach w gminie Daleszyce zdradza sekret na ten najlepszy (WIDEO)

Monika Kluzek
Monika Kluzek
Zofia Bernat, członkini Koła Gospodyń Wiejskich "Widełczanki" w Widełkach
Zofia Bernat, członkini Koła Gospodyń Wiejskich "Widełczanki" w Widełkach
Mocno doprawiona i zakwaszona potrawa z siekanego mięsa i kapusty. Bigos, bo o nim mowa, obchodzi swoje święto 20 stycznia. Pierwotnie gotowany był... bez kapusty! Jaki jest sekret tego najlepszego? Zdradza Koło Gospodyń Wiejskich "Widełczanki".

Mocno doprawiona i zakwaszona potrawa z siekanego mięsa i kapusty. Bigos, bo o nim mowa, obchodzi swoje święto 20 stycznia. Pierwotnie gotowany był... bez kapusty! Jaki jest sekret tego najlepszego? Zdradza Koło Gospodyń Wiejskich "Widełczanki".

Koło Gospodyń Wiejskich "Widełczanki" działa prężnie od kwietnia 2019 roku. Intensywnie promuje swoją miejscowość i uczestniczy w wielu lokalny i regionalnych imprezach. Tym razem Magdalena Bernat, wiceprzewodnicząca koła zdradza sekret przygotowania najlepszego bigosu.

- Najważniejsze są składniki, najlepiej nasze, polskie. "Widełczanki" korzystają ze składników pochodzenia naturalnego, prosto z naszego ogródka. Warzywa hodujemy sami i mamy pewność co do ich jakości. Proste składniki to też sposób na to, żeby tego przepisu na bigos nie komplikować - mówi Magdalena Bernat.

Bigos pierwotnie gotowany był... bez kapusty. Był daniem z siekanego mięsa lub ryb. Za każdym razem potrawę mocno doprawiano i zakwaszano, najczęściej octem winnym albo kwaśnymi owocami. Pierwsze wzmianki o bigosie w naszym kraju pochodzą z pierwszej polskiej książki kucharskiej, wydanej w 1682 roku "Compendium ferculorum albo zebranie potraw" autor, Stanisław Czerniecki, podaje przepisy na "bigosek ze szpikiem", "bigosek z jarząbka" czy chociażby "bigosek karpiowy".

Tradycyjnymi składnikami staropolskiego bigosu były mięsa lub ryby, które najpierw zapiekano a później siekano. Zdarzał się nawet bigos gotowany na bazie raków. Często dodawano także cebulę, pietruszkę i trochę miodu albo słodkiego wina. Doprawiano na kwaśno cytryną, octem winnym. Kapusta w bigosie miała za zadanie zmniejszyć ilość wykorzystanego miejsca, co znacznie obniżało koszt. To był prostu sposób na to, by szlacheckim niegdyś bigosem mogli cieszyć się również biedniejsi Polacy. Kapusta zakwaszała danie tak skutecznie, jak cytryna, a była dużo tańsza.

- Niektórzy lubią dodawać suszone borowiki lub wędzone śliwki węgierskie albo wino wytrawne czerwone, żeby uzyskać szlachetniejszy smak bigosu. Nasz przepis jest bardzo prosty. Wykorzystujemy kiszoną kapustę, dodajemy kilka gatunków mięs. Dodajemy sól, pieprz, ziele angielskie, liść laurowy, wędzone śliwki węgierki i borowiki, które zbieramy same jesienią - dodaje Magdalena Bernat.

Bigos pojawia się na polskich stołach niezależnie od pory roku. Najczęściej jednak jemy go w okolicach Bożego Narodzenia.

Idealny bigos musi być przygotowywany przez kilka dni. "Widełczanki" przyrządzają swój przez 3 dni. Ważne też, aby produkty, z których przygotowujemy bigos były ekologiczne. Wśród przypraw nie może zabraknąć pieprzu i liści laurowych. Ważnym składnikiem, który nadaje niepowtarzalny smak potrawie są leśne grzyby. Poznajcie przepis na idealny bigos podawany przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich "Widełczanki".

Składniki

  • 8 kg – kiszonej kapusty
  • 4 kg – mięs dziczyzny, wieprzowiny, wołowiny
  • 50 dag – kiełbasy
  • sól, pieprz, liść laurowy, ziele angielskie, wędzone śliwki, suszonych leśnych grzybów

Przygotowanie
Dzień 1
Do dużego garnka z grubym dnem włożyć mięsa (dziczyznę, wieprzowinę, wołowinę) i zlać wodą, dodać liść laurowy i ziele angielskie. Gotować mięso do czasu, aż będzie prawie miękkie.

W drugim garnku gotujemy kiszoną kapustę. Kapustę po obgotowaniu należy odcedzić i poszatkować, a następnie zalać wywarem z mięsa.

Następnie kroimy mięso i dodajemy do garnka z kapustą.

Kroimy kiełbasę w kostkę, podsmażamy i dodajemy do garnka z kapustą i mięsem.

Doprawiamy solą i świeży zmielony pieprz. Dodać połamane suszone grzyby, listek laurowy, ziela angielskie. Opcjonalnie do potrawy możemy dodać wytrawne czerwone wino.

Zmniejszyć ogień, przykryć i gotować przez około 1 godzinę. W międzyczasie od czasu do czasu zamieszać. Ostudzić i odstawić w zimne miejsce.

Dzień 2
Bigos podgrzać, zagotować, zmniejszyć ogień i gotować pod przykryciem od czasu do czasu mieszając przez około 1 godzinę.

Znów ostudzić i odstawić w zimne miejsce.

Dzień 3
Śliwki opłukać i pokroić na mniejsze kawałki. Oddać do bigosu.

Gotować na małym ogniu pod przykryciem przez około 45 minut. Można przechowywać w lodówce po zawekowaniu do 2 tygodni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chmieleńskie Babki Wielkanocne 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie