Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Czynu Chłopskiego w Kałkowie z pielgrzymami i kołami gospodyń wiejskich

Kazimierz CUCH
W Panteonie Chłopów Polskich, w kałkowskiej Golgocie, kwiaty składa delegacja kół gospodyń wiejskich z powiatu opoczyńskiego
W Panteonie Chłopów Polskich, w kałkowskiej Golgocie, kwiaty składa delegacja kół gospodyń wiejskich z powiatu opoczyńskiego Kazimierz Cuch
Uroczystość Dnia Czynu Chłopskiego organizowana po raz 18. w sanktuarium Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie, przez Polskie Stronnictwo Ludowe, miała liczną frekwencję. Do opocznian dołączyli liczni pielgrzymi i wierni, przybyli do sanktuarium w Kałkowie na mszę świętą 15 sierpnia.

Agata Binkowska, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego, jako przedstawicielka Adama Jarubasa, prezesa Zarządu Wojewódzkiego Polskiego Stronnictwa Ludowego, marszałka województwa świętokrzyskiego i wiceprezesa Polskiego Stronnictwa Ludowego, była głównym uczestnikiem Dnia Czynu Chłopskiego w Kałkowie.

Byli także działacze gminni i powiatowi Polskiego Stronnictwa Ludowego w powiecie starachowickim. Asystę honorową sprawowały cztery poczty sztandarowe, w tym jeden z Opoczna. Przybyła bardzo liczna, prawie 70-osobowa, delegacja kół gospodyń wiejskich z powiatu opoczyńskiego, w ludowych strojach, ze sztandarem PSL.

Uroczystej mszy świętej w kościele sanktuarium, przewodził ksiądz kanonik Zbigniew Stanios, kustosz sanktuarium. Homilię wygłosił goszczący w Kałkowie diakon Roman. Pod koniec mszy świętej przyszły ksiądz, diakon Roman, poświęcił zioła i kwiaty przyniesione przez wiernych w dniu Matki Bożej Zielnej. Szczególnie okazałe były wiązanki pań z powiatu opoczyńskiego.

Akcenty polityczne

Po mszy, wszyscy w procesji przeszli do Golgoty. Tu w Panteonie Chłopów Polskich, jedynym takim w Polsce, mieszczącym się w jednej z grot kałkowskiej Golgoty Martyrologii Narodu Polskiego, były oficjalne wystąpienia.

W tym roku były mocne akcenty polityczne i wyborcze. Marek Witkowski i Dariusz Dąbrowski, powiatowi działacze Polskiego Stronnictwa Ludowego w Starachowicach, podkreślali, że Prawo i Sprawiedliwość ma za cel niszczenie PSL w województwie świętokrzyskim. Lecz oni się tego nie boją. Gorąco namawiali do udziału w jesiennych wyborach samorządowych, do głosowania na PSL. Troje działaczy partyjnych z powiatu starachowickiego otrzymało odznaczenia partyjne PSL.

Po oficjalnych wystąpieniach delegacje złożyły kwiaty w Panteonie Chłopów polskich, gdzie upamiętniono tablicami 36 przedwojennych i powojennych działaczy Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Kałków zamiast Radzymina

Święto Czynu Chłopskiego zostało ustanowione w 1936 roku przez Naczelny Komitet Wykonawczy Stronnictwa Ludowego, dla upamiętnienia wkładu polskich chłopów i ich przywódcy - premiera Wincentego Witosa w zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej. Obchody centralne tego święta odbywały się w Radzyminie, ale tu zostały zdominowane przez obchody Święta Wojska Polskiego. Dlatego PSL postanowił poszukać innego stałego miejsca. Wybór padł na sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Pani Ziemi Świętokrzyskiej w Kałkowie-Godowie, gdzie zaczęto tworzyć Panteon Chłopów Polskich.

Panteon Chłopów Polskich w kałkowskiej Golgocie Martyrologii Nardu Polskiego powstał dzięki staraniom Wincentego Stawarza - wiceprezesa PSL i wnuka Wincentego Witosa oraz dzięki życzliwemu poparciu księdza infułata Czesława Wali – wieloletniego kustosza sanktuarium w Kałkowie. Począwszy od roku 2000 odbywały się w Kałkowie centralne obchody Święta Czynu Chłopskiego. Od kilku lat są lokalne, bardzo skromne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie