Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Czynu Chłopskiego w sanktuarium Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie. Wspaniała uroczystość. Zobacz zdjęcia

Kazimierz Cuch
Księża Ryszard Witek i Zbigniew Stanios wprowadzają sztandary ludowców na mszę świętą w sanktuaryjnym kościele.
Księża Ryszard Witek i Zbigniew Stanios wprowadzają sztandary ludowców na mszę świętą w sanktuaryjnym kościele. Sanktuarium Kałków
Doroczna uroczystość Dnia Czynu Chłopskiego, została zorganizowana 15 sierpnia, w poniedziałek, po raz 21 w sanktuarium Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie.

Rozpoczęto uroczystą, koncelebrowaną mszą świętą w kościele sanktuarium. Przewodził jej ksiądz kanonik Zbigniew Stanios, kustosz sanktuarium w Kałkowie. Było na niej liczne grono działaczy Polskiego Stronnictwa Ludowego z powiatu starachowickiego, ze sztandarami. Byli nieliczni przedstawiciele władz Ludowców z Kielc i okolicy.

Po mszy świętej wszyscy, w procesji, razem z księdzem celebransem, przeszli do Golgoty Martyrologii Narodu Polskiego. Tu w Panteonie Chłopów Polskich, jedynym takim w Polsce, jest kilkadziesiąt tablic największych działaczy ruchu ludowego, w tym pisarza noblisty Władysława Stanisława Reymonta.

Tu było okolicznościowe wystąpienie szefa struktur powiatowych Polskiego Stronnictwa Ludowego powiatu starachowickiego, Dariusza Dąbrowskiego. Złożono kwiaty, zapalono znicze.

Kałków zamiast Radzymina

Święto Czynu Chłopskiego zostało ustanowione w 1936 roku przez Naczelny Komitet Wykonawczy Stronnictwa Ludowego, dla upamiętnienia wkładu polskich chłopów i ich przywódcy - premiera Wincentego Witosa w zwycięstwo, w Bitwie Warszawskiej 1920 roku. Obchody centralne tego święta odbywały się w Radzyminie, ale tu zostały zdominowane przez obchody Święta Wojska Polskiego. Dlatego PSL postanowił poszukać innego, stałego miejsca. Wybór padł na sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Pani Ziemi Świętokrzyskiej w Kałkowie-Godowie, gdzie zaczęto tworzyć Panteon Chłopów Polskich.

Panteon Chłopów Polskich w kałkowskiej Golgocie Martyrologii Nardu Polskiego powstał dzięki staraniom Wincentego Stawarza - wiceprezesa Polskiego Stronnictwa Ludowego i wnuka Wincentego Witosa oraz dzięki życzliwemu poparciu już nieżyjącego księdza infułata Czesława Wali – twórcy i wieloletniego kustosza sanktuarium w Kałkowie. Począwszy od roku 2000 odbywały się w Kałkowie centralne obchody Święta Czynu Chłopskiego. W ostatnich latach ich ranga spadła.

Zobaczcie galerię zdjęć z uroczystości

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie