Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Kultury i Tradycji oraz Święto Niepodległości w Bielinach [ZDJĘCIA, WIDEO]

Marzena Smoręda
Marzena Smoręda
Stowarzyszenie Twórcze Kobiety z Bielin: Jolanta Krzysiek, Magdalena Brodzik, Marzena Tatar i Agnieszka Tatar.
Stowarzyszenie Twórcze Kobiety z Bielin: Jolanta Krzysiek, Magdalena Brodzik, Marzena Tatar i Agnieszka Tatar. Dawid Łukasik
Degustacja lokalnych kulinarnych specjałów i popisy ludowych artystów – tak wyglądał XVII Dzień Kultury i Tradycji Gminy Bieliny połączony z obchodami Narodowego Święta Niepodległości, który odbył się w Bielinach w niedzielę, 10 listopada.

Kolejna edycja święta w gminie Bieliny miała na celu kultywowanie rodzimych tradycji oraz podsumowanie całorocznego dorobku artystycznego kół gospodyń wiejskich, zespołów, kapel i organizacji działających na terenie gminy Bieliny.

Niedzielne uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów przy pomnikach pomordowanych w Kakoninie i Hucie Szklanej, potem w kościele parafialnym wspólnie odśpiewano hymn narodowego w ramach ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do Hymnu”. Z kościoła Następnie uczestnicy uroczystości niosąc biało-czerwoną flagę przeszli do Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Bielinach, gdzie odbyła się dalsza część świętowania.

Wręczono stypendia im. prof. Karola Teligi dla najzdolniejszej młodzieży szkolnej, stypendia w ramach Lokalnego Programu Wspierania Edukacji Uzdolnionej Młodzieży z terenu gminy Bieliny oraz rozstrzygnięto X Konkurs Historyczny im. Prezydenta Kazimierza Sabbata.

Na scenie wystąpili: orkiestra dęta z Bielin pod batutą Marcina Chlebnego, Roksana Podsiadło, Kinga Iwan, Julia Zielińska, Wiktoria Gawron, Zuzanna Bera, Jodełki, Małe Bielinianki, Koło Małych Gosposi z Huty Podłysicy, Makoszanki, Echo Łysicy, Śwarne Kakonianki, Kapela z Kakonina.

Ogłoszono także wyniki konkursu kulinarnego „Specyjały spod Łysej Góry” oraz degustowano potrawy przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich.

W konkursie kulinarnym zwyciężyły: 1 miejsce – Magdalena Brodzik, która upiekła makowiec topiony, 2 miejsce – Marzena Pawlik, która przyrządziła babeczki ziemniaczane z barszczykiem, 3 miejsce – Kamila Grzegolec, która przygotowała gołąbki z kaszą i i prawdziwkami. Wyróżnienia otrzymały: Teresa Mazur za grycane kamyki, Alicja Iwan za pierogi z kaszą, Ewa Szlufik za gołąbki z dzika, Alicja Durlej za kluski serem i śmietaną, Marzena Pawlik za suchą kapustę, Grażyna Szczepaniak za pierogi z kapustą, Lidia Paluch za bigos, Maria Gawęcka za naleśniki po chłopsku, Irena Kowalczyk za łazanki, Stanisława Paluch za kapustę z grochem oraz Zofia Brożyna za pierogi z mięsem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie