Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Pamięci Ofiar Holokaustu w Pińczowie

Michał IMOSA [email protected]
Renata Urban z Muzeum Regionalnego zaprezentował pińczowskim gimnazjalistom Torę.
Renata Urban z Muzeum Regionalnego zaprezentował pińczowskim gimnazjalistom Torę. archiwum
Prelekcją na temat świąt żydowskich wygłoszoną w salach Biblioteki Publicznej przez Renatę Urban z Muzeum Regionalnego uczczono w ubiegłym tygodniu obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Holokaustu.
Gimnazjaliści w ramach prelekcji uczestniczyli także w krótkiej lekcji języka hebrajskiego.
Gimnazjaliści w ramach prelekcji uczestniczyli także w krótkiej lekcji języka hebrajskiego.

Gimnazjaliści w ramach prelekcji uczestniczyli także w krótkiej lekcji języka hebrajskiego.

Słuchaczami byli uczniowie trzecich klas Gimnazjum numer 2 w Pińczowie wraz z nauczycielkami Renatą Jaklewicz i Agnieszką Pasternak.

W holu biblioteki wyeksponowano kilkanaście portretów Żydów wykonanych w pracowni plastycznej zakładu karnego przez przebywających tam osadzonych. - Wystawę dzięki uprzejmości dyrekcji Zakładu Karnego zorganizowaliśmy także w styczniu, bo pamiętać należy, że 18 stycznia jest Ogólnopolskim Dniem Judaizmu - mówi Jolanta Opoka, dyrektorka Biblioteki Publicznej w Pińczowie.

Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Holokaustu ustanowiło Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 2005 roku. Obchodzony jest 27 stycznia - co upamiętnia rocznicę wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.

Jom Kippur, Pesach i Szawuot

Uczestniczący w prelekcji Renaty Urban gimnazjaliści przyswoili wiele interesujących informacji o Żydach, którzy przed II wojną światową stanowili większość mieszkańców Pińczowa. Wiele miejsca w wykładzie zajęła tematyka żydowskich świąt takich jak: Rosz ha-Szana, czyli żydowski Nowy Rok, Jom Kippur (żydowski post), Sukkot (święto upamiętniające wyjście Żydów z Egiptu i wędrówkę do Kaananu), Pesach (upamiętnienie wyzwolenia z niewoli egipskiej), Szawuot (święto żniw).

Młodzież dowiedziała się także czym jest Szabat, obchodzony jako dzień święty - na pamiątkę tego, że dnia siódmego po zakończeniu aktu stworzenia Bóg odpoczywał i który trwa od zachodu słońca w piątek do zachodu słońca w sobotę. Renata Urban zaprezentowała gimnazjalistom Torę - nie w wersji zwojowej lecz książkowej - i wyjaśniła, że Tora to pięć pierwszych ksiąg Biblii, najważniejszy tekst objawiony judaizmu. Głównym tematem Tory jest Przymierze pomiędzy Bogiem, a narodem Izraela za pośrednictwem Mojżesza zawarte podczas wędrówki z niewoli egipskiej do Ziemi Obiecanej.

Hebrajskie nazwisko

Ciekawostką dla uczniów było to, że Torę czyta się "od tyłu", ponieważ pismo hebrajskie czyta się z prawej do lewej strony. Pani Renata przygotowała także dla młodzieży krótką lekcję alfabetu hebrajskiego. Uczniowie pisali swoje imiona i miejsca zamieszkania w tym języku, a także próbowali czytać po hebrajsku to, co prelegentka zapisała na tablicy. Alfabet hebrajski do łatwych nie należy, więc uczniowie mieli dużą frajdę w zapisywaniu i odczytywaniu nowych, nieznanych im dotąd znaków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie