Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych we Włoszczowie z odsłonięciem tablicy w hołdzie poległym i pomordowanym mieszkańcom (NOWA GALERIA ZDJĘĆ)

red
Starostwo Powiatowe we Włoszczowie
Obelisk i tablica upamiętniające mieszkańców ziemi włoszczowskiej poległych w walkach o niepodległość oraz pomordowanych i więzionych w okresie sowieckiej okupacji i komunistycznego zniewolenia w latach 1945 – 1956 zostały uroczyście odsłonięte we Włoszczowie w niedzielę, 1 marca. Obelisk stanął przed budynkiem Starostwa Powiatowego.

(By zobaczyć więcej zdjęć, kliknij przycisk ZOBACZ GALERIĘ)

W 2011 roku dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym. Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest obchodzony każdego roku w celu uczczenia żołnierzy zbrojnego podziemia antykomunistycznego.

Niespełna dwa lata temu przypadała 100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, po przeszło 123 letniej niewoli. W 2019 roku obchodzono 80-lecie wybuchu II wojny światowej, natomiast w bieżącym roku upływa 100 lat od wydarzenia, które w polskiej historiografii utrwaliło się pod nazwą Bitwa Warszawska – Cud nad Wisłą.

Tragiczne losy osób, które nie pogodziły się z systemem zaprowadzonym w okresie powojennym, stanowiły podstawę do podjęcia działań zmierzających do ich upamiętnienia. Dlatego z inicjatywy mieszkańców – reprezentowanych przez Pawła Ameryka i Adama Szałowskiego – 30 kwietnia 2019 roku odbyło się spotkanie zorganizowane przez starostę włoszczowskiego Dariusza Czechowskiego w celu powołania społecznego komitetu upamiętnienia mieszkańców ziemi włoszczowskiej poległych w walkach o niepodległość, a także pomordowanych i więzionych w okresie powojennym.

Na zebraniu założycielskim, zorganizowanym 8 maja 2019 roku, komitet ten ukształtował się w składzie uwzględniającym przedstawicieli rodzin ofiar represji z tego okresu – zaproszonych przez starostę Dariusza Czechowskiego, natomiast jego przewodniczącym został wicestarosta Łukasz Karpiński. Przyjęto koncepcję, by zakres tego upamiętnienia obejmował terytorium, które do 1975 roku znajdowało się w granicach dawnego powiatu włoszczowskiego.

Wykonywanie trwałych znaków i obiektów upamiętniających walki i męczeństwo następuje po zasięgnięciu opinii Instytutu Pamięci Narodowej. W celu jej uzyskania, a przede wszystkim zidentyfikowania osób, które należy uwzględnić w jego ramach, nawiązano zatem współpracę z krakowskim oddziałem i kielecką delegaturą Instytutu Pamięci Narodowej.

Niezbędnych w tym zakresie uzgodnień dokonano zwracając się do Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa – Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Krakowie.

W odpowiedzi udzielonej 24 września 2019 r. doktor Maciej Korkuć, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Krakowie, wyraził pełne poparcie dla idei upamiętnienia ofiar represji reżimu komunistycznego na terenie ziemi włoszczowskiej.

Ze względu na konieczność przeprowadzenia szczegółowej kwerendy archiwalnej, zmierzającej do zweryfikowania przesłanej przez społeczny komitet listy ofiar, obejmującej 39 osób, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie przedstawił koncepcję treści inskrypcji. Dopiero po jej zakończeniu – jak poinformowano – zostanie natomiast przekazana propozycja Instytutu Pamięci Narodowej dotycząca inskrypcji drugiej części upamiętnienia, uwzględniająca imienny wykaz poległych, pomordowanych i więzionych w tym okresie mieszkańców ziemi włoszczowskiej.

Obelisk i tablicę zaprojektowali Jerzy Górski i Antoni Kusiński, natomiast w jego wykonanie – wraz z otoczeniem, a także w organizację uroczystego odsłonięcia – byli zaangażowani: Eugeniusz Lipiński, Rafał Lipiński, Dariusz Więckowicz, Mariusz Mazur, Mariusz Kowalczyk, Zbigniew Wyrwał, Bożena Kaczor, Bartłomiej Dorywalski, Ireneusz Gliściński, Artur Konarski i Cezary Migoń.

(By zobaczyć więcej zdjęć, kliknij przycisk ZOBACZ GALERIĘ)

Mszę świętą w intencji poległych, pomordowanych i więzionych w latach 1945-1956 odprawiono w kościele parafialnym pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Włoszczowie, natomiast homilię wygłosił ksiądz kanonik doktor Mirosław Cisowski.

Uroczystość odsłonięcia tablicy poprowadził Rafał Pacanowski, członek Zarządu Powiatu Włoszczowskiego. Uczestniczyło w niej 40 pocztów sztandarowych, wystawionych przez placówki oświatowe, ochotnicze straże pożarne, jednostki samorządu terytorialnego, organizacje społeczne, kombatanckie i zakłady pracy.

Obecni byli posłowie na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Bartłomiej Dorywalski i Krzysztof Lipiec. Senatora Jacka Włosowicza reprezentował Sylwester Kasprzyk, kierownik włoszczowskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, wojewodę świętokrzyskiego Zbigniewa Koniusza – Marcin Stępniewski, doradca do spraw oświaty i kultury, natomiast marszałka województwa świętokrzyskiego – radny sejmiku Artur Konarski.

W uroczystości uczestniczyli również przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, a także wojewódzkich, powiatowych i gminnych służb, inspekcji, straży oraz ich jednostek organizacyjnych, w tym placówek upowszechniania oświaty i kultury, a także organizacji społecznych i kombatanckich.

Kielecką delegaturę krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej reprezentowała Patrycja Zatorska-Milewska, zastępca naczelnika.

Odsłonięcia tablicy dokonali: w imieniu Aliny Ciosek – więzionej w okresie stalinowskim, córka Katarzyna i syn Jacek, oraz przedstawiciele społecznego komitetu - Paweł Ameryk i Adam Szałowski, a także starosta włoszczowski Dariusz Czechowski i przewodniczący Rady Powiatu Włoszczowskiego Zbigniew Matyśkiewicz.

Upamiętnienie poświęcił dziekan włoszczowski, ksiądz prałat Zygmunt Pawlik, proboszcz parafii pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Włoszczowie.

Po złożeniu wiązanek kwiatów, przekazano następnie podziękowania członkom społecznego komitetu - są to: Paweł Ameryk, Alina Ciosek, Barbara Fijołek-Płachta, Artur Frączek, Zbigniew Marcinkowski, Cezary Michalski, Rafał Pacanowski, Jacek Sienkiewicz, Jan Skoczek, Adam Szałowski, Sławomir Szklarz, Robert Ślęzak, Rafał Żelichowsk), a także inicjatorom i fundatorom upamiętnienia - są to: Eugeniusz Lipiński, Rafał Lipiński, Dariusz Więckowicz, Mariusz Mazur, Mariusz Kowalczyk, Zbigniew Wyrwał, Bożena Kaczor, Bartłomiej Dorywalski, Ireneusz Gliściński, Artur Konarski i Cezary Migoń.

Przewodniczący Społecznego Komitetu Upamiętnienia Ofiar Represji Reżimu Komunistycznego po 1945 roku, wicestarosta włoszczowski Łukasz Karpiński, podziękował inicjatorom upamiętniania, fundatorom i wykonawcom tablicy, krakowskiemu oddziałowi i kieleckiej delegaturze Instytutu Pamięci Narodowej – za merytoryczną pomoc i wsparcie w realizacji tego ważnego dla naszej wspólnoty przedsięwzięcia, gościom za przyjęcie zaproszenia, a także wszystkim uczestnikom uroczystości, będącej świadectwem szacunku do patriotyzmu poległych, pomordowanych i więzionych mieszkańców naszego regionu.

– Odsłonięcie tablicy to pierwszy etap. Nasza praca będzie kontynuowana – mówił wicestarosta Łukasz Karpiński. - Celem jest upamiętnienie mieszkańców ziemi włoszczowskiej z imiennym wyszczególnieniem osób poległych, pomordowanych i więzionych w latach 1945-1956. Nawiązaliśmy współpracę w tym zakresie z Instytutem Pamięci Narodowej. Wymaga to wnikliwej kwerendy archiwalnej, by uzupełnić listę ofiar represji z tego okresu. Niewykluczone, że uda się nam zrealizować te zamierzenia jeszcze w tej kadencji. Nadal zatem liczymy na Państwa pomoc i życzliwość, o którą zwracamy się również do wszystkich mieszkańców naszego regionu - dodał wicestarosta Łukasz Karpiński.

(By zobaczyć więcej zdjęć, kliknij przycisk ZOBACZ GALERIĘ)

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie