Dzień Patrona w sandomierskim "Rolniku". To była piękna uroczystość. Zobaczcie zdjęcia

Klaudia Tajs
Klaudia Tajs
Członkinie zespołu „Mokoszynianki” wystąpiły w takich samych kwiecistych, ludowych spódnicach, w jakie ubrane są uczennice szkoły rolniczej na fotografiach sprzed 100 lat.
Członkinie zespołu „Mokoszynianki” wystąpiły w takich samych kwiecistych, ludowych spódnicach, w jakie ubrane są uczennice szkoły rolniczej na fotografiach sprzed 100 lat. archiwum szkoła
Udostępnij:
Pod hasłem „Oblicza Ziemi Sandomierskiej” w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sandomierzu- Mokoszynie obchodzono dzień patrona. Szkoła nosi imię Ziemi Sandomierskiej od 1968 roku, jednak Dzień Patrona obchodzony jest od trzech lat.

Podczas obchodów dnia patrona, w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej odbyła się szkolna sesja popularno- naukowa z udziałem zaproszonych gości. Była także część artystyczna przygotowana przez uczniów.

W trakcie szkolnej sesji popularno- naukowej doktor habilitowany Tomisław Giergiel, pracownik Muzeum Okręgowego w Sandomierzu zapoznał wszystkich z tematem „Spuścizna Wojciecha Podsiadłego w zbiorach Muzeum Okręgowego w Sandomierzu”. W interesujący sposób przybliżył sylwetkę włościanina, lokalnego patrioty i społecznika. Ukazał też związki rodziny Podsiadłych z przedwojenną historią szkoły rolniczej w Mokoszynie. W dalszej części spotkania uczennice technikum architektury krajobrazu przedstawiły rys historyczny osobliwości sandomierskich- pięciu latarni chocimskich, w tym stojącej na terenie szkolnego sadu. Tak zwane” Latarnie Chocimskie” w tym roku zostały wpisane do katalogu zabytków województwa świętokrzyskiego.

Zebrani mieli możliwość wysłuchania wykładu przedstawiciela Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków Piotra Cieszkowskiego, który mówił o „krajobrazie mojego miasta”. Prelegent szczególną uwagę zwrócił na tzw. miejską betonozę i jej skutki. Omówił też znaczenie terenów zieleni dla Sandomierza i jego mieszkańców.

Obchody dnia patrona zostały poprzedzone konkursem o historii szkoły dla klas pierwszych. Uczniowie mający najlepszą wiedzę o szkole odebrali z rąk pani dyrektor nagrody książkowe. Dzień Patrona był okazją do przeprowadzenia konkursu fotograficznego „Ziemia Sandomierska w obiektywie” i przygotowania wystawy pt. „Historia szkoły w zbiorach biblioteki szkolnej”.

Uroczystość zakończył montaż słowno – muzyczny przygotowany przez młodzież. W programie znalazły się wiersze Jarosława Iwaszkiewicza i Józefa Skóry, piosenki ludowe i walczyk sandomierski skomponowany przez lokalnego działacza w sferze krzewienia kultury - Marka Sochackiego.

Członkinie zespołu „Mokoszynianki” wystąpiły w takich samych kwiecistych, ludowych spódnicach, w jakie ubrane są uczennice szkoły rolniczej na fotografiach sprzed 100 lat.

Dyrektor szkoły Alicja Szatan podsumowując uroczystość stwierdziła, że tematów związanych z Ziemią Sandomierską ukazujących jej oblicze na przestrzeni dziejów nie zabraknie i zaprosiła na uroczystość dnia patrona szkoły za rok.

Wśród gości, którzy towarzyszyli społeczności szkolnej w obchodach byli: Piotr Lipiński, dyrektor Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach, oddział w Sandomierzu, Waldemar Maruszczak kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Sandomierzu, Marcin Muskus kierownik oddziału Państwowego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Sandomierzu.

Krzysztof Ciecióra z Ministerstwa Rolnictwa we Władysławowie

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Gdy pada hasło "Rolnik", to PiSać bedzie o tym Klaudia T. Inaczj być nie może. Ma wyłączność o PiSaniu o osobach z nadania osła kfitka. Do jakiego dna może zejść gazeta gdy się autocenzuruje i służy kaczyzmowi?
Dodaj ogłoszenie