Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Ziemi 2021. Światowi liderzy debatują na wirtualnym szczycie klimatycznym, jak ratować naszą planetę

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
Jonathan William Mitchell/agefotostock/East News
W dniach 22-23 kwietnia odbywa się wirtualny Szczyt Klimatyczny. Prezydent Joe Biden zaprosił na spotkanie około 40 światowych przywódców. Wśród uczestników jest również prezydent Andrzej Duda.

W pierwszym dniu prowadzony przez amerykańskiego prezydenta szczytu klimatycznego Stany Zjednoczone będą dążyć do 50-procentowej redukcji emisji gazów cieplarnianych do roku 2030, co ma ogłosić Joe Biden w czwartek. To prawie dwa razy więcej, niż obiecał były prezydent Barack Obama, podpisując porozumienia klimatyczne w Paryżu z 2015 roku, podał Washington Post.

Internetowe spotkanie, na które Joe Biden zaprosił 40 liderów w całego świata, zbiega się z Dniem Ziemi.

Światowi przywódcy, którzy będą dyskutować poprzez Internet w dniach 22-23 kwietnia zajmą się między innymi takimi problemami, jak działania na rzecz klimatu, które powiązane będą z tworzeniem nowych miejsc pracy, wdrożenie przez światowych gigantów programu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych tak, aby średni wzrost temperatury utrzymał się na poziomie 1,5 st. C. Mowa będzie również o tym, jakie środki podejmować, aby chronić nasze życie przed skutkami klimatycznych zmian.

Być może z ust części uczestników wirtualnego spotkania padną deklaracje, jeśli nie o neutralności klimatycznej to zapowiedź konkretnych celów, jeśli chodzi ograniczanie emisji dwutlenku węgla.

Swój udział w spotkaniu, które odbywa się piątą rocznicę paryskiego porozumienia klimatycznego, zapowiedzieli przywódcy największych „trucicieli”, a więc Chin, Brazylii, Indii, Rosji i rzecz jasna, Stanów Zjednoczonych.

Jak wynika z prognoz ilości opadów i parowania według wskaźnika Palmera pod koniec stulecia południe Europy oraz tereny rolnicze będą znajdować się w permanentnym stanie ekstremalnej suszy. Polska będzie przypominać najcieplejsze regiony Hiszpanii, a Hiszpania zamieni się w pustynię. Dotkliwe skutki suszy odczuwamy już dziś. Zobacz, dlaczego Polska wysycha --->

Katastrofy klimatycznej nie można już zatrzymać. Za 50 lat P...

Stany Zjednoczone będą próbowały odzyskać globalne przywództwo w sprawach zmian klimatycznych, aby problemy związane z klimatem i istniejącymi zagrożeniami stały się jednym z głównych tematów światowej agendy. Pozwoliłoby to stworzyć obraz Ameryki, która przewodzi staraniom, których celem jest powstrzymanie niekorzystnych zmian klimatu. Oczekuje się, że Stany Zjednoczone przedstawią zaktualizowane zobowiązanie do emisji dwutlenku węgla, dzięki któremu zostaną zmniejszone o prawie połowę do 2030 roku.

Prezydent Biden uczynił ze zmian klimatu kluczową sprawę na początku swojej kadencji. Oprócz powrotu do porozumienia klimatycznego z Paryża w pierwszym dniu swego urzędowania, ogłosił wcześniej, że zorganizuje szczyt klimatyczny. Mimo napięcia na linii Pekin-Waszyngton oba kraje zapowiadają, że zajmą się klimatem z taką powagą i pilnością, jakich to wymaga.

Oczekuje się od spotkania liderów poruszenia problemu niszczonej przez człowieka Puszczy Amazońskiej, naturalnych płuc naszej planety. Mówi się o możliwości zawarcia porozumienia Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Brazylii w sprawie finansowania projektów, mających powstrzymać wylesianie puszczy. Ze strony Seulu może paść deklaracja o wycofaniu z inwestycji związanych z wykorzystaniem finansowania węgla.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dzień Ziemi 2021. Światowi liderzy debatują na wirtualnym szczycie klimatycznym, jak ratować naszą planetę - Portal i.pl

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie