Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

"Dziennik Staszka” wydany przez kielecką instytucję z szansami na prestiżową nagrodę

TT
Odnaleziony i przygotowany do druku przez doktora Marka Jedynaka z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach dziennik napisany przez – Stanisława Wolffa „Staszka” - „Babińskiego” został nominowany do finału konkursu na Historyczną Książkę Roku o nagrodę imienia Oskara Haleckiego

Jak podkreślił doktor Marek Jedynak nominacja książki w kategorii „najlepsze wspomnienia dotyczące historii Polski i Polaków w XX wieku, rozumiane jako dziennik, relacje lub wywiady, które nie muszą spełniać rygorów przyjętych przy publikacjach o charakterze naukowym” stanowi wielkie wyróżnienie.

Stanisław Wolff „Staszek”, podkomendny pułkownika Jana Piwnika „Ponurego”, opisał w swoich wspomnieniach kilkumiesięczny okres zmagań o wolną Polskę, żołnierzy i oficerów Armii Krajowej walczących u boku dowódcy II Zgrupowania Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury” podporucznika Waldemara Szwieca „Robota” na ziemi koneckiej. Zapiski kończą się w październiku 1943 roku, kiedy ich autor w zginął w wyniku niemieckiej zasadzki.

Odnaleziono przy nim wspomniany dziennik. Został on szybko przetłumaczony przez Niemców. Dziś już wiadomo, że jego polska wersja zaginęła. Po wielu latach poszukiwań niemieckojęzyczny przekład znalazł się u Longina Kaczanowskiego, publicysty i byłego pracownika Okręgowej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Kielcach. Publikacja nie jest przeznaczona wyłącznie dla zawodowych historyków, ale dla wszystkich pasjonatów historii, którzy chcą poznać bliżej zagadnienia związane z tematem działalności partyzantki w Górach Świętokrzyskich.

Książka „Dziennik Staszka. Zapiski st. strz. z cenz. Stanisława Wolffa, żołnierza Zgrupowań Partyzanckich AK Ponury (15 czerwca – 11 października 1943 r.)” została przygotowana w ramach Serii Świętokrzyskiej „.Dzienniki, wspomnienia, pamiętniki, listy”. Jest to wspólny projekt Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, Archiwum Państwowego w Kielcach, Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach, Muzeum Historii Kielc oraz Archiwum Diecezjalnego w Kielcach. W jego ramach planowane jest wydanie szeregu publikacji poświęconych dziejom Kielecczyzny. Do tej pory ukazały się „Listy z frontu i na front. Korespondencja rodziny Massalskich (1914-1921)” opracowane przez profesora Adama Massalskiego oraz spisana przez księdza Adama Włosińskiego „Wielka Wojna nad Nidą. Kronika parafii Imielno (1912–1917)” w opracowaniu profesora Jerzego Gapysa i księdza doktora Tomasza Gocela. Jeszcze w tym roku wydane zostaną listy rodziny Artwińskich przygotowane przez doktora Pawła Wolańczyka z Muzeum Historii Kielc.

Konkurs „Książka Historyczna Roku” o nagrodę imienia Oskara Haleckiego to najważniejsze zmagania historyków w kraju. W jury konkursu zasiądą: prof. dr hab. Andrzej Nowak, dr hab. Sławomir Cenckiewicz, prof. dr hab. Antoni Dudek, dr hab. Jan Jacek Bruski, dr Piotr Gontarczyk, redaktor Piotr Semka, prof. dr hab. Jan Rydel oraz ks. prof. dr hab. Waldemar Graczyk.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Rekordowe polskie budynki. Co o nich wiesz?Zmiany klimatyczne - czarne scenariusze

Z którą partią ci po drodze? Quiz


Tu mieszka się najlepiej - ranking jakości życia


Co wiesz o grillowaniu? Quiz


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Węgry w końcu na TAK, Szwecja wstąpi do NATO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie