Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziesięć lat po katastrofie smoleńskiej. W IV Liceum Ogólnokształcącym w Kielcach pamiętają o Tomaszu Mercie, absolwencie szkoły

Maciej Banachowski
Maciej Banachowski
W piątek, 10 kwietnia mija dokładnie dziesięć lat od wypadku prezydenckiego tupolewa pod Smoleńskiem. Zginęło wówczas 96 osób: prezydent Polski Lech Kaczyński, ostatni prezydent Polski na Uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, parlamentarzyści, generałowie, najwyżsi urzędnicy państwowi. Wśród ofiar był także pochodzący z Kielc Tomasz Merta, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego i generalny konserwator zabytków.

Tomasz Merta urodził się w Legnicy, ale ukończył IV Liceum Ogólnokształcącego imienia Hanki Sawickiej w Kielcach (dziś IV Liceum Ogólnokształcące).
- Nie ma w szkole specjalnej tablicy pamiątkowej poświęconej ministrowi Tomaszowi Mercie. Ale pamiętamy o naszym wybitnym absolwencie – mówi Edyta Lato, dyrektorka IV Liceum Ogólnokształcącego. Podkreśla, że specjalne miejsce poświęcono mu w kąciku wybitnych absolwentów szkoły. - Znajdują się tam informacje o nim oraz o tym co wydarzyło się 10 kwietnia 2010 roku – dodaje. Podkreśla, że w tym roku jest wyjątkowa rocznica, ale niestety w związku z epidemią koronawirusa nie będzie można odpowiednio uczcic pamięci Tomasza Merty w rocznicę jego tragicznej śmierci.

Tomasz Merta ukończył studia w zakresie filologii polskiej na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, studia podyplomowe Szkoły Nauk Społecznych przy Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. Pisał doktorat na Wydziale Stosowanych Nauk Społecznych UW.

W latach 1996–1998 pracował jako asystent w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych UW. Od 1996 do 1999 wchodził w skład zespołu redakcyjnego pisma „Res Publica Nowa”. W latach 1996–2000 był polskim korespondentem „East European Constitutional Review”, następnie do 2002 zajmował stanowisko redaktora naczelnego „Kwartalnika Konserwatywnego”. Był członkiem Warszawskiego Klubu Krytyki Politycznej założonego po wyborach prezydenckich w 1995 roku przez środowiska prawicowe.

W latach 2000–2001 pełnił funkcję doradcy ministra kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierza Michała Ujazdowskiego. Od 2001 do 2002 był dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Narodowego.

Należał do współautorów programu Prawa i Sprawiedliwości w dziedzinie kultury. Zasiadał w radzie „IV Rzeczypospolitej”. W 2005 należał do Honorowego Komitetu Poparcia Lecha Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich.

Związany ze środowiskiem krakowskiego Ośrodka Myśli Politycznej (należał do Klubu Przyjaciół i Sponsorów OMP). Współautor i współredaktor książek publicystycznych W obronie zdrowego rozsądku (2000) oraz Pamięć i odpowiedzialność (2005). Publikował także m.in. w „Znaku”, „Życiu”, „Rzeczpospolitej”, „Gazecie Wyborczej”, „Przeglądzie Politycznym”, „Więzi”, „Newsweeku” i „Ozonie”. Konsultant merytoryczny w Centrum Edukacji Obywatelskiej, współautor programów nauczania i podręczników m.in. do wiedzy o społeczeństwie, historii i przedsiębiorczości oraz metodycznych poradników dla nauczycieli.

4 listopada 2005 został powołany na stanowiska podsekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz generalnego konserwatora zabytków. Po utworzeniu nowego rządu 16 listopada 2007 pozostał na tych stanowiskach.

Zginął 10 kwietnia 2010 w katastrofie polskiego samolotu Tu-154M w Smoleńsku w drodze na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. 20 kwietnia 2010 został pochowany na cmentarzu parafii św. Zofii Barat w Warszawie.

Wiceminister Tomasz Merta, był również związany ze Starachowicami, gdzie mieszkali jego dziadkowie, ich grób znajduje się na cmentarzu Bugaj. Dziadek ministra Stefan Merta był kierownikiem stolarni.

Zobacz także:Koronawirus w Świętokrzyskiem? [RAPORT NA BIEŻĄCO]

Polecamy: Epidemia koronawirusa - raport minuta po minucie najnowszych informacji dotyczących wirusa w Polsce i na świecie

Jakie są objawy i jak się chronić? Zobaczcie

Zobacz też, jak prawidłowo myć ręce:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie