Dziewczyny biegały w Politechnice Świętokrzyskiej

  Dziewczyny biegały w Politechnice Świętokrzyskiej

  Dorota Klusek

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Akcję w Politechnice Świętokrzyskiej rozpoczął bieg w kaskach. Wzięło w nim udział około 70 osób, licealistek, maturzystek oraz studentek. Najliczniejszą
  1/22
  przejdź do galerii

  Akcję w Politechnice Świętokrzyskiej rozpoczął bieg w kaskach. Wzięło w nim udział około 70 osób, licealistek, maturzystek oraz studentek. Najliczniejszą reprezentację miało I LIceum Ogólnokształcące z Kielc, czyli „Żeromski”. Jego uczenniece stanęły na podium.
  ©Krzysztof Krogulec

  Przyspieszony kurs rysunku, zabawa w glinie, czy bieg w kasku to tylko kilka z wielu atrakcji, które towarzyszyły akcji „Dziewczyny na politechniki”.
  Dzień otwarty tylko dla pań w kieleckiej uczelni technicznej. Akcja przynosi wymierne efekty

  Akcja odbywa się cyklicznie, od 2008 roku. Jej pomysłodawcą była Fundacja Edukacyjna „Perspektywy”. - Zdajemy sobie, że to nie tylko nasza zasługa, ale od tego czasu, odnotowaliśmy 5-procentowy wzrost liczby studiujących dziewczyn na uczelniach technicznych w całym kraju - mówi Magdalena Rulska z „Perspektyw”. - Na tym tle Kielce są absolutnym fenomenem, ponieważ od 2009 roku do dziś wzrostowy potencjał udziału kobiet wśród studentów Politechniki Świętokrzyskiej wynosi 42 procent. To rekord w skali kraju. Kolejna jest Politechnika Warszawska, z ponad 20-procentowym wzrostem liczby dziewczyn w ogólnej liczbie studentów.  Jednym ze sfeminizowanych kierunków studiów jest architektura. - U nas dziewczyny są w przewadze - przyznają Paulina Bożek i Małgorzata Adamiec z piątego roku architektury Politechniki Świętokrzyskiej. - Ale, to, co kto wybiera, zależy od preferencji danej osoby - podkreślają.

  Także Anna Broda, studentka piątego roku transportu samochodowego zaznacza, że nie płeć jest ważna w wyborze kierunków studiów. Liczy się coś innego. - Politechnikę poleca się osobom, które mają zainteresowania techniczne, umysł ścisły - wyjaśnia.

  O zaletach mieszanych grup studenckich mówił również rektor Politechniki Świętokrzyskiej, profesor Stanisław Adamczak, który wspominał swoje czasy studenckie: - Kiedy byłem na wydziale mechaniki precyzyjnej, władze uznały, że z tą precyzją dobrze poradzą sobie panie i na moim roku było kobiet i mężczyzn pół na pół. Między innymi naszym koleżankom zawdzięczamy to, że nasz rocznik, mimo upływu lat, jest ze sobą w kontakcie i regularnie się spotyka - zaznaczył.

  Podczas czwartkowego Dnia Otwartego Tylko dla Dziewczyn można zbyło zwiedzić poszczególne wydziały Politechniki Świętokrzyskiej, zapoznać się z ofertą uczelni, czy działających w niej kół naukowych.

  - Na pewno każda osoba w tej ofercie znajdzie coś dla siebie - mówi prorektor do spraw ogólnych Politechniki Świętokrzyskiej, profesor Bogdan Antoszewski. To jemu przypadło w udziale wystartowanie wyjątkowego biegu, bo w kaskach. Tym razem na linii startu stanęło około 70 osób. Wśród licealistek pierwsze miejsce zajęła Julia Grochowska „Groszek”, drugie - Jadwiga Dyk, a trzecie - Magdalena Kałczuga wszystkie z kieleckiego „Żeromskiego”.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (1) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Symphonica 2 Rock of Poland w Kielcach. Będzie ostre granie!

  Symphonica 2 Rock of Poland w Kielcach. Będzie ostre granie!

  Gospodynie i Gospodarze Wiejscy. Finał [zdjęcia, wideo]

  Gospodynie i Gospodarze Wiejscy. Finał [zdjęcia, wideo]