Dziewczyny biegały w Politechnice Świętokrzyskiej

  Dziewczyny biegały w Politechnice Świętokrzyskiej

  Dorota Klusek

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Akcję w Politechnice Świętokrzyskiej rozpoczął bieg w kaskach. Wzięło w nim udział około 70 osób, licealistek, maturzystek oraz studentek. Najliczniejszą
  1/22
  przejdź do galerii

  Akcję w Politechnice Świętokrzyskiej rozpoczął bieg w kaskach. Wzięło w nim udział około 70 osób, licealistek, maturzystek oraz studentek. Najliczniejszą reprezentację miało I LIceum Ogólnokształcące z Kielc, czyli „Żeromski”. Jego uczenniece stanęły na podium.
  ©Krzysztof Krogulec

  Przyspieszony kurs rysunku, zabawa w glinie, czy bieg w kasku to tylko kilka z wielu atrakcji, które towarzyszyły akcji „Dziewczyny na politechniki”.
  Dzień otwarty tylko dla pań w kieleckiej uczelni technicznej. Akcja przynosi wymierne efekty

  Akcja odbywa się cyklicznie, od 2008 roku. Jej pomysłodawcą była Fundacja Edukacyjna „Perspektywy”. - Zdajemy sobie, że to nie tylko nasza zasługa, ale od tego czasu, odnotowaliśmy 5-procentowy wzrost liczby studiujących dziewczyn na uczelniach technicznych w całym kraju - mówi Magdalena Rulska z „Perspektyw”. - Na tym tle Kielce są absolutnym fenomenem, ponieważ od 2009 roku do dziś wzrostowy potencjał udziału kobiet wśród studentów Politechniki Świętokrzyskiej wynosi 42 procent. To rekord w skali kraju. Kolejna jest Politechnika Warszawska, z ponad 20-procentowym wzrostem liczby dziewczyn w ogólnej liczbie studentów.  Jednym ze sfeminizowanych kierunków studiów jest architektura. - U nas dziewczyny są w przewadze - przyznają Paulina Bożek i Małgorzata Adamiec z piątego roku architektury Politechniki Świętokrzyskiej. - Ale, to, co kto wybiera, zależy od preferencji danej osoby - podkreślają.

  Także Anna Broda, studentka piątego roku transportu samochodowego zaznacza, że nie płeć jest ważna w wyborze kierunków studiów. Liczy się coś innego. - Politechnikę poleca się osobom, które mają zainteresowania techniczne, umysł ścisły - wyjaśnia.

  O zaletach mieszanych grup studenckich mówił również rektor Politechniki Świętokrzyskiej, profesor Stanisław Adamczak, który wspominał swoje czasy studenckie: - Kiedy byłem na wydziale mechaniki precyzyjnej, władze uznały, że z tą precyzją dobrze poradzą sobie panie i na moim roku było kobiet i mężczyzn pół na pół. Między innymi naszym koleżankom zawdzięczamy to, że nasz rocznik, mimo upływu lat, jest ze sobą w kontakcie i regularnie się spotyka - zaznaczył.

  Podczas czwartkowego Dnia Otwartego Tylko dla Dziewczyn można zbyło zwiedzić poszczególne wydziały Politechniki Świętokrzyskiej, zapoznać się z ofertą uczelni, czy działających w niej kół naukowych.

  - Na pewno każda osoba w tej ofercie znajdzie coś dla siebie - mówi prorektor do spraw ogólnych Politechniki Świętokrzyskiej, profesor Bogdan Antoszewski. To jemu przypadło w udziale wystartowanie wyjątkowego biegu, bo w kaskach. Tym razem na linii startu stanęło około 70 osób. Wśród licealistek pierwsze miejsce zajęła Julia Grochowska „Groszek”, drugie - Jadwiga Dyk, a trzecie - Magdalena Kałczuga wszystkie z kieleckiego „Żeromskiego”.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (1) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Miss i Mister Studniówki 2019| Głosowanie zakończone

  Miss i Mister Studniówki 2019| Głosowanie zakończone