Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziewczyny na medal, czyli całe podium dla gimnazjalistek z Kazimierzy Wielkiej!

Adam Ligiecki
To drużyna na medal z Publicznego Gimnazjum Samorządowego w Kazimierzy Wielkiej. Uczennice (od lewej): Angelika Galus, Julia Sodo i Agnieszka Szarlińska, gratulują opiekunki: Monika Anielska, Wioletta Wójcik oraz Romualda Adamczyk.
To drużyna na medal z Publicznego Gimnazjum Samorządowego w Kazimierzy Wielkiej. Uczennice (od lewej): Angelika Galus, Julia Sodo i Agnieszka Szarlińska, gratulują opiekunki: Monika Anielska, Wioletta Wójcik oraz Romualda Adamczyk. ARCHIWUM PRYWATNE
„Kiedy człowiek był tylko numerem. Obywatele polscy w niemieckich obozach jenieckich, koncentracyjnych oraz obozach zagłady w okresie II wojny światowej” - to tytuł Konkursu Historycznego dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Znakomicie spisały się Angelika Galus i Julia Sodo z Publicznego Gimnazjum Samorządowego imienia Noblistów Polskich w Kazimierzy Wielkiej, które okazały się bezkonkurencyjne w regionie świętokrzyskim, zajmując całe podium.

ZOBACZ TAKŻE:
Uratowały życie kobiecie na przystanku, teraz uczą się pierwszej pomocy pod okiem profesjonalistów. Bohaterki ze śląskiego gimnazjum

(Dostawca: x-news)

Konkurs organizowali wspólnie: Instytut Pamięci Narodowej - Delegatura w Kielcach, Kuratorium Oświaty w Kielcach, Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz Urząd Miasta Kielce. To był projekt dwuetapowy. Uczniowie przygotowywali pracę pisemną lub multimedialną dotyczącą osób, miejsc bądź wydarzeń związanych z obywatelami polskimi w niemieckich obozach.

Konkurs był popisem naszych gimnazjalistek. Pierwsze miejsce zajęła Angelika Galus, drugie - Julia Sodo. Czyli... całe podium, gdyż trzeciego miejsca jury nie przyznało. Angelika i Julia otrzymały prestiżowe tytuły laureatek, ponadto finalistką konkursu została Aleksandra Szarlińska.

- Andzia i Julka napisały prace badawcze poświęcone dwóm więźniom pochodzącym z gminy Kazimierza Wielka. Przez kilka miesięcy zbierały materiały do swoich prac. Korespondowały także z Muzuem Auschwitz-Birkenau, przeprowadzały wywiady z potomkami zamordowanych w obozie w Auschwitz bohaterów swoich prac. Jestem niezwykle dumna z obu dziewczyn, to historyczny sukces - podkreśla Monika Anielska, nauczyciel kazimierskiego gimnazjum, opiekunka Angeliki Galus i Julii Sodo.
- To było niezwykłe przeżycie. To jakby poczuć dotyk historii - mówią obrazowo o konkursie laureatki.

Antoni Skuta z Zagórzyc i Mieczysław Postawka z Donos - im poświęciły prace konkursowe Angelika Galus i Julia Sodo. Obok warstwy tekstowej zawierały też fotografie, dokumenty. Dzieło Andzi jurorzy określili jako „pisane z lekkością”, a dodatkowym walorem był obfity serwis zdjęć pochodzących z rodzinnego albumu czy dołączone do pracy... dowód osobisty bohatera z 1927 roku.

Uroczyste zakończenie konkursu, połączone z ogłoszeniem wyników oraz wręczeniem nagród, odbyło się w ubiegłym tygodniu w siedzibie Instytutu Pamięci Narodowej - Przystanek Historia w Kielcach. Angelika Galus i Julia Sodo, które zajęły pierwsze i drugie miejsce, otrzymały tytuły laureatek. Duży sukces odniosła także kazimierska gimnazjalistka Aleksandra Szarlińska, zdobywając status finalisty Konkursu Historycznego.

Ola przygotowała pracę poświęconą miejscom związanym z obywatelami polskimi w obozach niemieckich. Ukazując w niej ogrom cierpienia, bólu i strachu, które towarzyszyły więźniom w ich obozowym życiu.
- Cieszę się, że mogłam dzięki konkursowi poszerzyć wiedzę na temat II wojny światowej - mówi o swoim udziale w tym projekcie. Opiekunkami Aleksandry Szarlińskiej są Romualda Adamczyk i Wioletta Wójcik.
Satysfakcja to jedno, ale sukces naszych gimnazjalistek ma też wymierną wartość. Cała trójka dziewcząt - w nagrodę - pojedzie w październiku tego roku na atrakcyjną wycieczkę do Niemiec. Wiadomo, że będą w Berlinie, zwiedzą również obóz koncentracyjny w Sachsenhausen.

Angelika Galus i Julia Sodo kończą dzisiaj naukę w Publicznym Gimnazjum Samorządowym w Kazimierzy Wielkiej. Obie kochają historię i język polski, przyznając pół żartem, pół serio, że „uwielbiają wtykać nos w sprawy należące do przeszłości”. Po wakacjach będą już uczennicami liceum - teraz przed nimi niełatwa decyzja: wybór szkoły średniej.

Wiele wskazuje na to, że drogi naszych laureatek jednak się rozejdą. Jak nam zdradziły, obie biorą kurs na Kraków. Tyle że Andzia marzy o renomowanej „dwójce”, Julka o „jedynce”.

- Z pewnością tam również będą odnosić sukcesy, bo to bardzo zdolne, ambitne i pracowite uczennice - mówi z uśmiechem Monika Anielska, dodając: - Od pierwszej klasy gimnazjum mogłam na nie liczyć. Zawsze chętnie uczestniczyły w konkursach, odnosząc liczne sukcesy na szczeblach ogólnopolskim i wojewódzkim.

Przypomnijmy, że dla Angeliki Galus to drugi spektakularny sukces w krótkim odstępie czasu. Niedawno została laureatką ogólnopolskiego konkursu „Bóg, Honor i Ojczyzna - wartości polskiego ziemiaństwa”, zajmując trzecie miejsce w finale krajowym. Z kolei Julia Sodo w ubiegłym roku szkolnym wygrała ogólnopolski konkurs „Losy Bliskich i Losy Dalekich - Życie Polaków w latach 1914-1989”. Finalistka Aleksandra Szarlińska otrzyma dzisiaj promocję z klasy pierwszej do drugiej, więc... największe sukcesy dopiero przed nią.

- Nasi uczniowie co i rusz odnoszą sukcesy w tematycznych konkursach historycznych. Ogromnie się cieszę, że chcą i potrafią sięgnąć w przeszłość, ukazać heroizm ludzi żyjących w tamtych strasznych czasach - podkreśla Barbara Gołąb, dyrektor gimnazjum w Kazimierzy Wielkiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie