Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzika róża. Przepisy na potrawy i nalewki. Co można zrobić z dzikiej róży?

Paula Goszczyńska
Przepisy na potrawy z dziką różą. Sprawdź, co można zrobić z dzikiej róży
Przepisy na potrawy z dziką różą. Sprawdź, co można zrobić z dzikiej róży 123RF
Dzika róża to prawdziwa skarbnica witamin. Świetnie sprawdzi się zarówno, jako składnik diety, jak również kosmetyków. Dzika róża, jako naturalne źródło bioflawonoidów i witaminy C ceniona jest przez przez przemysł farmaceutyczny oraz indywidualnych smakoszy. Co do jedzenia i picia możemy zrobić z dzikiej róży?

Spośród około 1400 gatunków róż, w Polsce dziko rosną 23. Owoce dzikiej róży są rekordowo zasobne w witaminę C mają jej kilkadziesiąt razy więcej niż cytrusy. Jest w nich też dużo innych witamin – A, B1, B2, E, K oraz kwasu foliowego, karotenoidów, flawonoidów, kwasów organicznych, garbników, pektyn. Stosuje się je w nadciśnieniu, chorobach serca, wątroby i jako lek witaminowy. Działają wzmacniająco i przeciwzapalnie, pomagają w nieżytach przewodu pokarmowego. Wypróbuj przepisy, który nie tylko zachwycą smakiem, ale również właściwościami zdrowotnymi.

Nalewka z dzikiej róży

Dzika róża. Przepisy na potrawy i nalewki. Co można zrobić z dzikiej róży?
123RF

Składniki:

1 kilogram owoców dzikiej róży,
½ litra wódki,
¼ litra spirytusu,
½ kilogramów cukru.
Sposób przygotowania:

1.Owoce dzikiej róży myjemy i odcinamy końcówki pozostałe po kwiatach. Róże wkładamy do dużego słoja, zasypujemy cukrem i wlewamy odrobinę wódki (około 100 mililitrów) i spirytusu (około 50 mililitrów). Słój zakręcamy i odstawiamy na 2 tygodnie. Co kilka dni potrząsamy słojem, aby cukier się rozpuszczał.

2. Cukier zacznie się rozpuszczać pod koniec 2 tygodnia. Następnie dolewamy resztę alkoholu i odstawiamy na kolejne 2 tygodnie. Również co jakiś czas wstrząsamy słojem. Po tym czasie nalewkę zlewamy, a owoce wyrzucamy. Nalewkę filtrujemy przez gazę. Nalewkę przelewamy do butelki i odstawiamy na 2-3 miesiące.

Konfitura z dzikiej róży

Dzika róża. Przepisy na potrawy i nalewki. Co można zrobić z dzikiej róży?
123RF

Składniki:
2 kilogramy owoców dzikiej róży,
½ kilograma cukru.

Sposób przygotowania:

Dokładnie myjemy owoce dzikiej róży, przekrawamy je na pół i wyjmujemy ziarna. Rozgrzewamy piekarnik do 150 stopni. Kiedy piecyk się nagrzeje, wkładamy owoce dzikiej róży do brytfanny i pieczemy przez około 8 godzin. Po upływie tego czasu przekładamy owoce róży do rondelka i zalewamy 250 mililitrami wody. Przez godzinę gotujemy na niewielkim ogniu. Owoce dzikiej róży gotujemy, aż staną się miękkie. Następnie przecieramy je przez sito i wkładamy z powrotem do rondelka. Dodajemy cukier i smażymy około godziny często mieszając. Odstawiamy na całą noc. Następnego dnia prawie gotową konfiturę z owoców dzikiej róży znowu smażymy około 60 minut, aż zrobi się szklista. Przekładamy do sterylnych słoików. Te wkładamy do wysokiego garnka, w którym na dnie położona jest ściereczka. Słoiki zalewamy wodą do 3/4 wysokości i gotujemy około pół godziny. Następnie wyjmujemy i studzimy.

Pączki z nadzieniem z dzikiej róży

Dzika róża. Przepisy na potrawy i nalewki. Co można zrobić z dzikiej róży?
123RF

Składniki:

  • 1 kilogram mąki pszennej
  • 10 dag drożdży
  • 15 dag cukru
  • 1 cukier waniliowy
  • 5 żółtek
  • 1/2 litr mleka
  • 10 dag margaryny
  • 2 łyżki soku z cytryny
  • 2 łyżki wódki
  • szczypta soli
  • 50 dag marmolady z róży

Sposób przygotowania:
Z drożdży, łyżki cukru, pół szklanki mleka oraz 15 dag mąki zrobić rozczyn i pozostawić do wyrośnięcia. Do dużej miski przesiać resztę mąki, dodać resztę cukru, cukier waniliowy, sól, żółtka, resztę mleka, sok z cytryny oraz wódkę i wyrabiać ciasto. Margarynę rozpuścić, wystudzić i dodać do ciasta, ciągle je wyrabiając. Ciasto wyrabiać, aż będzie gładkie i będzie odstawać od ręki. Gotowe ciasto przykryć ściereczką i pozostawić do wyrośnięcia. Wyrośnięte ciasto wyłożyć na oprószoną mąką stolnicę, rozwałkować na grubość około 1 centymetra i szklanką wykrawać pączki, które następnie odłożyć na ściereczkę i pozostawić do wyrośnięcia. Wyrośnięte pączki smażyć w głębokim tłuszczu na złoty kolor. Upieczone pączki osączyć na papierowym ręczniku, a następnie szprycą nadziewać ich marmoladą różaną. Gotowe pączki oprószyć cukrem pudrem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie