Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś rano na niebie niezwykłe zjawisko astronomiczne. Uwaga! Nie można patrzeć na nie gołym okiem - grozi to utratą wzroku (video, zdjęcia)

Paweł Więcek
Zdjęcie wykonane w Jędrzejowie około godziny 9:20.
Zdjęcie wykonane w Jędrzejowie około godziny 9:20. fot. Ania Kulasek
4 stycznia oczy całego świata będą zwrócone w stronę nieba. Na ten dzień przypada częściowe zaćmienie Słońca. Księżyc zasłoni jego tarczę w ponad 80 procentach. W Kielcach i regionie to rzadkie zjawisko astronomiczne zacznie się jedenaście minut po godzinie 7.
Dziś rano na niebie niezwykłe zjawisko astronomiczne. Uwaga! Nie można patrzeć na nie gołym okiem - grozi to utratą wzroku (video, zdjęcia)

**Czekamy na zdjęcia i filmy
Pod adresem

[email protected]

czekamy także na Państwa zdjęcia i filmy tego wyjątkowego zjawiska.**

Zaćmienie będą obserwować mieszkańcy Europy, północnej Afryki, Bliskiego Wschodu i centralnej Azji. Najgłębsza faza zaćmienia wystąpi w północnej Szwecji, gdzie Księżyc przesłoni aż 86 procent tarczy Słońca.
W Kielcach i regionie, o ile tylko pogoda dopisze, będziemy mogli podziwiać 80-procentowe zaćmienie. Księżyc zacznie pożerać Słońce o godzinie 7:11:20. Maksymalne zaćmienie wystąpi o godzinie 8:34:15, a zakończy się o godzinie 10:03.

Profesor Piotr Flin, kierownik Zakładu Astrofizyki na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach, tłumaczy, że do zaćmienia Słońca przez Księżyc dochodzi zawsze wtedy, gdy naturalny satelita jest bliżej Ziemi. Przypomina, że w czasie zaćmienia nie wolno patrzeć na Słońce gołym okiem. Należy użyć w tym celu specjalnych filtrów. - W przeciwnym razie można zrobić sobie olbrzymią krzywdę, włącznie z utratą wzroku - przestrzega.

Zdjęcie wykonane 4 stycznia 2011.
Zdjęcie wykonane 4 stycznia 2011. Przemysław Szeląg

Zdjęcie wykonane 4 stycznia 2011.
(fot. Przemysław Szeląg )

Obserwowanie dzisiejszego zaćmienia Słońca może być szalenie niebezpieczne. W żadnym przypadku nie można podziwiać tego astronomicznego zjawiska gołym okiem. Może to doprowadzić nawet do utraty wzroku! Jak zatem bezpiecznie obserwować zaćmienie Słońca?

Przy dużej fazie, a z taką będziemy mieć dziś do czynienia, można patrzeć na Słońce przez szczeliny między gałązkami drzew, a także śledzić jego odbicia w wodzie i na szybach. Kto chce bezpośrednio obserwować zjawisko, powinien zrobić to z wykorzystaniem specjalistycznych filtrów, występujących w profesjonalnych teleskopach. Tańsze rozwiązania to szkło spawalnicze i czarno-biała klisza fotograficzna starego typu.

Niebezpieczne mogą się okazać proste, tanie lunety i teleskopy, kupowane na targowiskach i w niespecjalistycznych sklepach. Nie warto także ryzykować spoglądanie na Słońce poprzez okulary przeciwsłoneczne, zadymione szkło, płytę kompaktową, dyskietkę czy kliszę rentgenowską. Jeśli jednak zdecydujemy się na tę metodę, pamiętajmy o częstych przerwach, by dać odpocząć oczom od promieniowania.

Nie bagatelizując zagrożenia, warto dziś zerknąć w niebo, bo najbliższe częściowe zaćmienie Słońca w Polsce będzie widoczne dopiero 20 marca 2015 roku, a kolejne dopiero za 60 lat - w 2075 roku, i to tylko w niektórych rejonach kraju, między innymi w Rzeszowie i Krakowie.

Dziś rano na niebie niezwykłe zjawisko astronomiczne. Uwaga! Nie można patrzeć na nie gołym okiem - grozi to utratą wzroku (video, zdjęcia)
Aleksander Piekarski

(fot. Aleksander Piekarski)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie