Dziś w Kielcach zaczyna się ostatni etap Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków

Pierwszy etap, wiodący z Żor do Katowic, wygrał Holender Coen Vermeltfoort z grupy Volker Wessels. Lucyna Nenow/Polska Press
Dziś (sobota) w Kielcach rozpocznie się piąty, ostatni etap 33. Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego „Solidarności” i Olimpijczyków. Start honorowy o godzinie 10 na ulicy Ściegiennego obok Wojewódzkiego Domu Kultury. Etap i cały wyścig zakończą się w Łodzi. jednym z patronów medialnych wyścigu jest "Echo Dnia".

Do rywalizacji przystąpiło 162 kolarzy z 26 ekip. Wyścig rozpoczął się w środę, kiedy odbyły się dwa etapy: z Żor do Katowic (zwyciężył Holender Coen Vermeltfoort z grupy Volker Wessels) i z Tarnowskich Gór do Sosnowca (wygrał Belg Simon Dehairs z grupy Alpecin Fenix Devo i został liderem wyścigu). W czwartek kolarze pojechali z Jaworzna do Nowego Sącza (zwyciężył belgijski kolarz Timo Kielich z Alpecin-Fenix Devo i objął prowadzenie w klasyfikcji genralnej), a w piątek, na etapie etap Mielec – Tarnobrzeg, najszybszy był Holender Tim Bierkens z Alingq Continental Cyclingteam. Żółtą koszulkę zachował dotychczasowy lider, Timo Kielich.

Kolarska kolumna przeniosła się do Kielc, gdzie w sobotę o godzinie 10, obok WDK na ulicy Ściegiennego odbędzie się start honorowy do liczącego 201,8 kilometra ostatniego etapu z metą w Łodzi.

W Kielcach kolarze pojadą ulicami Ściegiennego, Ogrodową, Żytnią, Armii Krajowej, Krakowską w kierunku Nowin, gdzie, na ulicy Familijnej, obok stadionu piłkarskiego, odbędzie się start ostry. Dalej trasa wiedzie przez Piekoszów (premia lotna), Wincentów, Łopuszno (premia specjalna), Radoszyce, Sielpię, Końskie (premia specjalna), Sulejów do Łodzi.

W związku z wyścigiem, kierowcy muszą się liczyć z czasowymi zamknięciami dróg i objazdami w Kielcach i miejscowościach na trasie wyścigu.

Przy okazji wyścigu organizowany jest także 14 Mini Wyścig Kolarski „Solidarności”, w którym mogą wystartować dzieci w wieku przedszkolnym oraz zawodnicy oraz zawodniczki z Uczniowskich Klubów Sportowych, a także ze szkół podstawowych, mający do 12 lat. Zgłoszeń do mini wyścigu można dokonywać na stronie internetowej www.wyscig.com.pl, skąd trzeba pobrać formularz. Można je także wypełnić także w dniu wyścigu, 2 lipca w namiocie Mini Wyścig „Solidarności”, przy WDK. Start pierwszej grupy wiekowej o godzinie 10.10.