Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Edukacja połączona z zabawą

Agnieszka Wykrota-Przysiwek

Na terenie naszego powiatu już po raz trzeci organizowana jest edukacyjna akcja pod nazwą "Pierwszaki 2005" pod hasłem "Żyj zdrowo i bezpiecznie", prowadzona przez "Echo Dnia", a skierowana do wszystkich uczniów klas pierwszych. Po wrześniowym spotkaniu z pierwszakami z gminy Ostrowiec Świętokrzyski, tym razem podobne spotkania zorganizowaliśmy dla najmłodszych uczniów szkół podstawowych z gmin Ćmielów i Bałtów. Z dziećmi, ich wychowawcami i opiekunami spotkali się dziennikarze "Echa Dnia", przedstawiciele władz samorządowych gmin, policji, straży pożarnej i członkowie Stowarzyszenia "Samorząd 2002" - partnera naszej akcji. Dzieci poznały zasady zachowania w domu, szkole, w lesie i na drodze. Nie zabrakło przy tym konkursów z nagrodami, a wszystkie dzieci otrzymały upominki i zrobione zdjęcia, które ukażą się w specjalnym dodatku "Echa Dnia" 8 grudnia.

Przypomnijmy, że tegoroczna edycja akcji "Pierwszaki 2005", prowadzona pod hasłem "Żyj zdrowo i bezpiecznie", jest już trzecią organizowaną przez "Echo Dnia", skierowaną właśnie do pierwszaków. Co roku odwiedzamy wszystkich uczniów klas pierwszych, by mówić im o tym, jak bezpiecznie zachowywać się w domu, szkole, w lesie i na drodze, jakich zasad przestrzegać i jakich niebezpieczeństw unikać. Akcja przebiega od początku pod hasłem "Żyj zdrowo i bezpiecznie" i cieszy się coraz większym poparciem nie tylko ze strony pedagogów, ale również władz samorządowych gmin naszego powiatu.

Pierwszaki na galowo

W tym tygodniu z akcją "Pierwszaki" odwiedziliśmy gminy Ćmielów i Bałtów. Na spotkanie w Domu Kultury imienia Witolda Gombrowicza w Ćmielowie zaprosiliśmy uczniów wszystkich klas pierwszych szkół podstawowych i filialnych z gminy Ćmielów. Z dziećmi, ich wychowawcami, a także sporą grupą rodziców, spotkali się dziennikarze "Echa Dnia", a także władze gminy Ćmielów, przedstawiciele sponsorów i partnerów naszej akcji, pracownicy policji i straży pożarnej. Pierwszaki przyszły na spotkanie ubrane na galowo, w takich samych odświętnych strojach i żakowskich czapkach, wyglądały niezwykle elegancko. Wśród dorosłych gości uroczystości był burmistrz miasta i gminy Ćmielów Jan Kuśmierz, a także inspektor oświaty Tomasz Neyman. Obaj nie kryli zadowolenia z faktu, że edukacyjna akcja obejmuje najmłodszych uczniów szkół podstawowych. - Bardzo się cieszę, że już po raz kolejny mamy okazję spotkać się przy okazji tego przedsięwzięcia, skierowanego do najmłodszych mieszkańców naszej gminy. Tym większa moja radość, bo uważam, że akcje skierowane do uczniów - szczególnie do pierwszaków - są niezwykle potrzebne. Dla tych dzieci rozpoczyna się nowy, w pewien sposób przełomowy etap w życiu, związany z nową szkołą, zmianą otoczenia, środowiska - podkreślał Jan Kuśmierz, burmistrz Ćmielowa. - Dlatego tak cenne i potrzebne są rady i wskazówki udzielane przez dorosłych, pracowników policji, straży pożarnej. Tak ważna jest profilaktyka, bo właśnie ona może uchronić niejedno dziecko przed nieszczęściem - wyjaśnia Jan Kuśmierz.

Potrzebne akcje edukacyjne

Z pierwszakami gminy Ćmielów spotkali się Krzysztof Solecki, były poseł Stanisław Szyszkowski, Bogdan Klikowicz i Michał Warszawski, przedstawiciele Stowarzyszenia "Samorząd 2002" - partnera naszej akcji. Przekazali pierwszakom upominki, światełka odblaskowe, plecaki i baloniki. - Przy okazji takich spotkań za każdym razem staramy się podkreślać i uzmysławiać dzieciom, ich opiekunom, jak ważne jest, by dzieci nosiły te światełka, by były widoczne na drodze. Szczególnie ważne jest to w przypadku małych mieszkańców terenów wiejskich, które wracają do domów nieoświetlonymi drogami - podkreślał Krzysztof Solecki ze Stowarzyszenia "Samorząd 2002". Odblaskowe upominki otrzymały wszystkie dzieci.

Widoczni na drodze

Brawami dzieci przywitały Monikę Soję z Komendy Powiatowej Straży Pożarnej z Ostrowca Świętokrzyskiego, która tłumaczyła pierwszakom, dlaczego trzeba ostrożnie obchodzić się z ogniem i jak postępować w przypadku wybuchu pożaru. - Takie akcje są potrzebne, bo pomagają uświadamiać dzieciom od najmłodszych lat zagrożenia, jakie niesie ogień, przestrzegać przed pewnymi zachowaniami i pomagać zrozumieć konieczność ochrony przyrody. A poprzez zabawy czy quizy te informacje szybciej docierają do dzieci. Z kolei kilkukrotnie powtórzone, zostają zapamiętane - podkreśla Monika Soja z ostrowieckiej straży pożarnej. Z dziećmi w Ćmielowie spotkali się również starszy sierżant Wojciech Ćwik i sierżant sztabowy Janusz Rychta z sekcji ruchu drogowego Komendy Powiatowej Policji, którzy mówili dzieciom o zasadach bezpiecznej drogi do szkoły. Wojciech Ćwik cierpliwie odpowiadał również na pytania dzieci, które nie zawsze dotyczyły zachowania na drodze. Chłopcy pytali również o to, czy praca policjanta jest trudna i co trzeba zrobić, żeby w tym zawodzie pracować. - Nasza praca naprawdę nie należy do łatwych, bo codziennie niesie wiele wyzwań. Bywają sytuacje, że trzeba sobie poradzić z osobami łamiącymi prawo, wyjątkowo źle się zachowującymi - tłumaczył starszy sierżant Wojciech Ćwik z sekcji ruchu drogowego. - Żeby zostać policjantem, trzeba się dobrze uczyć. Tylko wtedy można dostać się do szkoły, która pozwoli pracować w tym zawodzie - dodawał.

Wszyscy do odpowiedzi

Później przyszedł czas na konkursy związane z policją i strażą pożarną. Na konkursowe pytania chciała odpowiadać zdecydowana większość dzieci. Nagrodą były upominki ufundowane przez "Echo Dnia". - Dostałem nagrodę, bo dobrze odpowiedziałem na pytanie jak zachować się, kiedy zobaczymy pożar. Znałem numer na straż pożarną i potrafiłem powiedzieć co zrobić kolejno, kiedy pojawi się ogień - wyjaśniał Maciek, uczeń szkoły z Ćmielowa. - Ja odpowiedziałem, jak trzeba poprawnie przejść przez drogę. Nawet głową potrafiłem to pokazać - chwalił się Dawid, który również otrzymał nagrodę w konkursie. Podobnie było w Bałtowie, gdzie spotkanie z pierwszakami odbyło się w miejscowym Zespole Szkół Publicznych. Również tutaj z uczniami klas pierwszych szkół podstawowych z całej gminy, ich wychowawcami i dyrektor szkoły Marią Dąbrowską spotkali się dziennikarze "Echa Dnia", przedstawiciele policji, straży pożarnej i partnera naszej akcji - Stowarzyszenia "Samorząd 2002". Światełkami odblaskowymi, plecakami i balonikami zostali tu obdarowani przez przedstawicieli stowarzyszenia - Sławomira Brożynę, Agnieszkę Chrzanowską, Jeremiego Kowalskiego i Jarosława Milcarza nie tylko pierwszaki, ale i uczniowie klas zerowych, drugich i trzecich.

Przełamują lęk przed mundurem

Biorąca udział w naszej akcji z ramienia Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowcu Świętokrzyskim Monika Soja, również w trakcie tego spotkania mówiła pierwszakom o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą ogień. Dzieci, które pilnie słuchały i potrafiły odpowiedzieć na zadane przez Monikę Soję pytanie konkursowe, otrzymały nagrody ufundowane przez "Echo Dnia". Na podobne nagrody mogli liczyć również uczestnicy konkursu, który przeprowadził dzielnicowy Andrzej Wolak, przedstawiciel Komendy Powiatowej Policji. Wyjaśniał on dzieciom zasady bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię, zachowania na drodze. - Dzieci chłoną takie informacje. Chociaż spotkania tego typu są w szkołach organizowane, to jednak każde przypomnienie wiedzy na ten temat powoduje, że jest ona utrwalana - podkreślał Andrzej Wolak. - Nasza obecność na takich spotkaniach powoduje również, że dzieci przełamują lęk przed mundurem i łatwiej przychodzą do nas z problemami - dodał. Spotkaniami były wyraźnie zachwycone same dzieci. - Było fajnie, bo można było się dowiedzieć wiele ciekawych rzeczy i porozmawiać z policjantem. Jak będę duży, też chcę pracować w policji - przyznawał rezolutnie Kevin, pierwszoklasista ze szkoły w Okole. - Ja się cieszę ze światełek, które dostałam również dla młodszego braciszka. Na pewno się przydadzą - dodawała Marta z Bałtowa. O zaletach akcji "Pierwszaki 2005" - "Żyj zdrowo i bezpiecznie" mówiły również wychowawczynie pierwszaków. - Dziecko, które idzie do pierwszej klasy, musi nauczyć się "poruszać" samodzielnie, jest coraz bardziej zdane na siebie, dlatego ogromnie ważne są takie spotkania i uświadamianie dzieci. Wspólna praca szkoły, mediów, policji, straży pożarnej i domu rodzinnego przynosi później efekty - wyjaśniała Maria Dąbrowska, dyrektor Zespołu Szkół Publicznych w Bałtowie. - W trakcie takich spotkań dzieci mogą wykazać się wiedzą, znajomością przechodzenia przez jezdnię, wziąć udział w konkursach. Będą o tym jeszcze długo opowiadać - podsumowywała Anna Czapka, wychowawczyni klasy pierwszej szkoły w Rudzie Kościelnej. Wszystkie pierwszaki otrzymały dyplomy pasowania na ucznia, zaś spotkanie zakończyły zdjęcia klas pierwszych, które ukażą się w specjalnym dodatku w dniu 8 grudnia. Sponsorami generalnymi akcji "Pierwszaki 2005" są - wydawnictwo "Mac Edukacja", towarzystwo ubezpieczeniowe "Commercial Union", zaś partnerami "Echa Dnia" - Stowarzyszenie "Samorząd 2002" i władze gminy Ćmielów. Patronem naszej akcji jest Radio "TAK" FM.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie