Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Edukacyjna niedziela w Rembieszycach. Tutaj mieszkańcy "Żyją zdrowo" i wiedzą czym jest cukrzyca jak z nią walczyć (ZDJĘCIA)

albo
Edukacyjna niedziela "Żyj zdrowo" w Rembieszycach.
Edukacyjna niedziela "Żyj zdrowo" w Rembieszycach. albo
Niedzielne popołudnie w Rembieszycach w gminie Małogoszcz, mieszkańcy miejscowości spędzili pod znakiem profilaktyki zdrowia. Edukacyjna niedziela, to inicjatywa walki z cukrzycą, którą na terenie gminy zorganizowano już po raz trzeci. Tego dnia w miejscowej szkole, uczestnicy wydarzenia mogli zmierzyć sobie poziom cukru we krwi, ciśnienie, obliczyć BMI, czy zmierzyć talię. Dla 20 osób przygotowano glukometry, dla dzieci zorganizowano konkurs plastyczny, a wszyscy mogli skosztować zdrowych przekąsek i ciast.

Edukacyjna niedziela w Rembieszycach, to trzecia tego typu impreza zorganizowana w gminie Małogoszcz z inicjatywy pani Zofii Staniek, a poświęcona profilaktyce, przeciwdziałaniu i walce z plagą XXI wieku - cukrzycą.

W niedzielę, 1 marca w miejscowej szkole, mieszkańcy miejscowości i okolic zostali zaproszeni na bezpłatne badania krwi, ciśnienia, pomiaru wagi, wzrostu, a także obwodu w talii.

Na wszystkich, oprócz badań, czekały zdrowe przekąski przygotowane przez panie sołtyski i ich ekipy. Podczas spotkania, wszyscy mogli usłyszeć bardzo ciekawy wykład pani Ewy Turek, czynnej pielęgniarki środowiskowej z Miejsko-Gminnego Ośrodka Zdrowia w Małogoszczu, która mówiła o tym, czym jest cukrzyca, jak się objawia i jak z nią walczyć.

Pani Zofia Staniek, pielęgniarka, radna powiatowa i pomysłodawczyni spotkania, opowiedziała czym jest Edukacyjna niedziela:

- Nasza impreza ma charakter prewencyjny i profilaktyczny. Jest pod tytułem "Żyj zdrowo i wesoło", ale cała rzecz dotyczy się cukrzycy. Cukrzyca, jak wiemy, jest chorobą naszej cywilizacji, cukrzyca nie boli, a zbiera niesamowite żniwo w postaci swoich powikłań. Do badań zaangażowałam panie, które są czynne zawodowo oraz panie które są już na emeryturze. Podczas dzisiejszego wydarzenia każdy może zbadać sobie ciśnienie, wyznaczyć masę BMI, zmierzyć talię... To być może brzmi trochę śmiesznie, ale od tej talii dużo zależy. Przyjęte normy wskazują, że jeżeli kobieta ma powyżej 85 centymetrów w obwodzie talii, a mężczyzna powyżej 98 centymetrów, to ma otyłość brzuszną, a otyłość brzuszna jest bezpośrednim krokiem do cukrzycy - tłumaczyła pielęgniarka.

- Na innym stanowisku każdy może sobie zbadać wysokość glukozy po posiłku. Uczestnicy dzisiejszego spotkania mieli powiedziane, by dzisiaj przyjść do nas po posiłku, bo chcemy zobaczyć jak ich trzustka pracuje godzinę, czy dwie godziny po posiłku, ponieważ informacje jakie dana osoba dostanie na karteczce, a następnie pójdzie do lekarza, to wówczas lekarz powie danej osobie w jakim obecnie jest stanie: czy sprawa jej nie dotyczy, czy też trzeba zacząć zwracać uwagę na "cukier" - mówiła pomysłodawczyni.

- W ciągu dwóch ostatnich lat podczas spotkań w Mieronicach i Złotnikach przebadaliśmy już ponad 200 osób - dodała pani Zofia.

W niedzielę, 1 marca w Rembieszycach przebadano kolejne 146 osób.

Burmistrz Małogoszcza, Mariusz Piotrowski jest jak najbardziej "za" takimi inicjatywami:
- To niezwykle szczytna inicjatywa. Uważam, że przede wszystkim najistotniejsza jest nasza świadomość, trzeba dotrzeć do mieszkańców, mówić o szeroko rozumianej profilaktyce związanej z chorobami. Dziś mieliśmy możliwość skorzystania z wielu darmowych badań. To istotne, bo przede wszystkim należy zapobiegać cukrzycy, jest to choroba cywilizacyjna, choroba XXI wieku. W związku z tym powinniśmy się badać, pilnować i dawać przykład także młodym ludziom i dzieciakom poprzez pozytywne nawyki żywieniowe czy aktywność fizyczną. Pamiętajmy, że w tym wszystkim musimy zacząć od siebie - mówił pan burmistrz.

Podczas niedzielnego spotkania, starosta Paweł Faryna wraz z wicestarostą Marią Barańską oraz członkiem zarządu powiatu jędrzejowskiego Renatą Kawiorską z pomocą burmistrza Małogoszcza Mariusza Piotrowskiego, przy okazji rozdawali wszystkim obecnym kamizelki odblaskowe i opaski odblaskowe. To wszystko w ramach programu "Bezpieczny i Ekologiczny Powiat Jędrzejowski +", którego inicjatorem jest Starostwo Powiatowe w Jędrzejowie na czele z panem starostą. Z tym programem włodarze powiatu wychodzą w stronę każdej gminy powiatu, a także poza granice ziemi jędrzejowskiej, a nawet województwa świętokrzyskiego.

W organizację trzeciej profilaktycznej imprezy w Rembieszycach zaangażowało się bardzo wiele osób. Wśród nich: starosta jędrzejowski Paweł Faryna, który swoim patronatem objął całą imprezę, wicestarosta Maria Barańska, członek zarządu powiatu jędrzejowskiego i sekretarz gminy Jędrzejów Renata Kawiorska, burmistrz Małogoszcza Mariusz Piotrowski, Miejsko-Gminny Ośrodek Zdrowia w Małogoszczu i jego pracownicy oraz pan dyrektor, sołtyski: Rembieszyc - Anna Dziopa, Woli Tesserowej - Agnieszka Łabędzka, Mieronic - Justyna Helicka i Karsznic - Katarzyna Paździerz, okoliczni mieszkańcy, lokalni sprzedawcy, dyrektor szkoły podstawowej w Rembieszycach i inni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie