Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Efektowny trawnik - w jaki sposób go przygotować, żeby zachwycał?

Marcelina Gil
Ewelina Gaweł, sprzedawca z ACM Agrocentrum w Kielcach prezentuje wysokie trawy ozdobne.
Ewelina Gaweł, sprzedawca z ACM Agrocentrum w Kielcach prezentuje wysokie trawy ozdobne. Archiwum ACM Agrocentrum w Kielcach
Jesień to naturalny okres kiełkowania traw. Dlatego przełom sierpnia i września to doskonały czas, aby pomyśleć o założeniu trawnika, który zdąży jeszcze wyrosnąć przez pierwszymi przymrozkami.

Wbrew powszechnie panującej opinii o wysiewie traw w okresie wiosennym, nie należy obawiać się dokonywania tej czynności w miesiącach jesiennych. - Przełom sierpnia i września to dobry czas do założenia trawnika. Ziemia o tej porze roku ma odpowiednią temperaturę oraz wilgotność, żeby nasiona trawy mogły wykiełkowac i ukorzenić się.  Młody trawnik zdąży wyrosnąć przed przymrozkami i zimą - opisuje Magda Bolechowska, specjalista i doradca z ACM Agrocentrum w Kielcach. 

Dlaczego jesienią?

We wrześniu temperatura jest już wyrównana - nie doskwierają upały, a do przymrozków jest jeszcze daleko. - Gleba jest wystarczająco ciepła, dodatkowo znacznie częściej pada deszcz, który utrzymuje wysoką wilgotność powietrza i podłoża, konieczną dla prawidłowego kiełkowania nasion traw. Trawy w większości odmian są wyjątkowo odporne na niskie temperatury, tak więc jesienne przymrozki stanowią minimalne zagrożenie, a na pewno dużo mniejsze, niż wiosenne okresy suszy. Ponasto jesień to naturalny okres kiełkowania traw, stąd też przy dokładnym przygotowaniu miejsca i starannym wysiewie możemy osiągnąć piękny efekt - tłumaczy pani Magda.

Przygotowanie podłoża

Przed rozpoczęciem zakładania trawnika ważne jest odpowiednie przygotowanie podłoża pod siew. W tym celu oczyszczamy je z kamieni, gałęzi oraz chwastów. - Teren trzeba dobrze wyrównać. Warto pomyśleć również o późniejszym nawadnianiu trawnika i założyć system nawadniający lub zraszacze. Dobrym rozwiązaniem, aby zabezpeczyć się przed nieproszonymi gośćmi niszczącymi są siatki na krety, które zakopuje się na głębokości około 10 centymetrów. Trzeba także pamiętać o zagrabieniu powierzchni oraz  wałowaniu, by była płaska i ubita. Trawy najlepiej rosną na lekkiej, przepuszczalnej ziemi o obojętnym odczynie - wyjaśnia ekspert. -Trawnik założony jesienią nie wymaga późniejszego nawożenia. Nasiona traw wysiane od końca sierpnia do końca września będą miały bardzo dobre warunki do kiełkowania. W przeciągu kilku tygodni trawa wyrośnie na tyle, aby z powodzeniem przezimować. Minimalna temperatura dla kiełkowania nasion traw to 6-8 stopni Celcjusza. Ważne jest, zapewnienie odpowidniej wilgotności nasionom, by wzeszły - dodaje.

Wybór mieszanki

Bardzo istotne jest, aby wybrać odpowiednią mieszankę na trawnik. - Trzeba sobie odpowiedzieć na kilka pytań. Przede wszystkim w jakim miejscu zakładamy nasz trawnik, a więc czy jest to teren słoneczny, czy raczej zacieniony. Następnie jakie będzie przeznaczenie trawnika? Czy będzie on intensywnie wykorzystywany, to znaczy czy na przykład będzie służył dzieciom do grania w piłkę, czy też będzie jedynie ozdobą terenu wokół domu - doradza Magda Bolechowska.

Na rynku dostępne są gotowe mieszanki traw, na różne stanowiska i przy różnym użytkowaniu. Różnią się one składem gatunkowym traw oraz proporcjami liczebnymi. - Należy więc zwrócić uwagę na procentowy skład gatunków traw, które wchodzą w skład mieszanki. Są mieszanki z przewagą traw, które tworzą kępki. Ich zaletą jest krótki czas wzrostu. Kiełkowanie nasion trwa około tygodnia - po tym czasie powinniśmy zauważyć pierwsze wschody. Inną grupą sa trawy, które rozprzestrzeniają sie przez rozłogi, tworząc gęstą, puszystą darń. Są one najbardziej pożądane ze wszystkich gatunków. Co prawda wolniej kiełkują, niż te poprzednie, bo potrzebują na to nawet 3 tygodni, jednak tworzą zdecydowanie gęstszy i jednolity zielony dywan. Trzeba jednak nastawić się, że podczas jednego sezonu nie uzyskamy pożądanego efektu. Ale z pewnością warto poczekać nawet rok, by potem cieszyć się nim przez następne lata. Wśród tych najbardziej porządanych gatunków traw jest kostrzewa czerwona, która jest  uznawana za jedną z najcenniejszych traw użytkowych - tłumaczy specjalista z ACM Agrocentrum.

Trawnik z rolki

Alternatywą dla trawnika z siewu jest tak zwany trawnik z rolki dający niemal natychmiastowy efekt. Choć trawa z rolki nie jest tania, cieszy się coraz większą popularnością w ogrodach przydomowych. - Najlepiej zakładać go od września do początku listopada. Trawa jest już dobrze ukorzeniona i po kilkunastu dniach od rozłożenia zacznie się zrastać z gruntem.

Bardzo ważne jest, że darń układamy od razu po przywiezieniu. Nie może obeschnąć, ani się “zaparzyć”. Płaty darni układamy ściśle jeden przy drugim, tak aby źdźbła były skierowane w tą samą stronę. Po ułożeniu kilku pasów darni delikatnie dociskamy je do podłoża. Po trawniku z darni z gruntu można chodzić dopiero po dwóch tygodniach od jego ułożenia, bo darń taka ma skracane (nawet o połowę) korzenie, kiedy jest oddzielana od podłoża. Opóźnia to jej ukorzenienie na nowym miejscu i łatwiej może dojść do jej przesuszenia - przestrzega Magda Bolechowska.

Ozdoba ogrodu

Trawy ozdobne są coraz częściej sadzone w ogrodach. Byliny te są znakomitym dopełnieniem rabat, ale trawy ozdobne w ogrodzie można też potraktować jako główny element aranżacji. Rabaty z traw są rzeczywiście bardzo efektowne i zdobią ogród przez cały rok, także zimą po zeschnięciu liści. Doskonale się też prezentują w kompozycjach z innymi roślinami. Trawy ozdobne można też sadzić w pojemnikach bez dna zagłębionych w ziemi. Zimą ich zeschnięte liście wyglądają bardzo efektownie, a przy tym stanowią osłonę przed niską temperaturą.

ZOBACZ GALERIĘ TRAW OZDOBNYCH DO OGRODU

Wybór traw do ogrodu

Jednym z najważniejszych kryteriów przy wyborze traw do naszego ogrodu jest cel, jakiemu mają służyć. Czy mają się wyróżniać kolorem, czy wielkością? Nasza decyzja sprowadza się do tego, w jaki sposób trawa ma uzupełniać kompozycję roślinną.

Niektóre trawy rosną wyższe, inne natomiast niższe. Niektóre tworzą bardzo gęste, ale niskie kępy, a niektóre duże fontanny. Część gatunków rośnie wolno i ma pionowy pokrój, a inne rozprzestrzeniają się poziomo jak trawiaste dywany, których się nie kosi.

Trawy ozdobne w ogrodzie, które tworzą okazałe kępy, świetnie wyglądają posadzone pojedynczo, jak również posadzone w donicach. Niektóre z traw ozdobnych mają duże i efektowne kwiatostany. Są one bardzo trwałe i długo pozostają na roślinie, doskonałym przykładem są miskanty. Przy projektowaniu ogrodów skalnych, warto wybierać takie gatunki, które wypełnią szczeliny lub będą dobrym towarzystwem dla niskich roślin o poduchowym pokroju. Są to kostrzewy  lub niskie turzyce. Pasują one także do wrzosowiska. Z wrzosami doskonale komponują się wysokie trawy, jak miskanty.

Do ogrodów leśnych będą pasowały trawy okrywowe, które wypełnią lulki między paprociami, a ogrody formalne można wypełnić jednogatunkowymi polami zimozielonych turzyc, które nadadzą strzyżonym formom lekkości. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie