Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Efekty niedoboru wapna. Mogą pojawiać się pierwsze objawy

lima
Efekty niedoboru wapna. Mogą pojawiać się pierwsze objawy
Efekty niedoboru wapna. Mogą pojawiać się pierwsze objawy
Lustrując uprawy, zauważyć można ewentualne braki wapna w glebie. Jest on niezbędnym składnikiem pokarmowym roślin uprawnych. Wapnowanie gleb jest wskazane, ponieważ wapno spełnia ważną rolę jako czynnik wpływający dodatnio na właściwości biologiczne, chemiczne i fizyczne gleb. Odczyn gleb wpływa na rozwój różnych mikroorganizmów chorobotwórczych.

Na glebach kwaśnych bardzo ubogich w wapno dla przykładu kapusta, jest atakowana przez kiłę, buraki przez zgorzel korzeniową, jęczmień przez pałecznicę, a korzenie wielu roślin są atakowane przez inne grzyby. Grzybki powodujące zgorzel źdźbeł zbożowych (poduszkę), porażają zboże przede wszystkim na glebach kwaśnych. Również występowanie niektórych zwierzęcych szkodników roślin jak na przykład gąsienic czy drutowców, zależy w pewnym stopniu od kwasowości gleby. W wypadkach kiedy choroby roślin uprawnych spowodowane są przez takie mikroorganizmy, których rozwój uzależniony jest między innymi od stopnia zakwaszenia gleby, racjonalne wapnowanie, wpływając na zmianę odczynu gleby, może pośrednio wpłynąć dodatnio na stan zdrowotny roślin uprawnych.

 

Pamiętajmy, że gleby kwaśne przy pewnych wartościach pH (4-5pH) zaczynają nabierać ujemnych cech, które może usunąć dopiero wapnowanie. Wapnowanie gleb kwaśnych ma przede wszystkim na celu zobojętnienie lub obniżenie ich kwasowości. Wapnując glebę przyczyniamy się do wzrostu koncentracji wapna, ilości Ca- wymiennego i do obniżenia rozpuszczalnych związków glinowych, działających szkodliwie w środowisku kwaśnym na rozwój roślin. Wapnowanie przeciwdziała również wędrówce związków żelaza i glinu w głąb gleby.

 

Zastosowanie wapna ponadto wpływa na właściwości fizyczne gleb - stają się bardziej strukturalne, przepuszczalne, czynne i kruche oraz cieplejsze.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie