Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekolodzy piszą do papieża Franciszka w sprawie Świętego Krzyża. Kogo poprze Ojciec Święty?

Mateusz Bolechowski
Mateusz Bolechowski
Obrońcy przyrody liczą na pomoc papieża Franciszka. Ojciec Święty ma się dowiedzieć o planach wyłączenia fragmentu Łyśca z granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego i przekazania go zakonowi Oblatów. Ekolodzy będą zbierać podpisy pod petycją w internecie.

Petycja do papieża Franciszka w sprawie Świętego Krzyża

We wtorek, 16 listopada o godzinie 11 przed Muzeum Przyrodniczym na Świętym Krzyżu odbędzie się konferencja prasowa stowarzyszenia Most i Pracowni na rzecz Wszystkich Istot. Przyrodnicy upublicznią treść petycji do papieża Franciszka, dotyczące prób wyłączenia części Łyśca z granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

Spór o przekazanie fragmentu szczytu góry i zabudowań Świętego Krzyża zakonowi Oblatów trwa od lat. Dopiero w ostatnim czasie zabiegi zakonników zyskały przychylność dyrekcji Świętokrzyskiego Parku Narodowego i Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Do wyłączenia 1,3 hektara terenu z granic parku potrzeba jeszcze tylko rozporządzenia ministra.

Obrońcy przyrody, wspierani przez środowisko naukowe, protestują. Pod apelem do ministra podpisało się ponad 37 tysięcy osób. Domagają się utrzymania parku narodowego w obecnych granicach. Podkreślają, że nie stoi to w sprzeczności z działalnością religijną Oblatów Maryi Niepokalanej. Organizacje przyrodnicze wskazują, że wykrojenie fragmentu ze Świętokrzyskiego Parku Narodowego stworzy niebezpieczny precedens, który pozwoli na prywatyzowanie i komercjalizowanie przyrody w innych parkach narodowych w Polsce.

- Jesteśmy przekonani, że ochrona przyrody i duchowość nie stoją ze sobą w sprzeczności. Park Narodowy istnieje w tym miejscu od 70 lat, a ochronę Łysogór zapoczątkowano już 100 lat temu i przez ten czas udawało się harmonijnie godzić oba te obszary. Niestety, ojcowie oblaci nie są otwarci na dialog i dążą do wyłączenia terenu z serca parku za wszelką cenę. Dlatego zdecydowaliśmy się zaapelować do papieża Franciszka

- mówi Łukasz Misiuna ze Stowarzyszenia Most.

- Papież Franciszek wzywał niedawno duchownych do uwolnienia sacrum od związków z pieniędzmi. Również Jan Paweł II, na którego powołujemy się w swoim liście, wskazywał w Encyklice Centesimus Annus, że niekontrolowane pragnienie posiadania prowadzi do degradacji Ziemi i jej nadmiernej eksploatacji. Miejsca takie jak sanktuarium na Łyścu powinny skupiać się na harmonijnym współistnieniu z przyrodą, zamiast na jej niszczeniu. - przekonuje Monika Stasiak ze Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot.

Pełna treść listu do Ojca Świętego zostanie przedstawiona w trakcie konferencji. jego autorzy uruchomią również petycję internetową, dzięki której wierni będą mogli zaapelować do papieża Franciszka o interwencję i wsparcie w sprawie Łyśca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie