Ekstraklasa. Na pięknej PGE Arenie Lechia zremisowała z Cracovią. Frankowski uratował Jagiellonię. Lech rozbił Bełchatów

Sławomir STACHURA, dor
Wydarzeniem trzeciej kolejki był pojedynek w Gdańsku, gdzie Lechia na otwarcie PGE Areny zremisowała z Cracovią 1:1. W tegorocznych rozgrywkach pierwszy bezbramkowy remis padł w Bielsku-Białej, gdzie Podbeskidzie zremisowało z Widzewem Łódź 0:0. Bełchatów przegrał u siebie z Lechem 0:3 po trzech golach po przerwie Łotysza Artjomsa Rudnevsa.

Na pięknym obiekcie w Gdańsku - jednej z aren przyszłorocznych mistrzostw Europy 2012 - zasiadło ponad 34 tysiące widzów. Wśród nich osobistości ze świata polityki, znani ze swojej sympatii do Lechii - premier Donald Tusk i były prezydent Lech Wałęsa.

Mecz był ciekawy, prowadzenie zdobyła Lechia po trafieniu sprowadzonego z Holandii Freda Bensona, ale po przerwie goście wyrównali po golu Aleksejsa Visnakovsa. Cracovia mogła wygrać, ale skutecznością nie grzeszył Andrzej Niedzielan.

TYLKO GOLI ZABRAKŁO

W Bielsku-Białej w meczu pomiędzy Podbeskidziem a Widzewem sytuacji było sporo, ale skuteczność nie była najmocniejszą stroną obu drużyn i w ten sposób opadł pierwszy w tym sezonie bezbramkowy wynik. Dla Widzewa to już trzeci remis w obecnych rozgrywkach (1:1 z Wisłą Kraków i 1:1 z Górnikiem Zabrze).

OD ZIELIŃSKIEGO DO FRANKOWSKIEGO

W Białymstoku w żółto-czerwonych derbach Jagiellonia podejmowała Koronę Kielce. Kielczanie szybko zdobyli bramkę po uderzeniu Michała Zielińskiego (trzeci gol) i dobrze zabezpieczyli potem swoją bramkę. Ale Jagiellonia ma w swoich szeregach króla strzelców z poprzedniego sezonu - Tomasza Frankowskiego, który w 90 minucie doprowadził do remisu i był to jego czwarty gol w tegorocznych rozgrywkach. Mecz zakończył się pechowo dla bramkarza Korony Zbigniewa Małkowskiego, który w 71 minucie po zderzeniu z Tomaszem Kupiszem doznał złamania nosa i musiał opuścić plac gry.

PIERWSZE WISŁY

Pierwsze w tym sezonie zwycięstwo odniosła krakowska Wisła, która pokonała u siebie Zagłębie Lubin 1:0 p rzucie karnym. Wisła mogła wygrać wyżej, ale w 76. minucie Andraz Kirm nie wykorzystał "jedenastki".

TRZY RAZY RUDNEVS

GKS Bełchatów, który przed tygodniem rozgromił Podbeskidzie Bielsko Biała 6:0 na zakończenie 3 kolejki podejmował Lecha Poznań. I doznał klęski, przegrywając aż 0:3. Wszystkie trzy bramki zdobył dla Lecha w drugiej połowie Łotysz Artjoms Rudnevs.
Jagiellonia Białystok - Korona Kielce 1:1 (0:1)

Bramki: 0:1 Zieliński 3 min., 1:1 Frankowski 90.

Jagiellonia: Słowik - Bartczak, Skerla, Cionek Norambuena - Kupisz, Grzyb (46. Burkhardt, 63. Tymiński), Her-mes, Pawłowski (46. Seratlić), Plizga - Frankowski.

Korona: Małkowski (74. Małecki) - Kuzera, Stano, Kijanskas, Lisowski - Jovanović, Vuković - Korzym (40. Mali-szewski), Lech (67. Lenartowski), Sobolewski - Zieliński.

Kartki: żółte: Hermes (Jagiellonia), Stano, Kuzera, Lisowski, Sobolewski, Lenartowski (Korona). Sędziował: Wojciech Krztoń (Olsztyn). Widzów: 4000.

Legia Warszawa - Górnik Zabrze 3:1 (1:0)

Bramki: 1:0 Ljuboja 7, 1:1 Zahorski 52, 2:1 Radovic 75, 3:1 Ljuboja 90.

Legia: Skaba - Rzeźniczak, Żewłakow, Komorowski, Wawrzyniak - Manu (65. Żyro), Gol (90. Jędrzejczyk), Vrdoljak, Borysiuk (65. Rybus), Radovic - Ljuboja.

Górnik: Skorupski - Bemben, Banaś, Danch, Marciniak - Thomik (60. Olkowski), Pazdan (78. Milik), Gierczak (60. Mączyński), Kwiek, Gasparik - Zahorski.

Kartki: żółte: Borysiuk (Legia), Olkowski, Marciniak, Bemben, Kwiek (Górnik). Sędziował: Dawid Piasecki (Słupsk). Widzów: 17 558.

Ruch Chorzów - Śląsk Wrocław 0:1 (0:0)

Bramki: 0:1 Diaz 88.

Ruch: Perdijic - Lewczuk, Grodzicki, Stawarczyk, Szyndrowski - Grzyb (63. Smektała), Malinowski, Straka, Komac (61. Lisowski, 72. Abbott), Janoszka - Piech.

Śląsk: Kelemen - Celeban, Pietrasiak, Wasiluk, Spahic - Madej, Elsner, Mila, Cetnarski (85. Sobota), Ćwielong (46. Sztylka) - Voskamp (63. Diaz).

Kartki: żółta Grodzicki, Malinowski, Komac, Janoszka (Ruch), Pietrasiak, Madej (Śląsk). Sędziował: Marcin Borski (Warszawa). Widzów: 5 000.

Wisła Kraków - Zagłębie Lubin 1:0 (0:0)

Bramki: 1:0 Biton 50 min z karnego.

Wisła: Pareiko - Lamey (80. Bunoza), Jaliens, Chavez, Diaz - Małecki, Sobolewski, Nunez (72. Wilk), Garguła, Iliev (70. Kirm) - Biton.

Zagłębie: Isailovic - Rymaniak, Hanek, Reina, Nhamoinesu - Gancarczyk (61. Abwo), Rachwał (60. Rakowski), Hanzel, Pawłowski, Małkowski (81. Wilczek) - Sernas.
Kartki: żółte Nunez (Wisla), Rachwał, Nhamoinesu (Zagłębie). Sędziował: Szymon Marciniak (Płock). Widzów: 12 825.

Polonia Warszawa - ŁKS Łódź 2:0 (1:0)

Bramki: 1:0 Bruno Coutinho (35), 2:0 Marcin Adamski (84-samobójcza).

Polonia: Przyrowski - Baszczyński, Jodłowiec, Kokoszka, Brzyski - Bruno (87. Sultes), Piątek, Jeż, Trałka, Bonin (68. Wszołek) - Cani (59. Sikorski).

ŁKS: Wyparło - Stefańczyk, Łabędzki, Adamski, Klepczarek II - Smoliński (72. Nowak), Romańczuk (88. Papikyan), Kłus, Bykowski (62. Szałachowski) - Saganowski, Mięciel.

Kartki: żółte: Bruno, Bonin (Polonia), Klepczarek II, Nowak, Stefańczyk (ŁKS). Sędziował: Paweł Gil (Lublin). Widzów: 2 800.

Lechia Gdańsk - Cracovia Kraków 1:1 (1:0)

Bramki: 1:0 Benson 25, 1:1 Visnakovs 69.

Lechia: Małkowski - Deleu, Vućko, Kożans, Hajrapetjan - Pietrowski (77. Wiśniewski), Machaj, Traore - Benson, Dawidowski (70. Nowak), Lukjanovs (87. Poźniak).

Cracovia: Kaczmarek - Nykiel, Radomski, Żytko (51. Visnakovs), Kosanovic - Ntibazonkiza, Bartczak, Szeliga, Boljevic (78. Struna), Suvorov (82. Rok Straus) - Niedzielan.

Kartki: żółte Dawidowski, Vućko (Lechia), Szeliga, Niedzielan (Cracovia). Sędziował: Robert Małek (Zabrze). Widzów: 34 186.

Podbeskidzie Bielsko-Biała - Widzew Łódź 0:0

Podbeskidzie: Bąk - Cienciała, Sourek, Konieczny, Król - Sokołowski, Koman (64. Malinowski), Łatka (73. Nather), Rogalski (64. Kołodziej) - Sikora, Demjan.

Widzew: Mielcarz - Budka, Ukah, Bieniuk, Broź - Zigajevs, Panka, Bruno, Ostrowski (46. Dżalamidze) - Grzelczak (56. Oziębała), Okachi (84. Riski).

Kartki: żółte Łatka (Podbeskidzie). Sędziował: Radosław Trochimiuk (Ostrołęka). Widzów: 3 500.

GKS Bełchatów - Lech Poznań 0:3 (0:0)

Bramki: 0:1 Rudnevs 52 min., 0:2 Rudnevs 57, 0:3 Rudnevs 63

Bełchatów: Sapela - Fonfara, Szmatiuk, Lacić, Popek - Kosowski, Baran, Zbozień (73. Mysiak), Bozok (82. Sawala), Nowak - Żewłakow (68. Wróbel).

Lech: Kotorowski - Wojtkowiak, Wołąkiewicz, Durdević, Henríquez - Štilić, Injac, Murawski, Możdżeń (85. Kamiński), Wilk (72. Tonew) - Rudnevs (90. Ubiparip).

Kartki: żółte: Baran (Bełchatów) - Henríquez (Lech). Sędziował: Tomasz Musiał (Kraków). Widzów: 3300.