Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

EKUZ może nie wystarczyć na długi weekend

Maciej Badowski AIP
Uzupełnieniem ochrony z NFZ coraz częściej jest polisa turystyczna.
Uzupełnieniem ochrony z NFZ coraz częściej jest polisa turystyczna. 123RF
W ciągu 10 lat liczba wydanych kart EKUZ wzrosła z 1,1 mln w 2006 do rekordowych 2,8 mln w 2016 roku. EKUZ zapewnia bezpłatną pomoc w nagłych sytuacjach w krajach UE/EFTA, ale nie obejmuje transportu medycznego i opieki w prywatnych placówkach. Uzupełnieniem ochrony z NFZ coraz częściej jest polisa turystyczna.

NFZ wydawanie kart EKUZ (czyli Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego) rozpoczął w 2005 roku. Od tego czasu do rąk wyjeżdżających za granicę trafiło ich blisko 20 mln. Wzmożony ruch w okienkach wydających EKUZ rozpoczyna się w kwietniu, przed weekendem majowym, a swoją kulminację osiąga w lipcu.

- Ubezpieczenie turystyczne warto wykupić niezależnie czy to jest majówka, czy inny wyjazd, ponieważ jeżeli wyjeżdżamy za granicę, tego rodzaju ochrona może być potrzebna w najmniej oczekiwanych sytuacjach. Leczenie za granicą kosztuje. Nawet jeżeli jedziemy z kartą EKUZ, należy pamiętać, ze ta będzie obowiązywała, jedynie w tamtejszych publicznych ośrodkach zdrowia- tłumaczy w rozmowie z AIP Rafał Mrozowski, Mondial Assistance.

Karta zapewnia w nagłych sytuacjach bezpłatną, podstawową opiekę medyczną podczas wyjazdu. Zakres darmowej pomocy jest taki sam jak ten, na jaki mogą liczyć obywatele państwa pobytu. Obejmuje na przykład opatrzenie rany po skaleczeniu lub konsultację lekarską przy objawach chorobowych. Uzyskanie karty jest bardzo łatwe. Wystarczy udać się do lokalnego oddziału NFZ i złożyć odpowiedni wniosek. Najwięcej kart wydają Wojewódzkie Oddziały NFZ na Śląsku i Mazowszu.

- Niestety EKUZ za granicą działa jedynie w publicznych placówkach służby zdrowia, często oddalonych od najbardziej uczęszczanych miejscowości turystycznych. Nie rekompensuje też kosztów skomplikowanej diagnostyki i bardziej zaawansowanych zabiegów. Samodzielnie trzeba płacić za transport medyczny (w kraju pobytu czy powrotny do Polski), a jego koszt bywa bardzo wysoki. Trzeba też pamiętać, że karta EKUZ działa jedynie na terytorium krajów UE/EFTA. W Maroku, Tajlandii czy Stanach Zjednoczonych, będziemy zmuszeni do zapłaty z własnej kieszeni za wszystkie koszty związanych z leczeniem- dodaje ekspert.

Wnioskując o kartę EKUZ można podać kraj, do którego się wybieramy. W tym roku najwięcej razy wskazano Niemcy (38 tys. razy) i Włochy (8 tys.), ale np. 642 osoby zadeklarowały pobyt w Szwajcarii, gdzie leczenie jest jednym z najdroższych w Europie. Na zwrot takich kosztów można liczyć posiadając stosowne ubezpieczenie turystyczne. W tym przypadku, podobnie jak z EKUZ, coraz więcej Polaków pamięta, żeby wyposażyć się w odpowiednią polisę przed zagranicznym wyjazdem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: EKUZ może nie wystarczyć na długi weekend - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie