Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Elekrociepłownia w Kielcach nie będzie używać węgla. Podpisano umowę na budowę bloku gazowego produkującego ciepło i prąd

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
Maciej Jankiewicz, wiceprezes zarządu PGE Energia Ciepła i Tomasz Sadowski, prezes zarządu Elemont podpisali umowę na budowę bloku gazowego produkującego  ciepło i prąd w Elektrociepłowni Kielce.  Zobacz kolejne zdjęcia
Maciej Jankiewicz, wiceprezes zarządu PGE Energia Ciepła i Tomasz Sadowski, prezes zarządu Elemont podpisali umowę na budowę bloku gazowego produkującego ciepło i prąd w Elektrociepłowni Kielce. Zobacz kolejne zdjęcia Archiwum
Powietrze w Kielcach będzie mniej zanieczyszczone pyłami zawieszonymi i związkami powstającymi podczas spalania ponieważ Elektrociepłownia Kielce rezygnuje z używania węgla. We wtorek, 19 lipca podpisano umowę na budowę bloku gazowego produkującego ciepło i prąd.

- Budowa bloku gazowego to kolejna, obok powstającej kotłowni gazowej, ważna inwestycja zarówno dla rozwoju Kielc jak i środowiska i zdrowia jego mieszkańców. Jako producent ciepła i energii elektrycznej naszą rolą jest zagwarantowanie bezpieczeństwa energetycznego. Nowa inwestycja zapewni dostawy ciepła do odbiorców z terenu Kielc, a także energii elektrycznej do krajowego systemu elektroenergetycznego - powiedział Zbigniew Duda, dyrektor Elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Kielcach podczas podpisania umowy z wykonawcą inwestycji .

Obecnie trwa jeszcze uzgadnianie dokumentacji, a prace rozpoczną się w styczniu 2023 roku i potrwają 18 miesięcy. Od stycznia 2024 roku Elektrociepłownia Kielce nie będzie używała węgla.

Inwestycja powstanie na niezagospodarowanym terenie należącym do elektrociepłowni PGE Energia Ciepła, obok budowanej kotłowni gazowej, która składać się będzie z pięciu kotłów wodnych o łącznej mocy 160 MW.

W ramach inwestycji, w kieleckiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła powstanie układ kogeneracyjny, składający się z turbozespołu gazowego o nominalnej mocy elektrycznej około 7 MWe oraz wodnego kotła odzysknicowego o osiągalnej mocy cieplnej w wodzie sieciowej około 12 MWt. Wybudowana zostanie także instalacja niezbędna do wyprowadzenia mocy cieplnej, elektrycznej, budowy przyłączy oraz pozostałej infrastruktury koniecznej do funkcjonowania Instalacji.

Generalnym wykonawcą została spółka Elemont.
- Elemont Spółka Akcyjna już od ponad 32 lat realizuje kompleksowe projekty w energetyce, przemyśle i ochronie środowiska. W ostatnich latach skupiamy się na wsparciu naszych klientów w transformacji energetycznej. Budowa bloku gazowego w oparciu o nowoczesną turbinę Kawasaki z kotłem odzysknicowym wpisuje się idealnie w politykę obniżenia emisji szkodliwych związków do atmosfery oraz produkcję czystej energii dla miasta, zapewniając mieszkańcom wytworzenie energii elektrycznej i energii cieplnej – dodał Tomasz Sadowski, prezes zarządu Elemont.

Dzięki podpisanej umowie w Elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Kielcach możliwa będzie jednoczesna produkcja energii elektrycznej i cieplnej w procesie kogeneracji. Do odbiorców popłynie ciepło produkowane w sposób niskoemisyjny, co znacząco wpłynie na poprawę jakości powietrza w mieście i okolicy.

Elektrociepłownia Kielce produkuje 60 procent ciepła w Kielcach. Nowe infrastruktura pozwoli na jego produkcję dla wszystkich mieszkańców.

W uroczystym podpisaniu umowy wzięli udział przedstawiciele władz województwa, miasta, instytucji związanych z ochroną środowiska a także senator Krzysztof Słoń.
- Dorastałem w cieniu jednego a potem dwóch kominów Elektrociepłowni, która dla każdego kielczanina jest czymś wyjątkowym – mówił Krzysztof Słoń. - Zdawaliśmy sobie sprawę, że nie spełnia ona norm światowych ale też z tego, że jest ważna i Kielce bez niej nie istnieją. Dzisiaj czuję, że bierzemy udział w czymś wyjątkowym. To jest nowe otwarcie Elektrociepłowni, jest budowana na nowo.

PGE Energia Ciepła z Grupy PGE, jest największym w Polsce producentem energii elektrycznej i ciepła.

- PGE Energia Ciepła czynnie i intensywnie bierze udział w transformacji sektora energetycznego. Naszym celem jest osiągnięcie do 2030 roku 70-procentowego udziału paliw niskoemisyjnych w produkowanej przez nasze elektrociepłownie energii. Nowa inwestycja w kieleckiej elektrociepłowni jest kolejnym krokiem ku realizacji tych założeń - podkreślił Maciej Jankiewicz, wiceprezes zarządu PGE Energia Ciepła.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie