Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Elementarz polskiego dizajnu" hitem jesieni. Wystawa zamiast do Chin trafiła do Ostrowca [ZDJĘCIA]

Anna Śledzińska
Anna Śledzińska
Wystawa „Elementarz polskiego dizajnu”, prezentowana od czwartku, 3 września w Biurze Wystaw Artystycznych w Ostrowcu Świętokrzyskim, powinna stać się pozycją obowiązkową dla każdego, kto choć trochę zainteresowany jest kulturą i sztuką, nie tylko użytkową. To podana w bardzo przystępnej formie lekcja historii Polski, opowiedziana za pomocą obrazu i przedmiotów użytkowych.

Jak podkreślała na wernisażu dyrektor Biura Wystaw Artystycznych Jolanta Chwałek, to pierwsza wystawa designu, która zagościła w ostrowieckiej galerii. Wystawa bardzo prestiżowa, prezentowana na całym świecie, którą gdyby nie pandemia koronawirusa, zwiedzali by teraz nie ostrowczanie, a Chińczycy. Tam bowiem, według planów, miała być prezentowana jesienią 2020 roku.
- Chciałbym, aby Ostrowiec tak jak dziś, zawsze wygrywał w rywalizacji z Chinami- żartował Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca.

Kurator wystawy Ewa Solarz podkreśliła, że do Ostrowca ściągnął ją pracownik Biura Wystaw Artystycznych Wojtek Mazan, z czego jest bardzo zadowolona, bowiem wystawa nie była jeszcze prezentowana w tak przestronnych i przyjaznych wnętrzach.
- Pomysł na tę wystawę jest bardzo prosty. Jest tu zaprezentowanych sto obiektów, sprzętów, powstałych w Polsce na przestrzeni stu lat. Wystawa ma wymiar dwutorowy, pokazuje bowiem jednocześnie 25, w większości młodych i zdolnych ilustratorów i grafików, którzy interpretują „Sto lat polskiego dizajnu”, pokazują swoje pomysły na przedstawienie tych rzeczy- mówi Ewa Solarz.
Gościem wernisażu był Marek Cecuła, klasyk polskiego designu, którego realizacja również znalazła się na wystawie.

Wystawa „Elementarz Polskiego Dizajnu” ukazuje 100 lat polskiego projektowania, poprzez pryzmat 100 obiektów. Wśród 100 projektów, obok mebli, szkła czy porcelany, czyli przedmiotów powszechnie kojarzonych z dizajnem, znalazły się rzeczy mniej oczywiste: kroje liter, loga, dziecięce zabawki, lokomotywa, neon, szybowiec, skuter, a nawet najsmaczniejszy polski smakołyk Ptasie Mleczko i gumowe kółko Ringo – polska gra sportowa.

Prezentowane są zarówno projekty współczesne jak i te, które zdążyły zyskać miano klasyki. Unikaty, ocierające się o jednostkowe dzieła sztuki; prototypy, które nigdy nie weszły do masowej produkcji; ale też rzeczy bardzo popularne, których przez ostatnie 100 lat na co dzień używali Polacy.

Ilustratorzy biorący udział w wystawie: Jacek Ambrożewski, Edgar Bąk, Maciek Blaźniak, Katarzyna Bogucka, Ada Buchholc, Iwona Chmielewska, Robert Czajka, Agata Dudek, Emilia Dziubak, Małgorzata Gurowska, Monika Hanulak, Marta Ignerska, Tymek Jezierski, Paweł Jońca, Agata Królak, Grażka Lange, Patryk Mogilnicki, Piotr Młodożeniec, Ania Niemierko, Ola Niepsuj, Marianna Oklejak, Paweł Pawlak, Dawid Ryski, Marianna Sztyma, Aleksandra Woldańska-Płocińska.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie