Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Elżbieta Dziama, Osobowość Roku 2019 w powiecie opatowskim w kategorii Kultura: - Młodzież nie wstydzi się tradycji

/mko/
Elżbieta Dziama, Osobowość Roku 2019 w powiecie opatowskim, w kategorii Kultura.
Elżbieta Dziama, Osobowość Roku 2019 w powiecie opatowskim, w kategorii Kultura. archiwum prywatne
Elżbieta Dziama, nauczyciel wychowania fizycznego Publicznej Szkoły Podstawowej w Iwaniskach, założyciel i instruktor gminnego zespołu "Dworzanie" została wybrana przez czytelników "Echa Dnia" Osobowością Roku 2019 w kategorii Kultura w powiecie opatowskim. Opowiada nam o swojej pracy.

Cieszy się Pani z wyróżnienia czytelników?

Jest mi bardzo miło. Nie spodziewałam się tego.

W gminie Iwaniska prowadzi Pani zespół Dworzanie. Skąd wziął się pomysł na powołanie takiej grupy?

Zespół został stworzony prawie piętnaście lat temu przy okazji projektu "Szkoła Marzeń". Ówczesna pani dyrektor oraz grono pedagogiczne sprzyjało inicjatywie. Dostałam propozycję, czy zajęłabym się pracą z dziećmi i zespołem, który miał uświetniać uroczystości szkolne, gminne i powiatowe oraz te, które odbywają się na Zamku Krzyżtopór w Ujeździe. Podsumowanie "Szkoły Marzeń" odbywało się na Zamku Królewskim w Warszawie, gdzie pojechaliśmy jako jeden z zespołów wybranych do reprezentacji województwa świętokrzyskiego. Pojechaliśmy także na Festiwal Folkloru "Barwinkove Kruzhole" w Winnicy na Ukrainie. Później był także festiwal w Szczecinie i wiele innych przeglądów powiatowych.

Dworzanie są ozdobą Zamku Krzyżtopór w Ujeździe

Były dziesiątki występów w murach zamku oraz dziesiątki, a nawet chyba setki akademii szkolnych i gminnych. Były też rocznice Konstytucji 3 Maja, odzyskania Niepodległości, okolicznościowe występy z okazji Dnia Babci i Dziadka, Dnia Matki i inne, takie jak Dni Regionalne czy Dni Papieskie. Zbliżamy się już do rocznicy piętnastolecia zespołu. Oprócz tradycyjnych polskich tańców narodowych, dawnych, dworskich, ludowych oraz regionalnych pracujemy też nad tańcami współczesnymi, których jestem instruktorem. Prowadzę również dziecięce zespoły tańca nowoczesnego i współczesnego.

Czy prowadzenie zespołu to duże poświęcenie?

Poświęciłam na to mnóstwo czasu, ale lubię to. Uwielbiam pisać scenariusze występów. Wzoruję się na Elżbiecie Pańtak - dyrektor Kieleckiego Teatru Tańca, kiedyś mojej egzaminatorce, której pasją są występy teatralne. Wspólnie rozwijamy się artystycznie i poświęcamy siebie dla dzieci. Zresztą, myślę, że większość ludzi działających w takiej dziedzinie nie robi tego dla pieniędzy, to pewne.

Dworzanie, obok kół gospodyń wiejskich to chyba jeden z filarów kultury w gminie Iwaniska. Przez zespół przeszło sporo dzieci.

Bardzo dużo, trudno je zliczyć. Jeden spektakl zrzesza około 50 uczniów. Do spełnienia brakuje jakiegoś dużego sukcesu. Może jakiś konkurs folklorystyczny w Kielcach lub gdzieś dalej. Jednak dzieci są pełne zapału. To budujące, bo w tej chwili sama zajmuję się choreografią, strojami, układami tanecznymi. Dobrze, że są ludzie, którzy w każdej chwili mogą pomóc. Mam tu na myśli przede wszystkim Magdalenę Szemraj z Opatowskiego Ośrodka Kultury, która zawsze może mnie wesprzeć muzycznie. Jest także Sebastian Krakowiak oraz wielu nauczycieli ze szkoły, do których mogę się zwrócić. Dużo zrobiły była dyrektor szkoły Ewa Malinoś oraz obecna Anna Michalska – Kapsiak oraz Waclaw Slowik i Halina Pasiek -Wójcik. Wcześniej opiekunami zespołu były również Edyta Czub i Magdalena Czub. Patronat nad nami objął wójt gminy Marek Staniek. Wsparcie jest bardzo ważne, bo spotykają mnie różne problemy.

Piętnaście lat to kawał czasu.

Powiem szczerze, że można by napisać książkę na ten temat. Wspomnień i ciekawych anegdot jest naprawdę mnóstwo. Cieszy na pewno, że dzieci oprócz tańców nowoczesnych i współczesnych chcą ćwiczyć tańce tradycyjne, z godnością zakładają stroje szlacheckie, dworskie czy ludowe stroje świętokrzyskie.

Co można powiedzieć o waszych strojach?

Wielkie podziękowania należą się Ani Radewicz, która stworzyła i uszyła nasze stroje. Później zaprzyjaźniłyśmy się. To pani Ania odkryła, że kobiecy strój ludowy w okolicach Iwanisk charakteryzował się białą, haftowaną chustą. Trochę były obawy, czy uczennice nie będą wstydzić się występów w takich chustach, ale było dokładnie odwrotnie. Poczuły do nich sentyment. Tańczyła w takiej chuście także moja córka. Byłam niesamowicie wzruszona postawą uczniów wobec tradycyjnego świętokrzyskiego stroju. Uwielbiają warsztaty i pokazy ludowe, gdzie mogą coś przygotować i zaśpiewać. Cieszę się, że udało mi się, wspólnie z innymi nauczycielami, zaszczepić takie podejście.

Kiedy będzie można zobaczyć "Dworzan" następnym razem?

Już 13 marca odbędzie się kolejny nasz występ w Publicznej Szkole Podstawowej w Iwaniskach. Będą uczniowie, rodzice, dziadkowie, nauczyciele seniorzy i inni goście. Serdecznie zapraszamy.

Kim jest Elżbieta Dziama prywatnie?

Mam męża i trójkę dzieci, w tej chwili już dorosłych. Kiedyś dzieci też tańczyły i śpiewały w zespole "Dworzanie".

Dziękuję za rozmowę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie