Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

e-Naukobus w szkole w Kozłowie. Placówka dołączyła do ogólnopolskiego projektu prowadzonego przez Centrum Nauki Kopernik (ZDJĘCIA)

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
e-Naukobus Centrum Nauki Kopernik zawitał w szkole w Kozłowie.
e-Naukobus Centrum Nauki Kopernik zawitał w szkole w Kozłowie. archiwum
Uczniowie z Zespołu Placówek Oświatowych w Kozłowie w gminie Małogoszcz w poniedziałek, 18 maja rozpoczęli zajęcia online prowadzone w ramach programu "Nauka dla Ciebie!". Warsztaty prowadzą edukatorzy z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. W ramach projektu, do szkoły w sposób wirtualny dotarł "e-Naukobus", dzięki któremu uczniowie zdobywają wiedzę na temat Zjawiska ciśnienia powietrza. Patronem projektu jest Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło...
Uczniowie i nauczyciele z Zespołu Placówek Oświatowych w Kozłowie w gminie Małogoszcz od dawna planowali wycieczkę do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Wskutek ogólnoświatowej pandemii wyjazd społeczności szkolnej, został odwołany.

Jak mówi Agnieszka Skrobot, nauczyciel szkoły w Kozłowie:

- We współpracy z panią dyrektor Iloną Słupczyńską natrafiłyśmy na zajęcia online prowadzone w ramach programu "Nauka dla Ciebie!". Nie czekając długo zgłosiłam naszą szkołę do programu. Po niedługim czasie odebrałam telefon ze wspaniałą informacją, że w poniedziałek, 18 maja rozpoczynamy zajęcia e-Naukobus dedykowane uczniom klas 4-8. Temat zajęć brzmi: "Zjawisko ciśnienia powietrza" - opowiada na wstępie koordynator projektu w Kozłowie.

e-Naukobus zawitał w szkole
Co to za projekt? Program "Nauka dla Ciebie!" to wspólny projekt Centrum Nauki Kopernik oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zajęcia, podobnie jak inne części programu (na przykład wyjazdy Naukobusu i Planetobusu), skierowane
są do szkół podstawowych w małych miejscowościach na terenie całej Polski. Doświadczeni edukatorzy Centrum Nauki Kopernik inspirują uczniów do doświadczania, rozumienia świata i odpowiedzialnego działania na rzecz społeczności. Udział w zajęciach jest bezpłatny. Zajęcia finansowane są przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Centrum Nauki Kopernik zaproponował szkołom w całej Polsce dwie formy internetowych zajęć: e-Naukobus i e-Planetobus.

- My zakwalifikowaliśmy się do programu e-Naukobus. Są to zajęcia prowadzone w formie interaktywnego pokazu naukowego, podczas którego uczniowie poznają tajniki różnych dziedzin nauki. Edukatorzy przy pomocy eksponatów z wystawy "Eksperymentuj!" prezentują dzieciom różnorodne zagadnienia naukowe i razem z nimi wykonują ciekawe eksperymenty. Wspólne warsztaty tworzą przestrzeń zarówno do samodzielnej pracy, jak i do zadawania pytań. To wspaniała wycieczka do Centrum Nauki Kopernik bez wychodzenia z domu - opowiada pani Agnieszka.

Uczniowie z Kozłowa poznali zjawisko ciśnienia powietrza
- Nasze zajęcia dotyczyły zjawiska ciśnienia powietrza. Aby wytłumaczyć uczniom to zjawisko, edukatorzy przy pomocy eksponatu Półkule Magdeburskie pokazali uczniom doświadczenie oraz wytłumaczyli skąd się wzięła nazwa eksponatu. Następnie wspólnie z uczniami wykonali doświadczenia używając balonów i plastikowych butelek. Nasi uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli w warsztatach przygotowanych przez edukatorów - przyznaje nauczycielka.

Co na temat zajęć sądzą sami uczniowie?

Oliwia, jedna z uczestniczek zajęć mówi:
- Zajęcia z e-Naukobusem odebrałam bardzo pozytywnie. Były niezwykle ciekawe i uważam, że pasuje do nich powiedzenie "Nauka przez zabawę". Myślę, że zajęcia te są uatrakcyjnieniem zajęć online prowadzonych w szkołach. Są taką odskocznią od nich, nie tylko uczą, ale i są formą zabawy - mówi uczennica.

Błażej dodaje, że najbardziej zainteresowało go zjawisko zgniatania butelek:
- Podczas zajęć poznałem zjawisko zgniatania butelki przez ciśnienie oraz "przysysanie" się do siebie talerzyków. Eksperymenty były bardzo interesujące - dodał uczeń.

Kasi i Jakubowi najbardziej podobał się eksperyment z balonem i butelką.

Emilka, jak również pozostali uczestnicy zajęć, teraz z jeszcze większą chęcią pojadą do Centrum Nauki Kopernik kiedy już będzie to możliwe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

2024 Omówienie próbnej matury z matematyki z Pi-stacją

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie