Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Energetycy na ponidziańskim szlaku Legionów Polskich

Adam Ligiecki
Andrzej Wadowski (w środku), prezes buskiego koła Stowarzyszenia Elektryków Polskich, już po raz 22. prowadził rajd szlakiem Legionów Polskich na Ponidziu.
Andrzej Wadowski (w środku), prezes buskiego koła Stowarzyszenia Elektryków Polskich, już po raz 22. prowadził rajd szlakiem Legionów Polskich na Ponidziu. Adam Ligiecki
Już po raz 22. energetycy wyruszyli na rajd szlakiem pierwszych bojów Komendanta Józefa Piłsudskiego na Ponidziu. Czwartkowa impreza, zorganizowana z okazji Święta Niepodległości przez buskie koło Stowarzyszenia Elektryków Polskich, rozpoczęła się w czwartek w południe w Wiślicy.

- Jest naszą tradycją, że oddajemy hołd i cześć poległym w miejscach, gdzie rodziła się niepodległość państwa polskiego - podkreśla Andrzej Wadowski - prezes buskiego koła SEP, pomysłodawca i główny organizator rajdu szlakiem Legionów Polskich na Ponidziu. Trasa od połowy lat 90. się nie zmienia. Podczas podróży autokarowej energetycy odwiedzają miejsca pamięci narodowej: Ucisków, Czarkowy, Opatowiec, Ksany.

Czwartkowa impreza rozpoczęła się w południe, w ośrodku energetyków w Wiślicy. W uroczystej inauguracji wzięli udział zaproszeni goście, w tym: profesor Jerzy Barglik - do niedawna prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Elektryków Polskich, obecnie szef Oddziału Zagłębia Węglowego SEP, sekretarz Zarządu Głównego SEP Aleksandra Konklewska, liderzy świętokrzyskich struktur organizacji - z prezesem Grzegorzem Mieczkowskim na czele. Przybyli też: wójt Nowego Korczyna Paweł Zagaja, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Nowym Korczynie Bogumiła Zawada, dyrektor buskiego Rejonu Energetycznego Czesław Maj, mocna reprezentacja PGE Skarżysko-Kamienna, szefowie kół SEP w Miechowie, Jędrzejowie, Kielcach. Jak co roku, poczert sztandrowy wystawiło buskie koło Światowego Żwiązku Żołnierzy Armii Krajowej, z chorążym Stanisławem Prażuchem na czele.

Po odegraniu hymnu narodowego i wystąpieniu Andrzeja Wadowskiego przedstawiony został rys historyczny - walk Legionów Polskich na Ponidziu w 1914 roku oraz odzyskania przez Polskę niepodległości. Spotkanie stało się też okazją do świętowania przypadającego w tym roku złotego jubileuszu 50-lecia buskiego koła Stowarzyszenia Elektryków Polskich.

- Konsekwencja w organizowaniu tej imprezy jest zupełnie niezwykła. Widzi to i docenia cała Polska, gratuluję - profesor Jerzy Barglik nie krył uznania dla buskich "sepowców". Wręczył także Andrzejowi Wadowskiemu list gratulacyjny oraz wysokie odznaczenie resortowe: Medal imienia Zbigniewa Białkiewicza.

Prezes buskiego koła SEP otrzymał też upominki od kolegów branżowych z Jędrzejowa, a potem długo odbierał gratulacje. Andrzej Wadowski, który pochodzi z rodziny o patriotycznych tradycjach - ojciec Wincenty walczył pod komendą Józefa Piłsudskiego z bolszewikami w 1920 roku - przygotował okolicznościową wystawę. Znalazły się na niej: wydawnictwa, albumy, książki, materiały archiwalne (często "białe kruki") z jego bogatych, prywatnych zbiorów - związane z historią Legionów Polskich, postacią Marszałka Piłsudskiego.

Z Wiślicy - podróż autokarem do miejsc pamięci narodowej na Ponidziu. Na 60-kilometrowej trasie znalazły się: Ucisków - z największym na Kielecczyźnie cmentarzem z okresu I wojny światowej, Czarkowy - tu, na cmentarzu wojennym stoi Pomnik Zwycięstwa Legionów, Opatowiec - z pomnikiem Józefa Piłsudskiego, który w 1914 roku przeprawiał się tu z legionistami przez Wisłę oraz Ksany - tutaj stoi pomnik Legionisty 1914, Żołnierza Września 1939, Partyzanta 1939-1945. W każdym z tych miejsc złożono kwiaty, zapłonęły znicze pamięci.

Po zakończeniu rekonesansu autokarowego wszyscy wrócili do Wiślicy. Wieczorne ognisko w ośrodku energetyków - to też tradycja - zakończyło czwartkowy 22. rajd szlakiem pierwszych bojów Komendanta Józefa Piłsudskiego na Ponidziu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie