Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Energetycznym Centrum Nauki w Kielcach otwarte! Zobacz ciekawostki

Agata Kowalczyk
Największe z urządzeń, to kołowrót górniczy, który waży około pół tony.Każdy może sprawdzić, ile siły trzeba włożyć, aby go uruchomić.
Największe z urządzeń, to kołowrót górniczy, który waży około pół tony.Każdy może sprawdzić, ile siły trzeba włożyć, aby go uruchomić. Łukasz Zarzycki
Jak wydobywa się węgiel i ropę naftową, czy promienie słońca mogą poruszać zabawki - można to sprawdzić w Energetycznym Centrum Nauki, które otwarto w środę w Kielcach. Miejsce powstało z myślą o dzieciach, ale dorośli także ciekawie spędzą tu czas.

- Ale jest super. Najbardziej podobają mi się doświadczenia. O, teraz coś mnie masuje po plecach. Leżę na gumowej macie, a czuję morskie fale – mówił Robert, uczeń klasy II d ze Szkoły Podstawowej 25 w Kielcach podczas otwarcia Energetycznego Centrum Nauki.

Nasz województwo ma centrum nauki. Otwarto je w środę w Kieleckim Parku Technologicznym przy ulicy Olszewskiego. Wybudowano je z myślą o dzieciach, ale dorośli też spędzą tu ciekawie czas. - W latach 50. w tym miejscu było kino dla pracowników Chemaru, a w latach 90 sala wykładowa uczelni. Połączyliśmy obie funkcje i tak zrodził się pomysł utworzenia centrum nauki - dodał Szymon Mazurkiewicz, dyrektor Kieleckiego Parku Technologicznego.

Cała wystawa jest utrzymana w klimacie starej fabryki, do której prowadzą tajemnicze drzwi. Ekspozycja składa się z 28 interaktywnych stanowisk, które pozwalają na przeprowadzanie samodzielnych eksperymentów związanych z przetwarzaniem i wykorzystaniem energii. Każde urządzenie jest opisane, pracownicy Centrum też chętnie pokażą jak z nich korzystać.

Największe z urządzeń, to kołowrót górniczy, który ma ponad 2,5 metra średnicy, waży około pół tony i jest połączony z dwoma innymi stanowiskami eksperymentalnymi. Wysoką na prawie 4 metry „wiertnicą” i długą na niemal 5 metrów „taśmą produkcyjną”. Okazale wygląda także śruba Archimedesa, która będzie połączona z kołowrotkiem. Przy jej pomocy wierci się otwory w ziemi, wydobywa węgiel, który trafi taśmociągiem do wielkiego pieca, gdzie będzie spalany i przetwarzany na energię. Cały ten proces będzie prezentowany podczas pokazu.

Jest też pompa służącą do wydobywania ropy naftowej, którą będzie przerabiana na benzynę. Obok zamontowano dystrybutor, aby każdy mógł nauczyć się tankować samochód. Można zobaczyć, jak powstaje wir wodny w rzece, jego siłę i jak może być groźny. Bardzo ciekawymi urządzeniami są też zapory wodne. Z małej rzeczki można zrobić pokaźnych rozmiarów zbiornik retencyjny.

Centrum można zwiedzać codziennie, w wyjątkiem poniedziałków, obowiązują bilety 15 złotych normalny, 10 złotych ulgowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie