Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

E-recepta w Świętokrzyskiem. Sprawdź, jak wygląda wypisanie e-recepty? Oto jej wady i zalety

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
Recepta elektroniczna to już obowiązek. Od środy, 8 stycznia, każdy lekarz musi zastąpić nią tę tradycyjną. Warto dodać, że w niektórych przychodniach e-recepty były wprowadzane systematycznie już od kilku miesięcy, więc część lekarzy ma w tym doświadczenie. Specjaliści podkreślają jednak, że nie brakuje wątpliwości i niejasności.

Jak wygląda wypisanie e-recepty?
Cała procedura jest dla pacjenta dość prosta. Lekarz wypisuje e-receptę, a pacjent może ją otrzymać na trzy sposoby. Pierwszy polega na otrzymaniu papierowego wydruku recepty. Pacjent idzie z nim do apteki i otrzymuje wypisane leki. Nie musi w tym przypadku podawać swojego numeru PESEL.

Jeśli pacjent ma założone Internetowe Konto Pacjenta (można to zrobić na stronie pacjent.gov.pl), otrzyma SMS z 4-cyfrowym kodem (w aptece należy go okazać i podać PESEL) lub e-maila z pdf-em e-recepty (w zależności od tego, jaką formę wybierzemy). W przypadku e-maila, farmaceuta tylko zczytuje kod i PESEL nie jest potrzebny.

Podczas wizyty domowej, jeśli lekarz nie ma możliwości wydania wydruku, a pacjent nie ma aktywnego Internetowego Konta Pacjenta, lekarz wydaje informację o e-recepcie w innej uzgodnionej postaci (na przykład odręczny dokument, e-mail) zawierającej co najmniej klucz lub kod dostępu do e-recepty oraz nazwę produktu leczniczego.

W sytuacjach awaryjnych, na przykład w przypadku niedostępności systemu informatycznego lekarz wystawia tradycyjną receptę w postaci papierowej.

Plusy e-recepty?
Zastąpienie tradycyjnej recepty elektroniczną ma na celu ułatwienie kilku spraw pacjentom. Przykładowo, jeśli przepisano im więcej leków, nie muszą prosić o odpis i nie utracą refundacji. Każdy lek możesz kupić w dowolnej aptece. Poza tym e-recepta jest zawsze czytelna, dzięki czemu nie ma ryzyka, że pacjent otrzyma niewłaściwy lek.

Bywają problemy
Robert Gocał, prezes Kieleckiej Okręgowej Izby Aptekarskiej przyznaje, że pojawiają się problemy, ale sam pomysł jest bardzo dobrym rozwiązaniem. - To dopiero początki i wszyscy się w to wdrażają. Oczywiście zdarzają się jakieś niejasności, problemy, nawet skargi, bo to wszystko wymaga czasu. Część pacjentów, zwłaszcza tych starszych jest zdezorientowana, ale ci bardziej mobilni mają założone Internetowe Konto Pacjenta i przyznają, że są zadowoleni. Myślę, że za kilka miesięcy, kiedy wszystkie rozbieżności i niuanse zostaną wyjaśnione, a system dopracowany, powiemy sobie, że ta e-recepta powinna pojawić się nawet wcześniej. Ze swojej strony namawiam do założenia wspomnianego Internetowego Konta Pacjenta na stronie pacjent.gov.pl, ponieważ znajdą się tam wszystkie informacje dotyczące leków, które są nam przepisywane – podkreśla Robert Gocał.

Beata Szczepanek, rzecznik prasowy świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia informuje, że system działa dobrze. - Oczywiście lekarze wciąż się uczą, ale z naszych informacji wynika, że pacjenci są zadowoleni. Być może w indywidualnych przychodniach występują jakieś problemy, ale do tej pory żadne skargi do nas nie dotarły – podkreśla rzeczniczka.

E-recepta w Świętokrzyskiem. Sprawdź, jak wygląda wypisanie e-recepty? Oto jej wady i zalety

POLECAMY:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie