Eskalacja awantury o księdza w Olesznie! Był Komitet Obrony Kościoła, łańcuchy na bramach i...nocny najazd

Rafał Banaszek banaszek@echodnia.eu
Kościół parafialny pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny w Olesznie miał objąć nowy proboszcz z sąsiedniej para-fii.
Kościół parafialny pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny w Olesznie miał objąć nowy proboszcz z sąsiedniej para-fii. Rafał Banaszek
Ksiądz kanonik Piotr Zagała - dotychczasowy proboszcz parafii w Januszewicach, został nominowany na nowego proboszcza parafii w Olesznie w powiecie włoszczowskim. Zmiana ta wywołała wielkie oburzenie mieszkańców tej miejscowości. Ich walka trwała całą noc. W czwartek rano ksiądz Zagała złożył u biskupa rezygnację z objęcia funkcji proboszcza.

29 czerwca decyzją biskupa kieleckiego Kazimierza Ryczana nominację na funkcję proboszcza Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Olesznie, w gminie Krasocin otrzymał ksiądz Piotr Zagała, proboszcz Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Januszewicach, w sąsiedniej gminie Kluczewsko. Ksiądz kanonik Ignacy Sepioło - dotychczasowy proboszcz parafii Oleszno, od 12 czerwca Honorowy Obywatel Gminy Krasocin, przeszedł na emeryturę.

PARAFIANIE Z OLESZNA: - POTRAKTOWANI JAK ŚMIECI

Jeszcze przed wydaniem dekretu przez biskupa, 26 czerwca Rada Parafialna z Oleszna udała się do dziekana dekanatu włoszczowskiego księdza prałata Zygmunta Pawlika, żeby potwierdzić nieoficjalne informacje o nominacji księdza Zagały. Dowiedzieli się, że biskup rzeczywiście ma taki zamiar. Na drugi dzień, 27 czerwca czteroosobowa delegacja z Oleszna na czele z sołtyską pojechała do Kurii Diecezjalnej w Kielcach, żeby porozmawiać z biskupem w sprawie nowego proboszcza. Ludzie opowiadają, że zostali bardzo źle potraktowani.

- W Kurii spotkały nas same nieprzyjemności - opowiada Jadwiga Wróbel, sołtys Oleszna. - Nie chcieli nas dopuścić do biskupa. Siostra zakonna poinformowała nas, że do biskupa się nie dostaniemy.

Wezwała sekretarza. Błagaliśmy o rozmowę dla dobra wspólnego parafii. Mówiliśmy, że przyjechaliśmy bronić własnej wiary. Potraktowano nas jak śmieci. Rozpłakaliśmy się. Zrobiło się straszne rykowisko. Było to bardzo przykre. Próbowaliśmy dostać się do biskupa na siłę, ale sekretarz wezwał ochronę. Musieliśmy odstąpić. Tak wyglądała nasza wizyta w Kurii Diecezjalnej w Kielcach - relacjonowała sołtyska mieszkańcom na zebraniu parafialnym w Olesznie.

APEL DO BISKUPA I 1000 PODPISÓW

30 czerwca nowo mianowany proboszcz parafii w Olesznie ksiądz Piotr Zagała przyjechał do swoich nowych parafian, pokazując im nominację od biskupa. Mieszkańcy nie chcieli tego księdza za proboszcza.

- Opinie o nim były nieciekawe - wspomina Jadwiga Wróbel. Parafianie, bojąc się o los swojego dotychczasowego proboszcza Ignacego Sepioło, nie wiedząc, czy zostanie dalej na parafii, czy jego następca przypadkiem go nie "wyprosi", postanowili działać. 2 lipca spotkały się w remizie wszystkie rady sołeckie z parafii Oleszno. Na zebraniu ustalono, że mieszkańcy nie wpuszczą nowego proboszcza na parafię. Sporządzono listę osób nie zgadzających się na objęcie probostwa przez księdza Zagałę. Na spotkaniu powołano też Komitet Obrony Kościoła w Olesznie, na czele którego stanął członek Zarządu Powiatu Włoszczowskiego Łukasz Karpiński.

3 lipca mieszkańcy wystosowali apel do biskupa kieleckiego Kazimierza Ryczana. Ludzie pisali: - "My, jako parafianie nie zgadzamy się z decyzją Biskupa, aby nasz przyszły proboszcz pochodził z sąsiedniej parafii. Żyjemy w małej społeczności, znamy się wzajemnie i wiemy, jaką opinią cieszy się ów ksiądz, dlatego też stanowczo się sprzeciwiamy". Do apelu dołączono 1000 podpisów mieszkańców, którzy nie chcą księdza Piotra Zagały. Mieszkańcy Oleszna zarzucali nowemu proboszczowi złą sławę i skłonność do picia alkoholu - do tego ostatniego przyznał się im. Na zebraniu przy remizie 4 lipca wylali wiele słów goryczy pod adresem księdza z Januszewic. Przybyło ponad 200 osób, w tym dużo młodych. Piotr Zagała nie przyjechał na spotkanie, choć był zapraszany przez mieszkańców. Nie odbierał też telefonów od nas, pomimo kilkakrotnych prób.

ZAPLOMBOWALI PLEBANIĘ

Na zebraniu ludzie ustalili, że na plebanię księdza nie wpuszczą, do kościoła ma wstęp wolny. - Niech odprawi nabożeństwo i wraca do Januszewic. Trzeba pozamykać plebanię, żeby nie wszedł - sugerował lekarz Zenon Kądzielski.

Kilkuset mieszańców poparło ten pomysł brawami. Jednogłośnie przegłosowano też, żeby Komitet Obrony Kościoła w Olesznie pilnował plebani. - Mamy łańcuchy, trzeba zamknąć bramę - nawoływał radny powiatowy Łukasz Karpiński. Tak też zrobiono. Wieczorem, około 20-osobowa delegacja parafian udała się pod plebanię z łańcuchami i kłódkami, żeby zaplombować bramy wjazdowe.

- Nie róbcie szumu! Zrobicie sensację, więcej to przyniesie szkody, niż pożytku. Poczekajmy na rozwój wypadków - prosił ksiądz kanonik Ignacy Sepioło, który wyszedł do furtki. Mieszkańcy nie chcieli jednak słuchać. - My chcemy mieć godziwego księdza. Zamkniemy plebanię, proszę księdza! - zakomunikowała sołtyska Oleszna.

Przewodniczący Komitetu Obrony Kościoła wyciągnął z samochodu łańcuchy, obwiązano nimi bramy wjazdowe na plebanię i zamknięto na kłódki. Klucze zabrali mieszkańcy. Parafianie zdecydowali, że zaciągną trzyosobowe warty po sześć godzin, żeby nie wpuścić na plebanię nowego księdza. 4 lipca, po godzinie 22 udali się samochodami do Januszewic, żeby porozmawiać z niechcianym proboszczem. "Ucałowali klamkę". Nazajutrz delegacja z Oleszna udała się do Kurii Diecezjalnej w Kielcach z apelem do biskupa i listami sprzeciwu, podpisanymi przez 1000 osób. Tego samego dnia ksiądz kanonik Piotr Zagała z Januszewic złożył u biskupa rezygnację, a Kazimierz Ryczan ją przyjął.

- Ksiądz poinformował nas o tym telefonicznie - dowiedzieliśmy się w czwartek od Antoniego Dreja z Oleszna.

- Jestem zbulwersowany zachowaniem mieszkańców Oleszna - mówi Dariusz Drej, sołtys Januszewic. - Parafia Januszewice przez te kilkanaście lat bardzo się zmieniła, od kiedy nastał ksiądz Piotr Zagała. Parafianie ogólnie są zadowoleni z proboszcza. Masę dobrych rzeczy zrobił, zasłużył się dla straży pożarnej. Jeśli nie chcą naszego proboszcza w Olesznie, to chętnie zostawimy go u siebie - twierdzi sołtys.

Flesz: Wegańskie ubrania. Made in Poland

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 77

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

B
Bzykita

Ten frajer - niby ksiądz był w Lutym w Szczyrku w hotelu Klimczok, bujał się po całym hotelu z litrową flaszką w ręce i dobierał się do młodych dziewczyn na basenie niejednokrotnie wyzywając je od najgorszych... To jest ksiądz? Nieporozumienie jakieś nie ksiądz...

p
parafianin

No przed oblicze sie dostac jego eminencji ks. biskupa takie niegodne chamy ze wsi się maja dostac. Prezciez ks. zapomniał jak wygląda jego rodzinna wieś Żurawica ale to inna wies bo ma nawet dwa kościoły a co za tym idzie pewnie i dwóch proboszczów. Kościól w Polsce obrósł w piórka i jest nie dla parafian. To co ma nieść pomoc i wsparcie staje sie nie dostepne. Biskupi, księża staja sie niezyczliwi dla swoich parafian bo maja za soba rząd , który bardzo sie z nimi liczy. Gdyby kościóły były uzaleznione od datków parafian inaczej by spiewali gdyby społecznośc kościoła nie dawała datków dla nie dobrego ksiedza czy biskupa. A i brzuchy nie byłby takie ogromne a smaochody skromniejsze. Mam nadzieje, że słowa ostatni beda pierwszymi odnosza sie takze do swity koscioła ale mam co do tego coraz mniej pewnosci.

G
Gość
Modlitwa ma te same właściwości, co pierdzenie krowy w polu.

kiedyś i to zleci bardzo szybko - popierdzisz sobie i ty marny człowieczku
s
suseł

Wtedy zazdrośni Żydzi, dobrawszy sobie jakieś szumowiny z rynku- heh w tym przypadku też pewnie tak było:D

T
Teodor

Wtedy zazdrośni Żydzi, dobrawszy sobie jakieś szumowiny z rynku, wywołali tłumne zbiegowisko, podburzyli miasto, naszli dom Jazona i szukali ich, aby stawić przed ludem. 6 Nie znaleźli ich jednak. Wlekli więc Jazona i niektórych braci przed politarchów, krzycząc: Ludzie, którzy podburzają cały świat, przyszli też tutaj, 7 a Jazon ich przyjął. Oni wszyscy występują przeciwko rozkazom Cezara, głosząc, że jest inny król, Jezus. 8 Podburzyli tłum i politarcha, którzy tego słuchali, 9 ale po wzięciu poręki od Jazona i innych, zwolnili ich. 10 Natychmiast w nocy bracia wysłali Pawła i Sylasa do Berei. Kiedy tam przybyli, poszli do synagogi Żydów. 11 Ci byli szlachetniejsi od Tesaloniczan, przyjęli naukę z całą gorliwością i codziennie badali Pisma, czy istotnie tak jest. 12 Wielu też z nich uwierzyło, a także wpływowych Greczynek i niemało mężczyzn. 13 Gdy Żydzi z Tesaloniki dowiedzieli się, że również w Berei Paweł głosi słowo Boże, przyszli tam, podburzając tłumy i wzniecając rozruchy.

Kolejny przykład....

k
kamil

W ten sposób podburzyli lud, starszych i uczonych w Piśmie. Przybiegli, porwali go i zaprowadzili przed Sanhedryn.13 Tam postawili fałszywych świadków, którzy zeznali: «Ten człowiek nie przestaje mówić przeciwko temu świętemu miejscu i przeciwko Prawu. <a name="W14" style="color: rgb(0, 0, 0); font-family: tahoma; line-height: 20px; text-align: justify; background-color: rgb(255, 255, 255); ">14 Bo słyszeliśmy, jak mówił, że Jezus Nazarejczyk zburzy to miejsce i pozmienia zwyczaje, które nam Mojżesz przekazał». [url=""%5D%5B/url%5D15 A wszyscy, którzy zasiadali w Sanhedrynie, przyglądali się mu uważnie i zobaczyli twarz jego podobną do oblicza anioła.

Nie jesteście lepsi niż ci którzy w czasach Chrystusa prześladowali Chrystusa i Jego uczniów!!!!!!!

T
Tombo

Jeszcze trochę i wy na czele z Sołtysową będziecie decydować kto ma zostać proboszczem a kto nie. Pycha i jeszcze raz pycha, ale nie którzy z niej się nigdy nie wyleczą..

g
gość
Gdybyś widział jak po pijaku jeżdził po cmentarzu i rozwalał pomniki to byś głupot nie pisał

ty baranie, a może ty ducha widziałeć, trzeżwy byłeś? na czym jeżdził? okrakiem?
G
Gość
A może Tobie wyremontował, że tak bronisz księżulka?
Nie wyremontował. A ja daje kase na kościół bo chce się modlić w pięknym i zadbanym kościele! widzę że robi ksiądź to daje a wam gówno do tego. Chcesz to daj nie to n ie dawaj i spitalaj!
G
Gość
ty pewnie wiesz na co te składki idą. Pewnie jakby tobie dom za nie wyremontował lub podzielił się z tobą to byś była zadowolona. Brak słów po prostu prostactwo na potęge!!!!

A może Tobie wyremontował, że tak bronisz księżulka?
b
bolek
tu sie zgodze jeszcze p.miszczak i reszta ktora tak d*** lize ksiedzu oni sie wypowiadaja za januszewice bo komorniki go raczej nie chce. ciagle zbierame sa skladki a narazie tylko kosciol zrobili na zewntrz na tyle skladek to on by te swoje dzieci wykarmil z milion razy. pozdro
ty pewnie wiesz na co te składki idą. Pewnie jakby tobie dom za nie wyremontował lub podzielił się z tobą to byś była zadowolona. Brak słów po prostu prostactwo na potęge!!!!
t
toten

chamy nie do kościoła a do budy tam bardziej pasujecie i tam lepiej byście się czuli heh

p
pff
tu sie zgodze jeszcze p.miszczak i reszta ktora tak d*** lize ksiedzu oni sie wypowiadaja za januszewice bo komorniki go raczej nie chce. ciagle zbierame sa skladki a narazie tylko kosciol zrobili na zewntrz na tyle skladek to on by te swoje dzieci wykarmil z milion razy. pozdro

Przepraszam bardzo! Również w Komornikach znajdzie się parę osób utrzymujących dobre kontakty z księdzem. A czy to jakieś przestępstwo? Każdy wybiera sam sobie znajomych.
A Komorniki skoro tak bardzo nie chcą tego księdza niech nie przychodzą do kościoła. Przeszkadza to tym co najmniej mają do czynienia z kościołem a najwięcej mają do powiedzenia pod sklepem przy piwsku.
G
Gość
tak a ty pewnie jesteś święta i niepokalanie poczęta hehe co za wredne ludzie!!!

Można tak powiedzieć. Zostałam poczęta z uświęconego związku małżeńskiego. I nie wredne, a wredni ludzie.
t
tygrys

i sami widzicie co ta wiara jest warta tylko złodziejstwo kurestwo od strony księży ja juz dawno przestałem w to wieżyc

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3