Estończyk Vahtra wygrał 30. Międzynarodowy Wyścig Solidarności i Olimpijczyków. Krzysztof Domin był 27.

saw
Michał Nowak
Estończyk Norman Vahtra z grupy Cycling Tartu wygrał 30. Międzynarodowy Wyścig Solidarności i Olimpijczyków. Był też najlepszy na trasie ostatniego, królewskiego etapu z Tarnobrzega do Krosna.

Estończykowi znawcy kolarstwa przepowiadają wielką karierę i może stać się czołowym sprinterem w peletonie. Koszulkę lidera zdobył na drugim etapie i nie oddał jej do końca. Wygrał trzy z pięciu etapów tegorocznej imprezy.

Vahtra przed pierwszym wjazdem pod zamek Kamieniec miał ponad trzy minuty straty do czołowej grupy i wydawało się, że nie będzie miał szans na triumf. Ale im bliżej było mety, tym Estończyk był bliżej czołówki. Kilometr przed metą tracił kilkaset metrów do prowadzącego Bartosza Warchoła z Dolnego Śląska, ale zdołał go pokonać i był pierwszy na kresce wyprzedzając Holendra Jasona Van Dalena i Niemca Christiana Kocha.

– Pomogli mi koledzy z drużyny. Cieszę się z wygranej – powiedział Vahtra zmęczony na mecie.
Drugi w klasyfikacji generalnej był Patryk Stosz z CCC Development, a trzeci Holender Jason van Dalen z Metec TKH. Na 27 pozycji wyścig ukończył Krzysztof Domin, syn Andrzeja Domina, dyrektora sportowego włoszczowskiej grupy Domin Sport. Krzysztof Domin jechał w tym wyścigu w barwach reprezentacji Polski.

Na ostatnim etapie kolarze bardzo aktywni byli od startu. Jedenastu uciekło już na rogatkach Tarnobrzega i przed wjazdem do Baranowa Sandomierskiego mieli 45 sekund przewagi nad peletonem, a najwyżej sklasyfikowany Mateusz Komar był wirtualnym liderem.

Wszystko pozmieniało się pod zamkiem Kamieniec, gdzie podjazdy wywróciły klasyfikację generalną.
Klasyfikację drużynową wygrała drużyna Voster ze Stalowej Woli, której dyrektorem sportowym jest kielczanin Mariusz Witecki. Klasyfikację młodzieżową wygrał Paul Taebling zawodnik LKT Brandenburg, górską kolarz tej samej grupy Christian Maxmilian Koch, a punktową Norman Vahtra.