Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Etno Fest w Bałtowskim Kompleksie Turystycznym. Tym kiedyś żyły wsie [ZDJĘCIA]

Anna Śledzińska
Anna Śledzińska
Wycinanki, plecionki, ceramiczne naczynia oraz figurki, a także tkactwo, królowały w sobotę, 15 sierpnia na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego. Każdy chętny mógł zobaczyć, czym kiedyś zajmowali się ludzie na wsiach.

Etno Fest w Bałtowie został zorganizowany po raz pierwszy i był uzupełnieniem świątecznego weekendu w kompleksie turystycznym. W specjalnie wyznaczonych strefach spotkać można było między innymi Tkaczki Świętokrzyskie.

Opowiadały o to, że pod Łysicą przy krosnach wychowywały się całe pokolenia. Tkano kilimy, chodniki, chusty i zapaski. Tradycje są żywe do dziś. Chętni mogli poznać tajemnicę tworzenia tkanin – od ziarenka lnu do lnianej koszuli, dowiedzieć się czym są osnowa, nicielnica, płocha.

Były też lalki motanki- słowiańskie amulety. Laleczki miały za zadanie chronić przed złem i przynosić szczęście. Dziś są elementem tradycji i doskonałym pomysłem na rodzinnie spędzony czas.

Na kolejnym stoisku Radek i Magda zapraszali do wykonania własnoręcznie świętokrzyskich wycinanek.
Radek– uczeń mistrzyni świętokrzyskiej wycinanki Lucyny Kozłowskiej, jest kulturoznawcą, fotografem, arteterapeutą i człowiekiem o wielkim sercu. Opowiadał również o sztuce tworzenia murali inspirowanych świętokrzyskimi wycinankami. Magda to artystyczna dusza, mistrzyni ceramiki, malarstwa i wycinanki jak również ogromna miłośniczka zwierząt.

Każdy chętny mógł także spróbować swoich sił w wyplataniu. Pod czujnym okiem instruktorów – Julii i Włodzimierza, poznawał materiały, narzędzia i rodzaje splotów stosowane w sztuce plecionkarskiej. Julia to specjalistka z zakresu papieroplastyki oraz zastosowania papieru w plecionkarstwie. Mistrzyni w wyplataniu jak również reprezentantka Polski na międzynarodowych konkursach plecionkarskich.

W Bałtowie przypomniano również o tym, że region świętokrzyski słynął szczególnie z tradycji garncarskich ze względu na dużą dostępność gliny i drewna do wypału. Opowiadali o tym Ewa i Mariusz, twórcy Szkoły Wrażliwości Kapkazy. Muzyka, teatr, sztuka i ceramika to obszary, w których tworzą i dzielą się swoimi doświadczeniami.

Wydarzenie sfinansowano ze środków Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich w ramach Pomocy Technicznej PROW na lata  2014-2020. Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie