Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Euroelektronicy

/SB/

W tym roku po raz pierwszy uczniowie Zespołu Szkół w Połańcu mogą uzyskać certyfikat potwierdzający kwalifikacje zawodowe "montera elektroniki przemysłowej" uznawany w całej Europie. Dziś okaże się, kto z 20 osób przystępujących do egzaminu uzyska międzynarodowy certyfikat.

Zespół Szkół w Połańcu jako jedyna szkoła w Polsce organizuje egzamin MIE w ramach programu Triangle. Jest to potwierdzenie kwalifikacji zawodowych w zawodzie monter elektroniki przemysłowej honorowane przez pracodawców Unii Europejskiej. Starania o międzynarodowy certyfikat odbywają się w Połańcu w tym roku po raz pierwszy. Rok temu, aby otrzymać taki dokument, uczniowie połanieckiego technikum musieli pojechać do Słowacji, gdzie w Preszow przystąpili do egzaminu w języku słowackim. W tym roku aż 20 osób oprócz polskiego dyplomu postanowiło starać się o międzynarodowe uprawienia. Zdobycie certyfikatu stało się łatwiejsze, bo egzaminy odbywają się w Połańcu pod nadzorem Holenderskiego Narodowego Instytutu Kształcenia Elektryków i Elektroników. Jest to prestiżowa placówka zajmująca się szkoleniem i egzaminowaniem w dziedzinie szkolnictwa zawodowego. Kwalifikacje zdobyte w holenderskim instytucie honorowane są przez wszystkie kraje Unii Europejskiej. W kwietniu 20-osobowa grupa pomyślnie przeszła część teoretyczną. Obecnie uczniowie przystępują do egzaminu praktycznego, który potrwa do czwartku.

- W czwartek odbędzie się spotkanie z władzami KENTEQ Internatonal Holandia w osobach Dirk Plater i Marianne Stiemer, dyrekcją SOUE Presov oraz naszej szkoły. Wezmą w nim udział także najlepsi uczniowie placówki. Są w śród nich zdobywcy wyróżnień w tegorocznym Turnieju Młodych Mistrzów Techniki w Warszawie, finaliści konkursu "Technik 2004" oraz zwycięzcy konkursu projektów programu "Leonardo da Vinci", którzy wyjeżdżają na miesięczny staż w holenderskich firmach elektronicznych "Neways Leeuwarden" i "Hoekstra Souwald". Realizacja programu TRIANGLE jest najlepszą i niepowtarzalną szansą rozwoju szkolnictwa zawodowego. Obecnie pracujemy nad stworzeniem sieci "szkół satelitarnych" i rozszerzeniem projektu. Tego nie robi jeszcze nikt w Polsce. Holenderski dyplom MIE jest uzupełnieniem polskiego dyplomu technika, co daje niepowtarzalną szansę naszym absolwentom - zaznacza zastępca dyrektora Zespołu Szkół w Połańcu Stanisław Rogala.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie