Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

European Rover Challenge 2020 w Kielcach. Znamy termin i regulamin marsjańskich zawodów [ZDJĘCIA]

Marzena Smoręda
Marzena Smoręda
We wtorek, 21 stycznia, na Politechnice Świętokrzyskiej w Kielcach odbyło się spotkanie poświęcone organizacji wydarzenia European Rover Challenge 2020. Ogłoszono miejsce, termin szóstej edycji marsjańskich zawodów oraz przedstawiono nowe założenia.

Jak mówił Łukasz Wilczyński - prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej i zarazem główny organizator European Rover Challenge, tegoroczna szósta edycja wystartuje pod nową nazwą ERC 11 września i potrwa na terenie Politechniki Świętokrzyskiej do 13 września.

Uczestnicy szóstej edycji ERC mogą spodziewać się kilku nowości, w tym nieznacznych zmian w regulaminie zawodów. Zadania w poszczególnych konkurencjach terenowych zostały uaktualnione tak, by jeszcze lepiej odpowiadały potrzebom współczesnego rynku kosmicznego, a także trendom w dziedzinie robotyki, takim jak dążenie do coraz większej autonomii projektowanych robotów. Organizatorzy planują także wprowadzić do systemu nagradzania zawodników dodatkowe kategorie, w tym m.in. wyróżnienie za „Odkrycie Roku”. Szansę na jego otrzymanie będzie miała drużyna debiutująca w ERC 2020, która w ostatecznym rankingu zespołów uplasuje się w pierwszej połowie zestawienia.

- Już drugi raz uczelnia gościć będzie młodych konstruktorów robotów marsjańskich z całego świata. Sejmik województwa świętokrzyskiego miasto Kielce i Politechnika Świętokrzyska będą współorganizatorem tego wydarzenia. Mam nadzieję, że tak jak poprzednie edycje będzie najważniejszym wydarzeniem, które szerokim echem odbija się w Polsce i na świecie – mówił profesor Wiesław Trąmpczyński – rektor Politechniki Świętokrzyskiej.

- Ta impreza to wydarzenie, które ze względu na zasięg i znaczenie jest bardzo ważne dla regionu świętokrzyskiego. To nowa marka naszego regionu, która promuje ziemię świętokrzyską i oprócz znaczenia naukowo-biznesowego ma kolosalne znaczenie promocyjne. Dzięki European Rover Challenge jest głośno o Politechnice Świętokrzyskiej, która otwiera nowe naukowe perspektywy dla studentów – mówiła Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.

Zespoły, które tworzyły łaziki marsjańskie to śmietanka zespołów robotycznych świata. Kierunek rozwoju robotów to kierunek rozwoju świata. Walka o podium w tym zawodach jest dużym wyzwaniem – mówił profesor Paweł Łaski, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Innowacji i Transferu Technologii.

Jak mówił prezes Łukasz Wilczyński, ubiegłoroczną edycję European Rover Challenge w Kielcach obejrzało 100 tysięcy osób. Trwające trzy dni wydarzenie odwiedziło ponad 25 tysięcy gości, którzy do Kielc przyjechali dosłownie z całej Polski. Trzy razy tyle widzów uczestniczyło w transmisjach na żywo prowadzonych na wielu portalach online oraz kanałach społecznościowych w Internecie. - Ten niekwestionowany sukces przekonał nas do tego, by kolejną odsłonę zawodów zorganizować również w Kielcach. Na razie możemy zdradzić, że wzorem poprzednich edycji na ERC 2020 składać się będą międzynarodowe zmagania robotów marsjańskich oraz Strefa Pokazów Naukowo-Technologicznych wypełniona po brzegi atrakcjami dla pasjonatów kosmosu, robotyki i nauki w każdym wieku – mówi Łukasz Wilczyński, prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej i główny pomysłodawca ERC.

- Co roku stawiamy sobie poprzeczkę coraz wyżej, dlatego zależy nam, by program wydarzenia jeszcze lepiej dopasować do potrzeb i zainteresowań naszej publiczności. W tym celu na pewno wykorzystamy ciekawe dane, jakich dostarczyło nam ubiegłoroczne badanie uczestników ERC przeprowadzone na terenie zawodów – dodaje. Wynika z niego między innych, że 43 procent odwiedzających wydarzenie interesuje się nowymi technologiami, 14 procent to pasjonaci astronomii, a jedną z najliczniejszych grup gości stanowiły rodziny z dziećmi.

27 stycznia roku ruszy rejestracja zespołów do pierwszego etapu szóstej edycji zawodów ERC 2020. Tegoroczny finał tego najbardziej inspirującego wydarzenia robotyczno-kosmicznego odbędzie się w dniach 11-13 września na terenie Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach. To już drugi raz, gdy ta uznana uczelnia techniczna gościć będzie młodych konstruktorów robotów marsjańskich z całego świata.

Współorganizatorami European Rover Challenge 2020 są Europejska Fundacja Kosmiczna, Specjalna Strefa Ekonomiczna „Starachowice” S.A. oraz Politechnika Świętokrzyska we współpracy z Miastem Kielce.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie