Wybierz miasto:
  Europejski Tydzień Autyzmu. Budynki w Kielcach zaświecą na...

  Europejski Tydzień Autyzmu. Budynki w Kielcach zaświecą na niebiesko

  Zdjęcie autora materiału

  Paula Goszczyńska

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Budynki świeciły również rok temu. Na niebiesko rozbłysła między innymi Galeria Echo

  Budynki świeciły również rok temu. Na niebiesko rozbłysła między innymi Galeria Echo ©Archiwum

  Autyzm stał się dużym problemem społecznym diagnozowanym obecnie u 1 dziecka na 100. Warto jednak mieć na uwadze, że osoby cierpiące na tę przypadłość mogą normalnie funkcjonować. Przypomina o tym obchodzony co roku od 1 do 7 grudnia Europejski Tydzień Autyzmu.
  Budynki świeciły również rok temu. Na niebiesko rozbłysła między innymi Galeria Echo

  Budynki świeciły również rok temu. Na niebiesko rozbłysła między innymi Galeria Echo ©Archiwum  Autyzm to jeden z najpoważniejszych zdrowotnych problemów cywilizacyjnych świata, lecz świadomość społeczna dotycząca przyczyn, objawów i możliwości leczenia jest wciąż stosunkowo niewielka. Często dzieci oraz dorośli z autyzmem są bardzo niesprawiedliwie oceniani. Ich odmienne zachowanie może nas niepokoić, a dziwne reakcje wywołać zmieszanie.

  Autyzm - co to jest?
  Autyzm to zaburzenie rozwojowe polegające na wystąpieniu nieprawidłowości w rozwoju funkcji mózgu dziecka. Jak dotąd nie są dokładnie znane przyczyny - udowodniono jedynie, że jedną z nich mogą być zaburzenia mechanizmów organicznych mózgu, odpowiedzialnych za kształtowanie się zachowań społecznych.

  Zwróć uwagę na zachowanie
  Autyzm objawia się po 36 miesiącu życia. Rodziców powinien zaniepokoić brak kontaktu wzrokowego ze strony dziecka, brak mowy lub jej zaburzenia. Jeśli pociecha izoluje się, nie wyciąga rączek do najbliższych, powinna obudzić się nasza czujność. Pamiętajmy, że dziecko autystyczne wymaga fachowej opieki oraz terapii.

  Dzieci dotknięte autyzmem nie różnią się fizycznie od innych dzieci, lecz odmiennie się zachowują. Wyróżniamy grupę zachowań, które są charakterystyczne dla dzieci z całościowymi zaburzeniami rozwoju, w szczególności z autyzmem. Są to tak zwane specyficzne wzorce zachowań. Takie dzieci mogą kołysać się na boki, niektóre z nich trzepoczą rękami, a jeszcze inne zaczynają krzyczeć, mimo że dla nas powód nie jest czytelny. Kolejnym charakterystycznym zachowaniem jest powtarzanie słów lub zdań zasłyszanych w filmach lub reklamach.

  Często zdarza się, że dzieci z autyzmem mają problemy z odbieraniem bodźców sensorycznych. Przejawia się to na przykład nadwrażliwością na światło, dźwięki, dotyk, czy zapach. Z drugiej strony - autystycy mogą wykazywać niedowrażliwość na bodźce.

  Zaświecą na niebiesko
  W razie zauważenia jakichkolwiek oznak sugerujących autyzm należy jak najszybciej zgłosić się z dzieckiem do specjalisty. Gdy przypuszczenia się potwierdzą kolejnym krokiem jest terapia - dostosowana indywidualnie do pacjenta.

  Jednym z wyrazów solidarności z osobami dotkniętymi autyzmem jest podświetlenie budynków na kolor niebieski. W dniach 1-7 grudnia w Kielcach zaświecą: Galeria Echo, Starostwo Powiatowe, Politechnika Świętokrzyska, Staropolska Szkoła Wyższa, Muzeum Narodowe i Zamek w Chęcinach.

  Krajowe Towarzystwo Autyzmu Oddział Kielce zaprasza na bezpłatne konsultacje ze specjalistami w swojej siedzibie na ulicy Mieszka I 79. W poniedziałek, 3 grudnia, w godzinach 8-10, we wtorek i środę, 4,5 grudnia, w godzinach 11-13, w czwartek, 6 grudnia, w godzinach 10-12 i w piątek, 7 grudnia, w godzinach 11.30-13.30. Również w piątek o godzinie 17 w tym samym miejscu odbędzie się spotkanie „Przy kawie - o autyzmie”. Zaproszeni są wszyscy zainteresowani. W poniedziałek, 10 grudnia, na terenie Galerii Echo odbędzie się z kolei Kiermasz Świąteczny.


  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Na te psy musisz mieć pozwolenie urzędnika! To groźne zwierzęta!


  Prezenty dla dzieci na Mikołajki 2018. TOP 10  Rzadko widujesz te znaki drogowe. Lepiej przypomnij sobie, co oznaczają!  Najlepsze seriale 2018 roku. Jaki wybrać na wieczór? Zobacz najciekawsze
  Śladami słynnych filmów i seriali - miejsca, które trzeba odwiedzić! [GALERIA]  Plastik i śmieci zalewają Ziemię? Zobacz niezwykłe zdjęcia z kosmosu  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (3) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Styl życia

  Polecamy

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki!

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki!

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów!

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów!

  Miss i Mister Studniówki 2019. Zgłoś się

  Miss i Mister Studniówki 2019. Zgłoś się

  Jedzenie i zabawa

  Na językach