Zaświecą na niebiesko
Do akcji organizowanej przez kielecki oddział Krajowego Towarzystwa Autyzmu włączyło się wiele firm i instytucji. Już od piątku, 1 grudnia, w Kielcach podświetlone zostaną między innymi budynki Galerii Echo, Muzeum Narodowego, Wzgórze Zamkowe, Geopark Kielce oraz Starostwo Powiatowe.
Cenne porady specjalistów
Od 4 do 7 grudnia stowarzyszenie Krajowego Towarzystwa Autyzmu prowadzić będzie dyżury specjalistów. Po cenną pomoc oraz radę można się zgłaszać w godzinach 9-13 do siedziby przy ulicy Mieszka 79 w Kielcach. Konsultacje są bezpłatne. - Zapraszamy rodziców, którzy mają jakiekolwiek wątpliwości dotyczące rozwoju ich dziecka, a także tych, którzy liczą na porady dotyczące diagnozy i jej przebiegu – mówi pracownik do spraw administracji Krajowego Towarzystwa Autyzmu, Joanna Durlik.
W czwartek, 7 grudnia, o godzinie 17 zorganizowane zostanie również otwarte spotkanie „Przy kawie o autyzmie”. - Rodzice będą mogli się spotkać ze specjalistami i porozmawiać na nurtujące ich tematy, a także podzielić się swoimi doświadczeniami – zachęca Joanna Durlik.
Wyjątkowa przejażdżka z blogerami
Także Ośrodek Rehabilitacyjno-Wypoczynkowy Polanika przygotował niemałą atrakcję. Będzie nią bezpłatny przejazd integracyjnym autobusem dla osób z autyzmem. W niedzielę, 3 grudnia, autystobus przewiezie osoby autystyczne oraz mieszkańców po ulicach Kielc. W tym wyjątkowym pojeździe pojawią się również znani blogerzy: Agata Komorowska, autorka książki “Depresjologia” i Marcin Perfuński, autor bloga Supertata. Ponadto dzieci z autyzmem skorzystają z atrakcji mikołajkowych w Galerii Echo. Autobus wyjedzie spod Ośrodka Rehabilitacyjno – Wypoczynkowego Polanika w Chrustach, gmina Zagnańsk, o godzinie 10.30 i przejedzie przez Kielce. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy pod numerem telefonu: 41-260-50-60, do doboty, 2 grudnia. Rezerwacja biletów na stronie internetowej www.ogolnopolskakonferencjaautyzmpolanika.evenea.pl.
Niepokojące objawy
Autyzm to całościowe zaburzenie rozwojowe, obejmuje na całym świecie coraz większą grupę ludzi. Dzieci dotknięte nim nie różnią się fizycznie od innych dzieci, lecz odmiennie się zachowują. - Wyróżniamy grupę zachowań, które są charakterystyczne dla dzieci z całościowymi zaburzeniami rozwoju, w szczególności z autyzmem. Są to tak zwane specyficzne wzorce zachowań. Takie dzieci mogą kołysać się na boki, niektóre z nich trzepoczą rękami, a jeszcze inne zaczynają krzyczeć, mimo że dla nas powód nie jest czytelny - wymienia Monika Moćko, pedagog terapeuta z Krajowego Towarzystwa Autyzmu w Kielcach. - Kolejnym charakterystycznym zachowaniem jest powtarzanie słów lub zdań zasłyszanych w filmach lub reklamach - dodaje.
Autyzm objawia się przed 36 miesiącem życia. Do tej pory nie wykryto przyczyn jego występowania. Rodziców powinien zaniepokoić brak kontaktu wzrokowego ze strony dziecka, brak mowy lub jej zaburzenia. Jeśli pociecha izoluje się, nie wyciąga rączek do najbliższych, powinna obudzić się nasza czujność. Pamiętajmy, że dziecko autystyczne wymaga fachowej opieki oraz terapii.
QUIZ. Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa?

ZOBACZ TAKŻE:
Trojaczki z Kielc opuściły szpital. Artur, Odeta i Wiktor już w domu