Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie wzbogaci się o park zewnętrzny

Adam Ligiecki
Karolina Kępczyk, dyrektor Europejskiego Centrum Bajki
Karolina Kępczyk, dyrektor Europejskiego Centrum Bajki
Chyba niewiele osób pamięta już dzisiaj o tej dacie. W czwartek minie osiem lat od dnia, w którym wbito „pierwszą łopatę” pod Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie.

Skromnie, bez fanfar - 17 marca 2008 roku ruszyła budowa okazałego gmachu na mokradłach. Dwa lata później cięto wstęgę na otwarcie. Dziś Europejskie Centrum Bajki to duma i chluba regionu. Świętokrzyskie Miejsce Mocy, jedna z największych atrakcji turystycznych województwa. Ale to nie wszystko, bo placówka stale się rozwija.

Los... za 20 milionów

- To prawda, mamy wiele planów na przyszłość. Rok 2016 będzie bardzo ważny, zwłaszcza dla przygotowania kolejnych, dużych inwestycji - podkreśla Karolina Kępczyk, dyrektor Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie.
Bajkowym imperium rządzi od sierpnia 2010 roku. Teraz stoi przed szczególnym wyzwaniem. To drugi etap rozbudowy Europejskiego Centrum Bajki, w ramach którego ma powstać park zewnętrzny. Pacanowska Akademia Bajki, a wartość tego projektu szacuje się na 20 milionów złotych.

- Otrzymałam szansę na 20 milionów. Powiedzmy, taki... cenny los na loterii - uśmiecha się pani dyrektor. - Rozstrzygnięty został konkurs, mamy zwycięską koncepcję. Projekt jest bardzo interesujący, ale ma też wiele niedoskonałości. Brakuje mi w nim zwłaszcza dobrze opracowanej architektury krajobrazu. Przygotowujemy więc istotne zalecenia pokonkursowe, do tego studium wykonalności. Potem składamy aplikację do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. To duże wyzwanie - podsumowuje Karolina Kępczyk.

Park z atrakcjami

Akademia Bajki ma powstać na terenach o powierzchni ponad 2 hektarów, wokół gmachu ECB. Na deskach projektantów jawi się jako park edukacyjny - wielu aktywności, z licznymi atrakcjami. Znajdziemy w nim liczne odwołania do bajek, baśni, komiksu, multimediów edukacyjnych. Będą zagrody dla zwierząt. Działka ma zostać zaadaptowana pod bajkowy park, natomiast w obecnym budynku biurowym i magazynie powstaną mały hotel, kawiarnia.

Koncepcja już jest. To fundament całej operacji - a kiedy może ruszyć budowa plenerowej Akademii Bajki. Kiedy park przyjmie pierwszych gości?

- Od koncepcji do realizacji jeszcze długa droga. Rozbudowa Centrum Bajki jest projektem hybrydowym, zawierającym w sobie bardzo wiele elementów: scenariusz kreatywny, program edukacyjny, nowoczesne źródła, multimedia - wylicza Karolina Kępczyk. - To wymaga wielu działań przygotowawczych. Przed nami aplikacja grantowa, roczna procedura dokumentacji i przetargów. Projekt zakłada początek prac budowlanych w 2018 roku. Otwarcie parku - w maju 2020 roku - dodaje.

Centrum ma potencjał

Potencjał Europejskiego Centrum Bajki jest ogromny. W 2015 roku z usług tej placówki skorzystało ponad 170 tysięcy osób. Dzieci i dorośli. Sprzedano grubo ponad 100 tysięcy biletów na wystawę multimedialną „Bajkowy Świat”. W trakcie organizowanych przez centrum imprez i wydarzeń kulturalnych przyjeżdżają do Pacanowa tłumy ludzi. Flagowy projekt to Międzynarodowy Festiwal Kultury Dziecięcej; w tym roku - 14. edycja, w chorwackich barwach.

Mówimy o drugim, a w planach jest również trzeci etap rozbudowy bajkowego imperium. Na kupionych niedawno terenach po byłej cegielni znajdą się kolejne atrakcje dla dzieci i dorosłych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie