Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Europoseł Czesław Siekierski o podwójnych standardach żywności i chemii

Paweł Więcek
archiwum
O podwójnych standardach żywności oraz zjawisku głodu na świecie - rozmowa ze świętokrzyskim europosłem Polskiego Stronnictwa Ludowego Czesławem Siekierskim.

Od dawna mówi się o zjawisku podwójnych standardów żywności w Unii Europejskiej. Czy Polacy oraz obywatele innych krajów naszego regionu rzeczywiście otrzymują gorszej jakości produkty od mieszkańców Europy Zachodniej?

Podstawa Unii to jednolity rynek, który przynosi korzyści wszystkim jego uczestnikom. Stąd tak ważne jest zaufanie do jednolitego europejskiego rynku. Podstawą jego funkcjonowania są jednolite standardy, odpowiednia jakość towaru. Odchodzenie od nich jest naruszeniem norm unijnych, a czyniący to powinni ponieść konsekwencje. Toczy się na ten temat dyskusja w mediach, było to również omawiane na tak zwanym szczycie konsumenckim przez Grupę Wyszehradzką. Problem podwójnych standardów był podnoszony dotychczas głównie w odniesieniu do żywności, ale dotyczy on także chemii gospodarczej, a zapewne pojawią się też nowe produkty.

Czy Komisja Europejska podjęła działania mające na celu walkę z tym zjawiskiem?

Problem jest analizowany w Unii Europejskiej. Jednoznacznie potępił takie praktyki przewodniczący Komisji Europejskiej Juncker. Prawdą jest, że pilnowanie standardów jest obowiązkiem Unii Europejskiej, ale towary wytwarzają firmy, małe, średnie, duże czy wielkie koncerny i te z nich, które naruszają te struktury, powinny być pokazane i ukarane. Funkcjonują w tym obszarze krajowe i unijne systemy kontroli oraz nadzoru sanitarnego, które mają doświadczenie i struktury do dokonania oceny tego problemu. Niemniej jednak przesadą jest łączenie zaufania do jakości produktu z zaufaniem do Unii Europejskiej czy twierdzenie, że podwójna jakość żywności i innych towarów jest wstępem do Europy dwóch prędkości, biorąc pod uwagę potępienie tego zjawiska przez Junckera oraz działania Komisji i Parlamentu. W przypadku produktów przetworzonych łatwiej jest osiągnąć tę samą jakość, skład, ale w przypadku produktów wytwarzanych w rolnictwie mogą się trochę różnić, choć wszystkie będą spełniać wymogi w zakresie standardu bezpieczeństwa i jakości. Wynika to chociażby z technologii uprawy, odmian, zastosowanych środków, warunków glebowych i przyrodniczych, a w przypadku produkcji zwierzęcej choćby z różnorodności pasz. Konsumenci potrzebują rzetelnego przekazu informacji, a nie bezsensownych politycznych interpretacji. Problem podwójnej jakości został podniesiony między innymi w rezolucji Parlamentu Europejskiego z 11 czerwca 2013 roku. Komisja Europejska w liście trzech komisarzy (Bieńkowska, Jourová i Andriukaitis) 28 lipca 2017 roku przedstawiła plan działania w zakresie problemu podwójnej jakości. Również jako posłowie Komisji Rolnictwa europarlamentu wystosowaliśmy w tej sprawie wniosek do Komisji Europejskiej o zajęcie się problemem, przedstawienie oceny sytuacji i propozycji działań.

Był Pan ostatnio uczestnikiem centralnych obchodów Światowego Dnia Żywności w siedzibie Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa w Rzymie. Głównym tematem był głód...

W trakcie obchodów zwracano uwagę na rosnącą liczbę głodujących na świecie, która ponownie przekroczyła 800 milionów. Tymczasem w samej tylko bogatej Europie około 40 milionów ludzi żyje w ubóstwie, cierpiąc różne formy niedożywienia, a kolejne 40 jest zagrożonych ubóstwem. Równocześnie zaniedbana została kwestia jakości pożywienia, która przecież determinuje stan organizmu i zapadalność na wiele chorób. Coraz bardziej poważnym problemem jest też rosnąca liczba ludzi z nadwagą i otyłością. FAO szacuje, że w 2030 roku osoby te będą stanowić już jedną trzecią światowej populacji.

ZOBACZ TAKŻE:
Info z Polski - przegląd najważniejszych i najciekawszych informacji z kraju

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie