Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Europoseł Czesław Siekierski: wyróżnienie w Parlamencie Europejskim wiąże się z wytężoną pracą

Redakcja
Prestiżowe stanowisko w Parlamencie Europejskim dla świętokrzyskiego europosła Czesława Siekierskiego

Poseł do Parlamentu Europejskiego z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego Czesław Siekierski został mianowany na stanowisko przewodniczącego komisji do spraw rolnictwa (AGRI). Opowiedział nam o swoim podejściu do nowo objętego stanowiska i planach pracy na najbliższy czas.

Marzena Ślusarz: Została powierzona Panu bardzo odpowiedzialna funkcja. Na pewno zasłużył Pan na nią solidną pracą.
Europoseł Czesław Siekierski:
Zacznijmy od kwestii ogólnych. Rolnictwo krajów Europy doświadczyło w przeszłości wielu trudności. Dlatego w Unii Europejskiej ponad 50 lat temu powstała i nadal funkcjonuje wspólna polityka rolna, która zapewnia powszechną dostępność żywności, z jednej strony po przystępnych cenach, a z drugiej - nie zawsze odpowiednie dochody producentom. Rolnictwo ma w Unii znaczącą pozycję i cieszy się dużym szacunkiem. Przez 10 lat byłem członkiem komisji rolnictwa - ostatnio jako jej wiceprzewodniczący. Pracowałem m.in. przy planowaniu i reformie wspólnej polityki rolnej. Wracając do pytania członkowie komisji rolnictwa obserwowali jaką kto ma wiedzę związaną z rolnictwem, oceniali racjonalizm i podejście do rozwiązywania problemów agrobiznesu w Unii i krajach członkowskich. Posłowie wiedzieli co kto umie i jak pracuje. Myślę, że to wpłynęło na wybór mojej osoby.

* Był Pan wspierany przez koalicję PO - PSL.
Z dużą determinacją staraliśmy się o stanowiska w trzech komisjach. Zrezygnowaliśmy z funkcji naszego wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego właśnie na rzecz szefostwa w komisjach, ponieważ właśnie tam dzieje się wiele ważnych dla nas rzeczy, rozstrzyga się wiele istotnych tematów i problemów. Profesor Jerzy Buzek został przewodniczącym komisji przemysłu, badań i energii, a Danuta Huebner szefową komisji do spraw konstytucyjnych. Udało się nam zająć bardzo ważne stanowiska. Myślę, że naszymi działaniami możemy przysłużyć się Polsce i wszystkim krajom Unii.

* Czuje się Pan doceniony przez koalicję i współpracowników z komisji?
Każde wyróżnienie wiąże się z odpowiedzialnością i z jeszcze bardziej wytężoną pracą. Przede mną nowe wyzwania i dużo większe wymagania. W Parlamencie Europejskim mamy również mamy dobre relacje w ramach koalicji.

* Jakie plany pracy na najbliższe miesiące?
W pierwszej kolejności musimy zająć się zaległymi i bieżącymi sprawami legislacyjnymi. W ostatnim okresie skupiliśmy się na reformie zreformowanej wspólnej polityki rolnej i pracach związanych z perspektywą finansową na lata 2014-2020, dlatego mamy trochę zaległości do nadrobienia. Następnie skupimy się na wdrożeniu w pełnym zakresie wspólnej polityki rolnej. Ważną sprawą jest uregulowanie odpowiednie uregulowanie umów handlowych między Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi. Transatlantyckie Partnerstwo Handlowe i Inwestycyjne zakłada wyeliminowanie ceł, barier administracyjnych i regulacyjnych, które utrudniają handel i inwestycje pomiędzy Unią oraz Stanami. Musimy stworzyć system, w którym europejscy rolnicy będą bezpieczni na rynku, nie odczują strat z tytułu mniejszych ceł i taryf. Będziemy robić wszystko, by realizacja umów w zakresie liberalizacji handlu nie odbywała się ich kosztem.

* Polscy rolnicy, zwłaszcza ze Wschodu odczuli duże straty z powodu afrykańskiego wirusa, który niszczył trzodę.
Będziemy pracowali nad rozwiązaniem problemów związanych z jakością żywności i bezpieczeństwem naszych obywateli. Musimy przygotować procedury postępowania na wypadek pojawienia się takiego, czy jakiegokolwiek innego wirusa, a nawet epidemii, tak by rolnicy nie odczuli dużych strat i nie zostali pozostawieni w kryzysowej sytuacji sami.

* Dużym problemem jest też bezrobocie na terenach wiejskich i wciąż istniejące różnice społeczno - edukacyjne pomiędzy terenami wiejskimi a miejskimi.
Problem bezrobocia na wsiach dotyczy tak nowych, jak i starych państw członkowskim. Muszę przyznać, że w starej Unii jest on nawet większy. W Polsce dzięki programowi "młody rolnik" udaje się zatrzymać wielu młodych ludzi na wsi, zachęcić ich do inwestowania w gospodarstwa rolne i ich rozwijania. W krajach starej Unii ubywa młodych rolników. Będziemy starali się znaleźć sposób na zapewnienie dochodów równych z tymi, które osiągają mieszkańcy miast. Wtedy ci, którzy zdecydowali się na mieszkanie na wsiach ze względu na lepsze warunki środowiskowe, mniejsze koszty życia, będą zachęceni do podjęcia tam pracy. Wpłyniemy na budowę i rozbudowę gospodarstw, infrastruktury technicznej i społecznej. Bardzo ważne jest dla nas także, by wyrównać różnice w starcie edukacyjnym dzieci wiejskich i zapewnić im takie warunki, jakie są w miastach.

* Rolnicy wraz z wejściem do Unii zostali przytłoczeni "papierkową" robotą. Dla wielu dość kłopotliwą.
Pracujemy nad tym, by ograniczyć prace administracyjne, które zostały nałożone na rolników do minimum. Ważne jest także ograniczenie kontroli i nakładania kar tylko za poważne uchybienia. Mam nadzieję, że prace komisji pod moim szefostwem przysłużą się rolnikom.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie