Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Farmaceuta osobą pierwszego kontaktu. U niego szukamy pomocy

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
123rf
Nie tylko pełnią funkcję sprzedawcy, ale często zaufanego doradcy i powiernika. Zawód farmaceuty jest bardzo potrzebny - ich profesjonalna porada pomaga w przypadkach, gdy wizyta lekarska nie jest niezbędna. Jaki lek na ból głowy, pleców czy zatrucie pokarmowe? Takie informacje uzyskamy właśnie w aptece.

W województwie świętokrzyskim pracuje około 700 farmaceutów. Ich działalność jest rodzajem misji społecznej - wymagającej i odpowiedzialnej. Dziś obchodzimy Światowy Dzień Farmaceuty. Warto poznać bliżej ich profesję.

Zaufany doradca
Jak sami farmaceuci przyznają - bardzo krzywdzące i błędne jest porównywanie ich do zwykłych sprzedawców. Różnica między tymi dwoma zawodami jest bowiem bardzo duża. Sprzedawca zajmuje się jedynie sprzedażą danego produktu, farmaceuta natomiast ma na sobie dużą odpowiedzialność.

Przez wzgląd na rosnące kolejki do lekarzy coraz częściej farmaceuta jest osobą, u której pacjenci szukają fachowej pomocy. Wielu z nich traktuje farmaceutę jako lekarza „pierwszego kontaktu”, choć oczywiście jego porada w poważnych przypadkach nie powinna zastępować diagnozy specjalisty. Niemniej farmaceuta jest dla pacjenta osobą zaufaną i wiarygodnym źródłem informacji. Bazując na swoim wykształceniu i doświadczeniu decyduje on wydawaniu medykamentów, pełniąc również rolę doradczą.

Wielka odpowiedzialność
W przypadku biegunki, wymiotów oraz przeziębienia nie zawsze korzystamy z pomocy lekarza. Chcąc ulżyć sobie w cierpieniu decydujemy się na zakup leków dostępnych bez recepty. Ale skąd mamy wiedzieć, które sprawdzą się w naszej przypadłości najlepiej?
Właśnie wtedy przydaje się rada farmaceuty. Zawód farmaceuty jest zawodem zaufania publicznego. Uwzględniając wagę świadczonych przez niego usług dla osiągnięcia sukcesu w leczeniu pacjenta, musi liczyć się z dużą odpowiedzialnością. Odpowiada on nie tylko za zdrowie, ale także życie pacjenta. Jeden błąd - sprzedaż niewłaściwego leku, pomyłka w tworzeniu leków recepturowych - może doprowadzić do uszczerbku na zdrowiu pacjenta.

Misja społeczna
O tym, że działalność aptekarza jest rodzajem misji społecznej świadczą jego obowiązki zawodowe. Wystarczy wymienić podstawowy wachlarz zadań, aby zobrazować, jak odpowiedzialna i wymagająca jest praca farmaceuty, pracującego w aptece tradycyjnej.
Aptekarz jest zobligowany do tego, aby udzielić pacjentowi dokładnej informacji na temat danego medykamentu, jego stosowania, działania, sposobu przechowywania i ewentualnych interakcji z innymi lekami. Na życzenie pacjenta ma również obowiązek udzielić wyczerpującej informacji na temat tańszego odpowiednika leku zapisanego przez lekarza.

Monitoring działań niepożądanych to nie tylko dobra wola, ale i powinność farmaceutów narzucona ustawowo. Zgłaszanie takich działań ma wielkie znaczenie dla bezpieczeństwa stosowania leków, dlatego przy zaobserwowaniu niepokojących objawów stosowania jakiegoś leku należy zawsze informować o tym swojego lekarza lub zgłosić to właśnie aptekarzowi.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Największe zagrożenia dla zdrowia w 2019



Bohaterska akcja 11 – latka. Uratował babcię

Możesz żyć nawet 120 lat - tylko nie rób tych rzeczy!



Ile kosztuje zdrowie w Polsce?



Jak widzą świat osoby z wadą wzroku?


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie